metodica predarii biologiei

metodica predarii biologiei

Mesajde tofalina » 20 Oct 2005, 22:58

Sunt o tanara profesoara de biologie si am mare nevoie de metodica predarii biologiei. :idea: Rog sa-mi spune-ti unde as putea gasi o astfel de carte in Timisoara (editura , net.)Va multumesc anticipat.
:wink:
tofalina
 
Mesaje: 3
Membru din: 05 Oct 2005, 21:34

Mesajde aprodan » 01 Apr 2007, 18:08

ca si colegele mele as avea mare nevoie de o carte de metodica predarii biologiei sau am auzit ceva despre "Biologia pentru examene de titularizare si grade didactice" autoarea cred ca este Irina Pop Pacurar . Daca are cineva informatii va rog mult sa ma ajutati
aprodan
 
Mesaje: 4
Membru din: 03 Mar 2006, 11:50

carte

Mesajde crynight1969 » 15 Apr 2007, 13:30

Nu stiu cat de greu este in Ardeal luatul examenelor de grad, dar la noi in Iasi am invatat dupa cartea lui Ion Iordache "Metodica predarii biologiei" si dupa cursurile (tiparite la Oradea) ale lui Mustatza Gheorghe. Intreaba de acesti doi si ai sa iei cu bine examenele daca ii studiezi. Succes!
crynight1969
 
Mesaje: 15
Membru din: 04 Dec 2005, 18:50

Mesajde aprodan » 15 Apr 2007, 18:22

Multumesc mult ! Daca ati putea sa-mi dati un nume de editura sau mai multe informatii, v-as fi recunoscatoare.
aprodan
 
Mesaje: 4
Membru din: 03 Mar 2006, 11:50

carti

Mesajde crynight1969 » 15 Apr 2007, 21:13

In primul rand trebuie sa stii bine toate lectiile din manual(manuale), in al doilea rand "nu e dracul chiar asa negru cum pare" si in al treilea rand cartea dupa care am invatat "Metodica..." am dat-o la altcineva dupa mine, s-o foloseasca si nu mai stiu nimic de soarta acelui prieten. In schimb pot sa-ti spun ca este Editura Universitatii Iasi si se pare ca mai sunt la libraria Universitatii ceva exemplare.
Dar nu asta e important ci cunoasterea lectiilor, mai apoi fiecare isi "fabrica" propriul stil de predare. Eu am "tocit" carti ca:
-"Metodica predarii stiintelor biologice in scoala generala" de prin 1968 (colectiv)-ed.did.si ped. Bucuresti
-"Metodica predarii biologiei la clasele V-VIII"-Virginia Todor, ecaterina Csengeri, Elisabeta Mandrusca, &co...ed did si ped Bucuresti 1979
-...si ca pedagogie a fost destul de bun cursul lui Nicolae Oprescu-ed Fundatiei"Romania de maine" Bucuresti 1996;
Cum eu am luat def-ul prin 1999 si grad II anul trecut in 2006, de multe carti "am scapat" adica le-am dat de tot sau le-am vandut la anticariat unele, crezand ca voi face bine altuia. Daca stiam le pastram ca sa stiu de unde sa le mai iau. Acum, desi sunt vechi publicatiile indicate de mine si cum bibliografia nu se prea schimba chiar asa cum se schimba ministrii nostri, sper sa-ti fie de folos.
Singura speranta ramane tot BIBLIOTECA indiferent ce carte vrei!
Cu bine, ca raul vine!
crynight1969
 
Mesaje: 15
Membru din: 04 Dec 2005, 18:50

Mesajde aprodan » 16 Apr 2007, 18:19

Multumesc pentru raspuns. Am gasit cartea pe care o cautam, se numeste "Biolgia pentru examene de titularizare si grade didactice", costa 32 lei si am achizitionat-o de la Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei din Cluj , intr-adevar una dintre autoare este Irina Pop Pacurar . Este o carte foarte buna si am umblat cam mult sa o gasesc... Eu sunt de fapt profesoara de chimie si acum sunt inscrisa in cadrul programului pentru invatamantul rural la disciplina biologie; in iunie termin si imi trebuie cartea pentru examenul de licenta . Am gradul II luat in chimie acum in 2006 dar la noi a fost greu... Clujul este intotdeauna ceva mai...ca alte judete, si la examene de grad si la titularizari, etc...
Daca mi-ati putea recomanda ceva carti (macar titlul si autorii) de lucrari practice de biologie, m-ar ajuta foarte mult in rezolvarea temelor pentru acasa pe care le primim la PIR. Va multumesc mult si va doresc numai bine si multe succese!
aprodan
 
Mesaje: 4
Membru din: 03 Mar 2006, 11:50

Mesajde marybyo » 14 Sep 2007, 22:38

O carte cu notiuni de metodica predarii biologiei a aparut de curand la Craiova. Este o carte foarte buna si cuprinde printre multe alte informatii utile, 35 proiecte de lectii realizate pe tipuri si variante de lectii cu metode clasice si moderne precum turul galeriei, metoda Sinelg, mozaicul, metoda cubului, Philips 6/6, tehnica 6/3/5,etc. lectiile sunt pentru clasele V-XII. Cartea se numeste Lectia - forma de baza a procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie.
marybyo
 
Mesaje: 4
Membru din: 12 Sep 2007, 20:29

metodica

Mesajde no_name » 15 Sep 2007, 09:31

care e editura si pretul cartii?
no_name
 
Mesaje: 5
Membru din: 17 Iul 2007, 07:41

Cartea de metodica

Mesajde marybyo » 16 Sep 2007, 16:53

Cartea de metodica aparuta de curand la Craiova este tiparita la editura Arves, momentan nu cunosc pretul dar revin cu detalii in cateva zile.
marybyo
 
Mesaje: 4
Membru din: 12 Sep 2007, 20:29

metodica

Mesajde no_name » 16 Sep 2007, 16:55

multumesc,astept raspuns.
no_name
 
Mesaje: 5
Membru din: 17 Iul 2007, 07:41

no_name

Mesajde marybyo » 06 Oct 2007, 23:25

Cartea a iesit din tipografie, costa 25 RON, am postat-o pe site si am dat si o adresa de mail unde se pot da comenzi si putem stabili modul de expediere
marybyo
 
Mesaje: 4
Membru din: 12 Sep 2007, 20:29

Re: no_name

Mesajde stradivarius76 » 11 Iul 2012, 15:50

:D :D
marybyo scrie:Cartea a iesit din tipografie, costa 25 RON, am postat-o pe site si am dat si o adresa de mail unde se pot da comenzi si putem stabili modul de expediere
stradivarius76
 
Mesaje: 1
Membru din: 11 Mai 2012, 09:32


Înapoi la Biologie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori