Ajutor IT...

Probleme pe care le intampina profesorii in utilizarea calculatorului. Sfaturi, solutii, pareri.

Ajutor IT...

Mesajde magdaa » 03 Iul 2012, 17:07

Bună ziua. Am un proiect şi vreau să-i fac un design cât mai atractiv. Cum pot pune pe fundalul paginii un desen? Trebuie să am în calculator un program? Există pe net un asemenea program? Mulţumesc.
Avatar utilizator
magdaa
 
Mesaje: 150
Membru din: 22 Sep 2006, 17:31

Re: Ajutor IT...

Mesajde viocro » 04 Iul 2012, 06:21

Am lăsat să vă răspundă cineva care şi ştie bine şi stăpâneşte şi limbajul tehnic de specialitate, dar, cum se pare că nu a trecut nimeni pe aici să vadă cererea dumneavoastră, încerc să vă ghidez eu puţin.
Deci:
1. deschideţi pagina word;
2. selectaţi Aspect pagină;
3. de aici selectaţi Inscripţionare pagină;
4. din fereastra cu instrucţiuni care apare selectaţi de jos Inscripţionare particularizată;
5. aici aveţi mai mulţi paşi: selectarea imaginii de unde o aveţi postată, debifaţi Blocare (nu sunt sigură acum dacă se numeşte deblocare sau altcumva, dar este în dreapta casetei unde apare Selectarea imaginii; tot aici aveţi de ales dimensiunea imaginii - trebuie să lucraţi puţin ca să vedeţi cât trebuie de mare: automat, 200%, 300%...500% (nu ştiu cum se apreciază cât este necesară);
6. cred că acum puteţi da Se aplică şi ...gata, puteţi scrie pe deasupra!

Sper, cel puţin, să vă fi arătat cum puteţi descoperi singură cum se procedează, dacă nu am reuşit să vă lămuresc întru totul!
Apropo, nu am inscripţionat nicidată o pagină. Acum că am văzut cererea dumneavoastră am descoperit şi eu cum se face şi, pentru asta, vă mulţumesc cu adevărat.
Numai bine şi sănătate!
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Ajutor IT...

Mesajde rofi3 » 04 Iul 2012, 10:47

Ce editor utilizati si ce versiune ? In general nu este nevoie de alt program ca sa inserati o poza ca background-ul unei pagini .
In Word 2003 din meniul Format selectati Background , in Word 2007 Page Layout -> Background ->Watermark ->Custom Watermark si selectati imaginea pe care doriti sa o inserati ca fundal.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Ajutor IT...

Mesajde magdaa » 09 Iul 2012, 18:18

rofi3 scrie:Ce editor utilizati si ce versiune ? In general nu este nevoie de alt program ca sa inserati o poza ca background-ul unei pagini .
In Word 2003 din meniul Format selectati Background , in Word 2007 Page Layout -> Background ->Watermark ->Custom Watermark si selectati imaginea pe care doriti sa o inserati ca fundal.



Vă mulţumesc pentru răspuns. Folosesc un windows 2003. Mai am însă o nelămurire. Ce pot face ca să mai atenuez din culoare, fiindcă nu se vede clar atunci când scriu pe desen (!)?. Mulţumesc.
Avatar utilizator
magdaa
 
Mesaje: 150
Membru din: 22 Sep 2006, 17:31

Re: Ajutor IT...

Mesajde rofi3 » 10 Iul 2012, 14:54

Eu nu am 2003 , dar puteti modifica proprietatile daca selectati imaginea si dati click dreapta pe ea . Daca nu reusiti , faceti o captura si trimiteti-mi un mesaj privat .
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16


Înapoi la Probleme IT&C

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori