decontarea abonamentelor

decontarea abonamentelor

Mesajde mimita » 10 Feb 2006, 12:49

Cum stati cu decontarea abonamentelor, dragi navetisti?E cale lunga de la litera legii pana la aplicarea ei? La noi in comuna este."Si ce daca asa spune legea, noi nu avem bani sa va dam acum.Poate luna viitoare, poate peste 2 luni..."La voi e la fel? De unde are Primaria bani pt. decont, din ce surse? Stie cineva sa raspunda?De ce se gasesc bani, din senin, pt. decont doar cand vine Curtea de Conturi in vizita?Poate m-aude cineva de sus si primim si noi macar decontul pe dec....
mimita
 
Mesaje: 15
Membru din: 10 Feb 2006, 11:26

Mesajde elina » 06 Mar 2006, 15:27

Buna,mimita!
Referitor la decontarea abonamentelor,te pot informa ca grupa sindicala din care fac parte a castigat in instanta acest lucru. Eram pesimisti, dar am urmat exemplul altora si acum ne vom primi toti banii. Te informez ca toate procesele intentate de catre sindicate primariilor din jud. meu au fost castigate! Succes!!!
elina
 
Mesaje: 36
Membru din: 02 Mar 2006, 23:30

Mesajde mimita » 07 Mar 2006, 09:51

Buna, elina! Iti multumesc pt. idee.Din ce judet esti? Care au fost pasii pe care i-ati urmat mai exact? Te-ntreb asta pt. ca mai mult ca sigur va vom urma exemplul.E strigator la cer ceea ce se intampla! Inca o data iti multumesc.
mimita
 
Mesaje: 15
Membru din: 10 Feb 2006, 11:26

Mesajde sorana » 07 Mar 2006, 15:59

Dupa cate stiu eu, primariile nu pot da bani cu o anumita destinatie scolilor . Exista o lege in sensul acesta.
Scoala cere banii de la primarie iar directorul, contabilul si nu in ultimul rand consiliul de administratie al scolii directioneaza banii.
Avatar utilizator
sorana
 
Mesaje: 1337
Membru din: 07 Oct 2005, 23:58
Localitate: Alba Iulia

Mesajde doina_barsan » 07 Mar 2006, 19:44

Gresit, sorana...
Consiliul de admin decide in fiecare luna care cadre didactice vor beneficia de decontarea abonamentelor (dupa ce acestea au depus cerere la directorul scolii) si inainteaza lista primariei iar primaria da banii ce se cuvin ...Asa e prevazut in Statut (mai precis in Modificarile la Statutul cadrelor didactice)
Observatie: eu ma refer la felul cum se procedeaza in rural, ca aici e vorba de decontarea abonamentelor...si aici banii se dau prin intermediul primariei.
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde elina » 07 Mar 2006, 22:22

Se pare ca nu trebuie sa stam la mila primarilor,consilierilor s.a.m.d. pentru ca altfel noi n-am fi castigat! In unele unitati sc. sunt lideri de sindicat care nu se implica in rezolvarea acestei probleme .Insistati sa va aduca toate normele legale (pe acest subiect). Faceti cerere de chemare in jud.primariei prin reprezentantii ei legali, iar pe dvs. o sa va reprezinte juristul sindicatului. Sa aud de bine!
elina
 
Mesaje: 36
Membru din: 02 Mar 2006, 23:30


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori