Copii si parinti cu probleme de comportament

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Re: Copii si parinti cu probleme de comportament

Mesajde roxanabadea » 12 Mar 2010, 02:37

Nu merit,doamnelor, multumirile voastre. Nu am facut nimic concret pentru voi, inafara de a va arata ca in ograda altora se poate si de a va invita sa aveti si voi grija de ograda voastra! Va urez succes! Ma voi retrage de la comentarii pentru o vreme. Va doresc numai bine, Roxana
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: Copii si parinti cu probleme de comportament

Mesajde ianchis » 13 Mar 2010, 17:12

roxanabadea scrie: Nu am facut nimic concret pentru voi, inafara de a va arata ca in ograda altora se poate si de a va invita sa aveti si voi grija de ograda voastra!

Roxana draga, intentiile tale sunt bune, insa noi nu putem avea grija de ograda noastra mai mult decat ne este ingaduit. Ceea ce se propune in jud Timis este super si asteptam cu nerabdare sa se raspandeasca metoda, insa noi, simpli dascali, nu putem face nimic mai ales de unii singuri. Degeaba doresc eu aceasta schimbare daca nu sunt de partea mea mai multi colegi, sa fim uniti si sa solicitam de comun acord acest lucru, tare si raspicat. Dupa cum spuneam, eu votez cu doua maini. Ma gandeam ca am putea sa facem o petitie aici, pe forum, pe care s-o semnam cu totii in vederea aprobarii unei astfel de legi. Eu am deschis topic-ul acesta special pentru a gasi solutii, deci, cred ca am facut deja primul pas. Acum va propun, dragi colegi, sa initiem aceasta petitie impreuna. Este un al doilea pas. Mai departe nu depinde numai de mine. Trebuie spus ca, aceasta masura nu este doar pentru noi, dascalii. Este pentru copii, pentru viitorul societatii, pentru ajutorul parintilor care pentru inceput nu constientizeaza asta si pun la indoiala bunele noastre intentii. Ce ziceti? Incepem?
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Copii si parinti cu probleme de comportament

Mesajde dora_popa71 » 01 Iul 2011, 11:09

ianchis scrie:Dap.......... eu as vota prima o astfel de lege! No, daca lumea pe aici e atat de optimista, hai sa intru si eu in hora. Dupa cum scriam si in MP, acel articol mi-a dat intr-adevar un picut de speranta. Daca i-a venit cuiva ideea, inseamna ca se va extinde. Pana la urma trebuie luate niste masuri. Nu se poate ca profesorii, invatatorii, educatorii sa stea la nesfarsit cu frica-n san daca le spun ceva copiilor, ca doamne ce-or sa pateasca din partea parintilor. Poate ca inceputul va fi mai greu, ca lucrurile nu vor evolua rapid, insa e un inceput. Bravo roxanabadea pentru postare. Ne redai sperante odata cu venirea primaverii :)

Trebuie sa fiti sinceri si sa recunoasteti ca PROBLEME exista de ambele parti ale baricadei!Va spun atat din punctul de vedere al parintelui dar si din punctul de vedere al unui copil de dascal(mama mea a fost profesor de limba romana iar bunicul meu invatator pe vremea cand se practica RESPECTUL).Acum ma lovesc de o problema a zilelor noastre SPAGA!Cui nu ii place sa primeasca atentii?Am fi ipocriti sa spunem ca nu este ceva placut!DAR CONDITIONAREA COPILULUI SAU A PARINTELUI ,CHIAR TACITA PRIN COMPORTAMENTUL FATA DE ACESTIA, MI SE PARE JOSNICA!VA INTREB CARE SUNT INDATORIRILE PRINCIPALE ALE UNEI EDUCATOARE:NU SA-I SUPRAVEGHEZE SI SA-I EDUCE?La gradinita unde merge copilul meu ,una dintre doamnele educatoare a gasit de cuviinta sa pedepseasca un grup de 4 copii(intre care era si copilul meu )intr-un mod .... va las pe dumneavoastra sa-l catalogati:in urma lipsei dumneai de la grupa(va reproduc justificarea:Am fost doar pana la grupa mare!)copiii am inteles ca s-au urcat pe masa(cred ca si al meu nimeni -nu mi-a relatat exact pentru ce au fost pedepsiti copiii iar daca am incercat sa aflu de la copil s-a exprimat:am fost rai!Mentionez ca niciodata in cei doi ani de gradinita chiar daca reactiile doamnei nu au fost corecte am sustinut-o in fata copilului( stiind ca nu este un lucru bun sa discreditezi dascalul in fata elevului) cu toate ca nu o data mi-a spus ca doamna il pedepseste si daca nu e vinovat pentru ca vede incidentul fiind OCUPATA(exprimarea copilului),aceasta insemnand ca de foarte multe ori d-na "lucreaza" la calculatorul aflat la catedra stand cu spatele la copii(am observat acest fapt de foarte multe ori personal ,la fel cum am observat ca lasa copii singuri in grupa din varii motive)<SA VA RELATEZ PEDEAPSA:A SCOS CEI PATRU COPII IN FATA GRADINITEI CU PIJAMALELE IN MANA LA PUBELA!CRED CA INTENTIA A FOST SA-I SPERIE SI A REUSIT SA-I SPERIE RAU PE DOI DINTRE EI CARE AU PLANS SI AU TIPAT!INCIDENTUL A FOST VAZUT DE UN DOMN CARE A LUAT ATITUDINE VERBALA(DOAMNA CE FACI CU COPIII?)IAR APOI SESIZAND CELE VAZUTE DOAMNEI DIRECTOR!Urmarea a fost imediata:cand m-am dus dupa copil am fost apostrofata (de fata cu alti doi parinti,cealalta d-na educatoare,d-na ingrijitoare si fiica d-nei despre care va relatez.Totul a izbucnit de la faptul ca cealalta d-na educatoare i-a dat copilului recompensa(o nenorocita de jucarioara)pentru ca a luat bulina rosie la fisa de lucru din ziua respectiva si va reproduc:dar pt ce ii dai draga bulina rosie?pentru ca se urca pe masa?(desi justificarea fusese facuta:PENTRU FISA) si apoi mi s-a adresat mie:sa stii draga ca mai nou ne urcam pe masa.M-AM SIMTIT UMILITA PENTRU TONUL SI MODUL IN CARE M-A ABORDAT !MI SE PAREA DE BUN SIMT SA AVEM ACEASTA DISCUTIE INTRE PATRU OCHI SAU MACAR ALTFEL!AM UITAT SA AVA MENTIONEZ CA IN ZIUA INCIDENTULUI MI-A SPUS CA I-A SCOS AFARA SI CA UN BETIV DE PE STRADA I-A ATRAS ATENTIA :"DAR NU MA INTERESEAZA!NU-MI SPUNE NIMENI CE SA FAC!"(AM REPRODUS).Tocmai pt a evita razbunarea am ales sa nu spun nimic desi nu mi-a convenit deloc.A doua zi faza cu bulna rosie pe care v-am relatat-o(fara sa stiu ca dansa exact in ziua respectiva fusese mustrata verbal in sedinta cu cadrele didactice ale unitatii).In respectiva sedinta dansa s-a disculpat astfel:"Copilul(al meu) are probleme si este scanteia!".ACEASTA AFIRMATIE M-A DERANJAT PENTRU CA ESTE CALOMNIOASA SI NEFONDATA!Atata timp cat psihologul scolar afirma ca nu vede la copil nici o problema(in fiecare saptamana are o ora sau mai mult la grupa lor) doar ca doamnele se plang mereu de el.Vreau sa va spun ca in primul an pana cand m-am prins ca si cumintenia se cumpara a fost la fel (doar grupa de copii a fost diferita) si atunci cand eram atenta cu doamnele copilul nu avea nici o reclamatie!Unul dintre copiii de atunci afost mutat de parinti la o alta gradinita ,dupa o discutie cu doamna in cauza,si chiar daca face consiliere psihologica este linistit si merge cu placere la gradi(acest copil refuza sa coboare din masina cand ajungeau la gradinita si plangea-asta inainte cand era la gradi unde suntem si noi).Dar cred ca cea mai elocventa explicatie v-o dau prin a va spune ca o domna educatoare din gradinita si-a mutat nepotul tot din cauza COMPORTAMENTULUI ACESTEI DOAMNE!LAS DASCALII DE PE ACEST SITE SA-I CATALOGHEZE COMPORTAMNETUL!EU UNA IL CONSIDER DEVIANT SI NEDEMN DE UN CADRU DIDACTIC!DECI CURATENIA TREBUIE FACUTA ASA DUPA CUM SPUNEAM DE AMBELE PARTI ALE BARICADEI PENTRU CA SUNT MULTE CAZURI DE ACEST GEN!MA INTREB CUM O FI TRECUT ACEASTA DOAMNA DE EXAMENUL PSIHOLOGIC SI CE O FI INVATAT DESPRE psihologia copilului prescolar ?Astept opiniile dumneavoastra!
dora_popa71
 
Mesaje: 6
Membru din: 30 Iun 2011, 11:32

Re: Copii si parinti cu probleme de comportament

Mesajde nuca » 21 Oct 2011, 19:21

Buna seara!
Poate primesc un sfat...
Vi s-a intamplat sa treceti prin situatia in care propriul dvs copil sa fie certat de parintele altui copil in sala de clasa? Trec printr-o situatie ciudata, mama unui copil cu probleme serioase de comportament, care a lovit-o in repetate randuri pe fetita mea, isi aduce odrasla in fiecare dimineata la scoala, intra in sala de curs si pana incep cursurile, pana vine invatatorul, sta acolo si cearta efectiv copiii care au indraznit sa se apere in vreun fel atunci cand au fost agresati de copilul dansei! nu mai discutam de limbajul doamnei "prostule, proasto..."
Ce demersuri ar trebui sa initiez? Astazi am fost la sedinta cu parintii (sunt foarte multi parinti care o asteptau sa vb cu ea pt ca si copiii lor au fost batuti de "print"), insa "doamna" nu a venit...

Astept opinii cu multumiri anticipate!
nuca
 
Mesaje: 10
Membru din: 04 Oct 2007, 07:24

Re: Copii si parinti cu probleme de comportament

Mesajde rofi3 » 06 Noi 2011, 23:55

Ar trebui sa incercati sa vorbiti cu dansa si daca nu reusiti sa stabiliti un dialog sa o rugati pe doamna invatatoare sa faca acest lucru. Daca continua aceste apostrofari ale celorlalti copii ar trebui ca doamna invatatoare sa-i "interzica " ramanerea in sala de clasa dupa ce o aduce pe fiica sa.
Raspunsul meu a venit destul de tarziu . Sunt curioasa cum s-a rezolvat aceasta situatie .
Va doresc numai bine !
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Anterior

Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori