Apel..- intrebare motivare profesor

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

Apel..- intrebare motivare profesor

Mesajde x-treme » 27 Dec 2011, 21:19

Buna seara!
Am expus acest mesaj in aceasta perioada in speranta ca acum poate fi vazut...deoarece am vazut ca site-ul e cam gol de vreun an si ceva... Mi-am creat acest cont nou in cazul in care cineva m-ar putea recunoaste...
Sunt elev in clasa a XI-a si am o nelamurire la care daca este posibil as dori sa ma lumineze cineva de specialitate, fara sa deranjez pe nimeni...:
De cateva luni (6) ma chinuie o intrebare: cu ce am gresit? Sufar foarte mult pentru ca am vrut sa particip la cat mai multe concursuri si la un moment dat mi-am ales un anumit obiect de studiu si un an intreg am muncit sa invat impreuna cu doamna profesor, e drept cu am obtinut rezultatele pe care le-am vrut, dar eu am fost cea care am fost nemultumita mereu pentru ca am vrut mai mult...Trebuie sa recunosc ca pentru ceea ce am obtinut m-am pregatit din vacanta de vara (inainte de clasa a X-a), iar doamna profesor si-a stirbit din timpul dumneaei liber pentru care i-am fost deosebit de recunoscator si petru care i-am multumit la fiecare intalnire... Apoi, dupa primul semestru desi mai erau 2 concursuri, pana atunci nu fusese decat olimpiada a incetat sa mai colaboreze cu mine...
Am cerut mereu lamuriri daca am gresit cu ceva si chiar daca a fost si nu mi-am dat seama mi-am cerut mii de scuze si am regretat profund, mereu cu ochii in lacrimi... Nelamurirea mea este mai mult ca o intrebare pentru domnii profesori mai vechi in invatamant, care au trait si vremuri mai bune in sistem: cu ce as putea motiva un domn profesor acum, eu ca elev?
x-treme
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Dec 2011, 20:58

Re: Apel..- intrebare motivare profesor

Mesajde shirkka » 06 Ian 2012, 23:08

Buna x-treme!

Un profesor il motivezi prin dorinta ta de a invata mai multe, dar si profesorul are o viata in
afara scolii, ofera-i profesorului mai multe posibilitati de comunicare, nu doar la scoala,
poate prin e-mail si nu trebuie sa stie toti colegii ca profesorul respectiv te ajuta.
Poate profesorul respectiv are acum alte probleme, nu mai are timp. Incearca sa exersezi
si sa te pregatesti si fara ajutorul profesorului, vei reusi.
Succes!
shirkka
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Oct 2005, 19:12

Re: Apel..- intrebare motivare profesor

Mesajde x-treme » 07 Ian 2012, 22:08

Buna seara doamna/domnisoara/domnule shirkka! Va multumesc pentru raspuns... Trebuie sa mentionez ca sunt 6 luni (sau mai mult) de cand respectivul domn (doamna) profesor nu mai vrea sa colaboreze cu mine... si de asemenea ma simt provocat sa aduc la cunostinta ca de fiecare data cand am avut ocazia am participat cu intrebari si (zic eu) am fost cat se poate de interesata de lectie sau subiect....
As dori, cu rusine sa va intreb de ce (daca puteti sa-mi raspundeti), de ce nu ar trebui sa stie colegii ca ma ajuta respectivul profesor?
Cu siguranta sau asa cred, ca ar trebui sa aduc la cunostinta sa din vacanta de vara, imediat dupa ce am termiat scoala in iunie am tot repeatat, am facut fise, caiete intregi..., am facut exercitiile pe care le-am avut, le-am repetat pe celel care le-am mai facut, pentru a-mi reaminti ce am facut, si din luna in luna domnul/domana profesor m-a tot amanat, m-a respins pur si simplu...
Fara suparare, dar cred ca la un obiect de profil real, matematica, fizica, chimie etc. trebuie sa ai sprijin de la un profesor... nu merge altfel...am incercat. :oops: !
Va intreb, ca profesor, daca nu ati mai vrea sa lucrati cu un elev i-ati spune? si cum?
x-treme
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Dec 2011, 20:58

Re: Apel..- intrebare motivare profesor

Mesajde shirkka » 08 Ian 2012, 11:13

Buna x-treme!

Cred ca doar profesorul respectiv te poate lamuri. Poate ai ocazia sa-l intrebi de ce te evita.
De ce sa nu stie si colegii? Pentru ca de multe ori astfel de relatii creeaza invidie si iti
poate dauna si tie si profesorului.
Inca nu mi s-a intamplat sa nu-mi doresc sa-mi ajut elevii. Daca nu as mai putea ajuta, as sugera altui
coleg sa-i ajute.
Un mic sfat este sa lasi lucrurile asa cum sunt si sa-ti continui studiu cum stii tu mai bine.
shirkka
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Oct 2005, 19:12

Re: Apel..- intrebare motivare profesor

Mesajde maria_oniga » 23 Ian 2012, 16:20

Posibile raspunsuri la intrebarea ta:
1. Nu corespunzi tipului de elev pe care doreste profesoara respectiva sa-l pregateasca (mai ales daca e vorba, asa cum spui, de profilul real: matematica, fizica, chimie). Aici se cer anumite calitati pe care, poate, nu le ai. Mi s-a intamplat si mie: elevul sa vrea, dar sa n-am cu cine atinge performanta pe care o doresc. Dorinta si staruinta ta nu sunt suficiente la aceste discipline.
2. A avut o experienta neplacuta in sensul nerecunoasterii, macar morale, a muncii gratuite pe care a facut-o, pregatindu-te. Din partea ta (poate nu i-ai oferit o floare de 8 martie, pe care a meritat-o cu prisosinta), din partea conducerii scolii, a colegilor, etc.
3. Are alti elevi mai buni ca tine la alte clase si nu face fata la atata munca.
4. Are probleme de sanatate sau familiale care ii acapareaza mintea si timpul.
5. E depasita de nivelul problemelor de olimpiada sau de nivelul tau de inteligenta si nu poate/nu vrea sa recunoasca deschis asta.
6. Nu merita efortul. A pregati un elev pentru olimpiada presupune o munca de Sisif, nerecompensata in vreun fel.
7. N-a fost multumita de rezultatul tau si considera ca nu meriti sa mai participi la alte concursuri.
8. Ai jignit-o. Nu poti "sa-ti ceri mii de scuze, sa regreti profund si sa ai ochii mereu in lacrimi" (cuvintele tale) fara sa jignesti pe cineva.
Ar mai fi dar... cred ca aceasta e! Totusi, nu e mai bine sa o intrebi direct? Asta, daca-ti place adevarul.
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13


Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron