EDUCATOR SAU SIMPLU CADRU DIDACTIC?

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Re: EDUCATOR SAU SIMPLU CADRU DIDACTIC?

Mesajde sportiv » 26 Noi 2011, 18:56

Vor alege,probabil, (și acesta va fi un lucru bun), doar cei care au ceva ,,în comun” cu această activitate! :oops: Cei care cred ca este o ceva ,,recreativ”-( ce poate fi atât de greu; ,,stai” 4-5 ore la școală si....gata!” :lol: ),n-au ce căuta ,dar mai este mult până atunci!
Seara placută,tuturor!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: EDUCATOR SAU SIMPLU CADRU DIDACTIC?

Mesajde ela67 » 29 Noi 2011, 00:25

sportiv scrie:Vor alege,probabil, (și acesta va fi un lucru bun), doar cei care au ceva ,,în comun” cu această activitate! :oops: Cei care cred ca este o ceva ,,recreativ”-( ce poate fi atât de greu; ,,stai” 4-5 ore la școală si....gata!” :lol: ),n-au ce căuta ,dar mai este mult până atunci!
Seara placută,tuturor!

Si totusi inca sperati ca lucrurile se vor indrepta. O gandire pozitiva e binevenita, mai ales acum cand incep sa se reaprinda luminitele pentru un invatamant de calitate.
o intrebare mai imi pun: voi prinde si eu acele vremuri sau voi fi deja in pensie?
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: EDUCATOR SAU SIMPLU CADRU DIDACTIC?

Mesajde sportiv » 29 Noi 2011, 19:07

Depinde in primul rând de dv,(ela67) ! :lol:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: EDUCATOR SAU SIMPLU CADRU DIDACTIC?

Mesajde ianchis » 29 Noi 2011, 21:35

Sa va dau un exemplu: la noi in scoala se face practica. In fiecare zi sunt in trecere persoane aspirante la cariera de invatator. Am avut ocazia sa vorbesc cu cateva si am fost surprinsa de ce mi-au zis. Unele sunt mai in varsta decat mine si vor doar sa se reprofileze. Mi-au spus ca, din afara lucrurile par cu totul altele. Lucram 5 ore pe zi, la caldura, primim atentii, facem greve si primim mereu cate ceva la salariu, pe scurt, suntem ca in puf. In realitate, au fost socate: hartii peste hartii de completat prin portofolii, copii obraznici, parinti si mai obraznici, multa munca de pregatire pentru ore, nedreptati cu carul si un salariu care nu acopera nici cheltuielile pe o luna pentru materialele didactice, dapoi pentru utilitati si mancare. Spuneau ca sunt foarte dezamagite, ca nu si-au imaginat nici macar o secunda toate astea si ca de acum se gandesc serios daca vor imbratisa aceasta cariera sau nu. Eu nu sunt in masura sa dau sfaturi nimanui, asa ca ma abtin mereu. Dar cui ma intreaba, ii spun ca doar placerea nu tine de foame. In schimb, este foarte importanta intr-o meserie. Nedreptati si rele exista probabil in orice domeniu, dar daca-ti place ceea ce faci treci mai usor peste toate. Incolo, e decizia fiecaruia ce face.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: EDUCATOR SAU SIMPLU CADRU DIDACTIC?

Mesajde pucheadorel » 01 Dec 2011, 21:12

Același lucru îl credeam și eu înainte de a intra în sistem, pe vremea când eram mai tânăr și mai naiv. Totuși, pentru că mi-a plăcut și-mi place ceea ce fac, am ales să rămân. Și dacă mi s-ar da din nou de ales, aș face același lucru.
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Anterior

Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron