Impatire frateasca

Impatire frateasca

Mesajde constantin_obreja » 15 Noi 2011, 23:38

Un taran poseda un teren in forma triunghiulara, sa-i spunem ABC, cu latura cea mai mare, BC, la o sosea. Vrea sa imparta pamantul celor trei fii ai sai in asa fel incat fiecare sa aiba iesire la sosea si fiecare sa aiba un hotar (sper ca intelegeti termenul!) cu oricare dintre ceilalti. Cum face impartirea?
As dori un raspuns care, daca se poate (? si cand pun semnul acesta insemna ca nu stiu acum!) sa folosesca numai cunostintele de cls7 acumulate pana la relatii metrice (abia am intrat in Arii). Altfel, stiu! Ar mai ramane in discutie si echilibrarea accesului la sosea.
P.S. Problema, intr-o forma infantila (asa sunt copiii!) mi-a fost sugerata de un elev care n-a reusit inca performanta de a depasi sistemul rusesc (vechi) de notare. Evident, ne putem juca in continuare cu alte impartiri, gandindu-ne ca romanii inca mai mananca branza si fac mai multi copii! (Nu e 1 aprilie!)
Numai bine,
Avatar utilizator
constantin_obreja
 
Mesaje: 214
Membru din: 16 Mai 2006, 13:07

Re: Impatire frateasca

Mesajde sorinborodi » 16 Noi 2011, 21:13

Ceva de genul?
Fişiere ataşate
desen.jpg
https://sorinborodi.ro
Avatar utilizator
sorinborodi
 
Mesaje: 306
Membru din: 30 Oct 2006, 22:06
Localitate: Dej jud.Cluj

Re: Impatire frateasca

Mesajde constantin_obreja » 16 Noi 2011, 23:31

Frumoasa rezolvarea d-lui Sorin, chiar daca terenurile sunt cam urate! A rezolvat si problema accesului la sosea. Ideea elevului meu era de genul :
impartire.GIF
impartire.GIF (3.07 KiB) Vizualizat de 823 ori
la care era necesar sa stim ceva despre asemanare, sau, cel putin asa cred! PM||AB si QN||AC. Dar la sosea nu au acces egal!
Numai bine,

PS moderator [domnule coleg am sters interventiile unui neavenit care se amesteca peste tot fara nicio substanta. Nu aveau rost aici. Cu scuze!]
Avatar utilizator
constantin_obreja
 
Mesaje: 214
Membru din: 16 Mai 2006, 13:07


Înapoi la Matematică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron