Ce puteti spune despre performanta scolara?

Cum pregatim un elev pentru performanta? Cum gasim elevii care sunt capabili?

Prin ce instrumente considerati ca ar trebui masurata performata educatorului? (alegeti doua)

Rezultate la olimpiade si concursuri
17
10%
Evolutii deosebite ale rezultatelor scolare la clasa
40
23%
Dezvoltarea prin diverse metode a unor abilitati speciale caracteristice personalitatii fiecarui elev
60
35%
Orientarea scolara potrivita cat mai aproape de personalitatea elevilor
17
10%
Participarea cu rezultate foarte bune la activitati extrascolare
12
7%
Dezvoltarea unor activitati optionale care valorifica potentele si dorintele firesti ale elevilor
27
16%
 
Voturi totale : 173

Ce puteti spune despre performanta scolara?

Mesajde emil » 09 Oct 2011, 22:42

Cum judecati performanta avand in vedere elevii pe care ii educati? Cum comentati atitudinea oficiala fata de stimularea si valorificarea performantei elevilor? Care sunt ideile dvs. legate de acesata tema? Puteti da niste idei constructive?
Exista initiative deosebite in scoala sau in comunitatea dvs.?

Va multumesc pentru particiapre la aceasta dezbatere.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Ce puteti spune despre performanta scolara?

Mesajde ianchis » 24 Oct 2011, 21:19

Au fugit toti, dle Emil Onea! Le e frica de faptul ca o sa le cenzurati si o sa le moderati interventiile. De-asta nu se inghesuie! :lol:
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Ce puteti spune despre performanta scolara?

Mesajde emil » 25 Oct 2011, 01:42

ianchis scrie:Au fugit toti, dle Emil Onea! Le e frica de faptul ca o sa le cenzurati si o sa le moderati interventiile. De-asta nu se inghesuie! :lol:

Toate forumurile serioase se modereaza. Probabil nu stiti ce inseamna acest cuvant. De cenzurat, nu am cenzurat decat reclama.
Interventiile dvs. sunt fara substanta pe acest portal. Absenta dvs. ar face bine. Discursul dvs. gaunos si lipsit de continut, nu ne ajuta cu nimic.In unele topicuri bateti efectiv campii, asa ca aici:http://forum.didactic.ro/viewtopic.php?f=61&p=198939#p198939 Acum ati intervenit off topic ca de obicei. Daca erati un om corect, formulati o idee, un raspuns. Voi sterge mesajele dvs., pentru ca , repet, nu ne ajuta cu nimic! Oamenii buni intervin corect acolo unde trebuie. Cabotinii incearca sa zadarniceasca lucrurile...Nu este nevoie ca oamenii sa se "inghesuie" Au intervenit in acest topic prin vot. Este suficient!

Incercati sa ganditi, sa faceti ceva constructiv, altfel va recomand sa va mutati pe alte medii de comunicare.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Ce puteti spune despre performanta scolara?

Mesajde sportiv » 25 Oct 2011, 23:41

Are vreo importanta cum o judec ,,eu” ,atâta timp cât dumneavoastra spuneti ca nu e bine? :D (Sunt forumuri mult mai serioase care ,,nu se modereaza” pentru ca moderatorii sunt maleabili.)
Daca n-o sa apara intervenția am copia si o voi trimite prin MP colegilor care o vor accepta!
P.S.(Încercam sa gandim si sa facem si noi ceva constructiv)
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ce puteti spune despre performanta scolara?

Mesajde emil » 26 Oct 2011, 11:53

sportiv scrie:Are vreo importanta cum o judec ,,eu” ,atâta timp cât dumneavoastra spuneti ca nu e bine? :D (Sunt forumuri mult mai serioase care ,,nu se modereaza” pentru ca moderatorii sunt maleabili.)
Daca n-o sa apara intervenția am copia si o voi trimite prin MP colegilor care o vor accepta!
P.S.(Încercam sa gandim si sa facem si noi ceva constructiv)

Toate forumurile se modereaza. Exista rolul "software" de moderator in cadrul forumului. Forumul este prevazut deci cu aceste functii. Toate Forumurile au termeni si conditii, pe care probabil dvs. nu le cititi. Si acest forum are aceste functii si reguli pe care va rog sa le cautati si sa le cititi. Regulile si conditiile sunt date de bunul simt, de o forma corecta de comunicare si de respect fata de zecile de mii de colegi, elevi, parinti, care citesc acest portal. De asemenea, didactic.ro este moderat, niciun material nu apare fara interventia unei echipe de moderatori. Si didactic.ro are reguli, pe care va rog sa le cititi.
Am incetat aceasta discutie, va atrag inca odata atentia, asa cum am avertizat in mesaj privat, ca va voi sterge orice interventie off toppic sau care face atacuri la persoana.
Si aceasta era o interventie off topic. Daca aveti de comentat ceva legat de activitatea de pe didactic.ro puteti sa construiti un topic seaparat.Chiar va rog sa ganditi si sa faceti ceva constructiv. Aveti acest drept...
Termeni si conditii didactic.ro:http://www.didactic.ro/termeni-si-conditii
Regulament Forum:http://www.didactic.ro/regulament

Va multumesc pentru intelegere!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Ce puteti spune despre performanta scolara?

Mesajde constantin_obreja » 26 Oct 2011, 19:44

O sugestie 'sugerata' din verva discutiilor inutile, implacabile si duse la limita de cei combatanti: lasati orgoliile si firma deoparte cei ce intrati aici, fiti deschisi si receptivi la replici de orice fel, fiti fermi in ceea ce spuneti dar deschisi oricaror corecturi pe care le puteti admite, fiti ca o maioneza care incepe cu un bulgare de ou si se inmulteste cu fiecare strop de ulei si cu fiecare lingura de mustar, uneori taindu-se dar redevenind intr-o noua forma dupa fiecare invazie abuziva de ingrediente; ganditi-va ca astfel se va transorma ideea de bob de ou intr-o delicioasa spuma care va entuziasma pe cei ce-o vor inghiti.
Intrebarea e normala, fireasca si posibila (exista, nu?), dar daca ne apucam sa masuram performanta asa, e vai de noi! Nu cred ca propunatorul a vrut sa fie RAU ci doar a vrut sa propuna o grila pe care sa o comentam si/sau o transformam dupa felul in care gandim. Candva as fi raspuns altfel, dar lumea a evoluat si olimpiadele si-au pierdut importanta, evolutile sunt clar negative, abilitatile specifice sunt de domeniul celor motrice, orientarea nu mai conteaza ci numai diploma, iar activitatea extrascolara si potentele firesti sunt fantezii.
Eu nu pot sa aleg nimic normal si real. Desi plin de bune intentii, propunatorul rupe realitatea; in scoala romaneasca de astazi nu mai poate fi vorba de multe dintre zicerile la care se face aici referire: olimpiade, rezultate deosebite, performante specifice, orientare scolara...
Si totusi, daca ar fi sa ma intreb pe mine insumi daca sunt un performer la ce m-as raporta? Acum, in anul 2011, cred ca pot fi considera performant daca l-am obisnuit pe elev ca trebuie sa deschida cartea si caietul acasa (macar sa-l scuture de praf), sa stea de vorba cu parintii si sa-i intrebe de ce mai merge la scoala ca el degeaba se duce si nu face altceva decat mazgaleste niste pagini desenand ceva de pe tabla si in acest fel se pierd bani din bugetul familiei, ca sta cuminte in banca si copiaza de la tabla ceva ce nu intelege si nici macar nu se straduie sa inteleaga, ca ma asculta si nu ma injura cum vede destul de des la televizor sau in diverse medii, ca pot sa vorbesc fara a fi nevoit sa apelez la garzi de seviciu. Asta e lumea in care vrem performanta masurabila; o lume in care tari cu bugete imense intra in criza si nimeni nu se gandeste la performanta guvernantilor care au dus-o acolo ci la performanta dascalului care l-a invatat pe Gigel ca invatatorul lui nu poate fi apelat cu apelativul 'Doamnaaaa'.
Revin la idee; ......... o vizita scurta a unei vecine, profesoara pensionara, parca mi-a lamurit o idee. Dansa spunea: performanta se masoara in efectele pe care le are activitatea ta (si a celorlalti) dupa cativa ani de la terminarea studiilor. Tind sa-i dau dreptate dar, in acest caz, profesorului anului dispare: performante conjucturale si fara confirmare de veridicitate pare o spoiala pe un picior de lut. Nu stiu criterii si nu cred ca vreau sa le aud; daca sunt de genul celor de mai sus le voi respinge. Asta e n-am ce face!
Numai bine,
Avatar utilizator
constantin_obreja
 
Mesaje: 214
Membru din: 16 Mai 2006, 13:07

Re: Ce puteti spune despre performanta scolara?

Mesajde emil » 26 Oct 2011, 20:59

Domnule constantin_obreja,
Am lansat cateva dezbateri pe tema "cum judecam dascalul" pentru ca intentionam sa avem pe didactic.ro o sectiune numita "profesorul saptamanii" sau "invatatorul saptamanii" sau "educatoarea saptamanii". Din pacate, lumea prefera sa se planga, sa vorbeasca de salarii sau sa atace propunatorul pentru ca, li se pare lor, e prea sus! Putini oameni au propuneri constructive sau macar niste comentarii la obiect asa cum incercati sa faceti dvs.
Cred ca folosirea cuvantului "performanta" indeparteaza atentia de la ceea ce vrem sa spunem: e vorba de fapt de o munca de calitate cu rezultate de calitate. Ce inseamna rezultat de calitate? Sa reusim sa dam invatacelului cat cere programa si inca un milimetru in plus. Sau sa reusim sa il facem pe elevul care vine in clasa a V-a deabia reusind sa spuna cat fac 7x6 la a rezolva singur o problema de logica sau a rezolva singur un exercitiu simplu, cu fractii... Performanta inseamna sa stim sa ne apropiem de elev si sa il facem sa indrageasca o disciplina sau sa il facem sa scoata la lumina potente creative care nu se vad... Eu cred ca fiecare om, indiferent de "intelectul" lui, este bun de ceva si educatorul trebuie sa descopere acel "ceva" si sa il puna in valoare.
Nu imi place ca metodologiile preluate sau usor modificate promoveaza aceleasi criterii anchilozate, stimuleaza aceiasi sarabanda a hartiilor, diplomelor, "parteneriatelor", minciunilor scrise obtinute de multe ori de catre educatori, pe banii parintilor sau pe munca obositoare si inutila a copiilor. Vedeti si veti vedea tot mai multe "stiri" de manifestari "internationale" de seminarii fara semniaristi cu lucrari "online" facute cu copy&paste, care au acelasi scop: "traficul de hartii" pentru puncte si pentru "performanta"!
In sfarsit, se vede ca performata scolara se confunda cu olimpiade si tot felul de "extrascolare" facute in orele de curs, asa cum ziceti si dvs., nu numai in acest comentariu.
Prin urmare. Ce e de facut? Ce propunem noi, altceva, daca nu suntem de acord cu ceea ce propun oficialii?
Este o intrebare fara raspuns? Eu cred ca sunt multi oameni care au idei...dar prefera sa isi vada de performata lor, scotand generatii de copii buni si acceptand cu modestie doar "multumescul" lor, fara sa stie sa dea retete sau criterii...Ei sunt mari performeri si nu se raporteaza la altii ci la ei insisi. Stiti bine ca este cea mai grea competitie aceea cu tine insuti daca esti un om cu constiinta
Asa este si cu acei care au facut viorile celebre... Cred ca s-au raportat la Dumnezeu...

Multumesc pentru comentariu! Poate ca vor mai veni si altele...
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Ce puteti spune despre performanta scolara?

Mesajde constantin_obreja » 29 Noi 2011, 22:04

D-le Emil Onea, permiteti-mi sa va citez: "Am lansat cateva dezbateri pe tema "cum judecam dascalul" pentru ca intentionam sa avem pe didactic.ro o sectiune numita "profesorul saptamanii" sau "invatatorul saptamanii" sau "educatoarea saptamanii". Din pacate, lumea prefera sa se planga, sa vorbeasca de salarii sau sa atace propunatorul pentru ca, li se pare lor, e prea sus! Putini oameni au propuneri constructive sau macar niste comentarii la obiect ....." si cred ca m-am oprit la timp!
Am facut o propunere pe forumul site-lui, sectiunea Matematica, propunere pe care mi se pare ca am mai facut-o acum cativa ani! Cred ca va inchipuiti cate oferte s-au inregistrat in cateva zile! Vrem o 'didactica de hartie', o dosariada care sa acopere cei 25% pe care ni-i fura boc, funeriu, basescu si 'toti baietii buni', ni se face scarba de tot ceea ce ni se intampla si nu mai putem reactiona in niciun fel! Eu inca mai cred ca acest popor mai are un alt viitor decat cel pe care ni-l ofera cei ce fac parcuri pe locurile in care erau candva stane cu oi, mai cred ca putem sa reinviem si sa spunem: "Scoala-te Lazare si umbla" macar prin propria ograda, si pentru asta nu e nevoie de premii si diplome simbolice, e nevoie de drag de meserie si de tara! Sunt atat de multi medaliati cu diverse onoruri care traiesc intr-o saracie 'lucie'; (am scris asa pentru ca ma gandeam ca, si in saracie, cel ce-a realizat ceva in viata simte o stralucire. Asa o fi?) Eu am un motto pe site-ul meu, motto preluat de la profesorul de matematica al sotiei (prof. Mihai Cocuz, Iasi): "Dorim sa fim, cand nu vom mai fi, prin cei ce vor fi." In memoria lui, vesnic tanara, desi el a stins timpuriu lumina vietii, impresionat de profunzimea gandului asociata cu menirea de dascal (si nu numai), aceasta zicere mi-a ramas in suflet! Diplomele (ca hartii) se pierd la prima curatenie generala, ca valoare ramane doar ceea ce-a stat in spatele ei; sa ne gandim cate diplome au primit diversi conducatori fara a avea nimic de-a face cu domeniul respectiv (nu e cazul Primului Presedinte al Romaniei: Nicolae Ceausescu). Nu de concurenta avem nevoie ci de spirit de colaborare in asa fel incat toti sa formam impreuna echipa care duce in acest moment Romania spre un tel, un tarm, un taram in care sa fim cu totii mai bine si sa ne bucuram. Competitia naste suspiciuni, invidii (deseori aiurite), priviri ascunse si 'colti de caine' care nu stie daca vrea sa muste (daca poate) sau doar sa impresioneze. Nu sunt un om caruia ii plac aprecierile laudative, prefer sa fiu injurat ca sa am pentru ce ma lupta; un val, dupa ce s-a zbatut in mare, izbindu-se de mal, daca se linisteste devine plat, o simpla baltoaca unde se razboisec broscutele; valul isi traieste existenta pana cand inca mai are tarmuri de cucerit iar cucerirea unui tarm nu trebuie sa-l 'platizeze' ci sa-i dea noi forte pentru alt efort. "Profesorul .." temporar bun, ar fi un stimulent pentru cei care chiar vor asta: o diploma sau o nominalizare pe un site! Evaluarea ar trebui sa vina de la elevi si de la sine insusi: 'ce-am facut pentru a fi mai bun in actualele conditii'? Va spun sincer ca eu devin din ce in ce mai prost: testele pe care le dadeam in urma cu cativa ani la clasa a V-a sunt grele si pentru cei din cls7; atunci erau elevi care luau nota 10 iar acum se apropie de 8! Pot candida la ceva, altfel decat mintind? Si totusi ma straduiesc sa ma adaptez la situatia actuala, la materia prima pe care o avem, la modul in care elevii si parintii privesc sistemul educational, la cerintele acestui sistem (indoielnice) si sa fac ceva. De ce n-am incerca impreuna sa facem ceea ce ne dorim sa fie in acest colt de rai?
Pot fi sponsori care sa finanteze o asemenea initiativa si concurenta ar fi pe 'calitate si compatibilitate'; dintre sute de proiecte se aleg doar cele care sunt 'integrabile' intr-un tot ce va insemna 'totul nostru'. Poate va mai ganditi la aceasta idee! Nu de alta, dar nu se stie cat timp mai tinem minte unde e tastatura de la ... era sa spun mouse!
Numai bine,
Avatar utilizator
constantin_obreja
 
Mesaje: 214
Membru din: 16 Mai 2006, 13:07

Re: Ce puteti spune despre performanta scolara?

Mesajde emil » 30 Noi 2011, 00:42

Domnule constantin_obreja. Departe de mine gandul de a declasa o competitie si o dosariada ca aceea oficiala. Ne-am gandit sa prezentam periodic un coleg care se simte in stare sa se prezinte obiectiv pe baza unor criterii pe care sa le generam aici, noi insine si nu niste oficiali politici, fara prea multe competente, fara experienta, fara o cunostere a realitatii scolii. De aceea am lansat aceasta discutie dincolo de plangerile sindicale, ambitiile profesionale sau frustrarile politice... Am vazut aici, pe didactic.ro, oameni de o mare valoare, nu numai prin ceea ce spun dar si prin ceea ce fac, ce ne ofera ca si material de lucru. Multi sunt oameni modesti, isi vad de ale lor, fac bine si sunt respectati de copii, de parinti si de colegi.
Eu as zice ca ar fi suficient ca omul pe care dorim sa il prezentam aici la "gazeta didactic", sa trimita un fel de CV sau mai bine o descriere a muncii lui, cu rezultate, cu dificultatile pe care le-a trecut prin munca de educator dedicat, cu recomandarile de la parinti, de la elevi, de la colegi.
Nu mi-ar place nici sa punem elevii sa dea aici calificative pentru ca si aceasta ar naste ambitii poate fraude si inexactitati!
De aceea, am ajuns la concluzia ca fiecare om trebuie sa se prezinte, sa aduca ceva dovezi si sa astepte cuminte la rand pana cand va fi prezentat pe didactic.ro Ma gandesc ca il vom prezenta public intr-un fel de portret unde colegii sau elevii pot adauga comentarii, daca doresc.
Astept opinii si idei.

Multumesc
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Ce puteti spune despre performanta scolara?

Mesajde sportiv » 17 Dec 2011, 21:45

Am văzut ceea ce ați realizat cu liceul (colegiul ) dv și cel din din Bucuresti. Tot respectul (pe bune) și toată considerația pentru idee. Aici sunt lucruri pe care trebuie sa le recunoastem, în ,,sprijinul ” elevilor (imi permit sa spun ai nostri,chiar daca eu lucrez la primar). Nu vă spun ce însemna AeL pentru clase,dar cum contractul cu Siveco s-a terminat.....
P.S Pentru lucruri ,,mai acide ” cu Siveco pe forum didactic sunt banat pentru toate site-urile,dar asa imi trebuie :oops: -Să-mi bag mințile-n cap (și să nu le mai dau drumul pe site-uri!)
SCUZE PENTRU TOT DERANJUL! (vis a vis de dumneavoastra) și sper într-o colaborare fructuoasă în situația ca am (avem) ce spune și constructiv!
Dumnezeu să ne ajute și să ne călăuzească (Na, era să spun pe calea cea bună!) :D
DOAMNE-AJUTĂ!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ce puteti spune despre performanta scolara?

Mesajde ela67 » 27 Dec 2011, 12:18

Uite ce pot spune de performanta scolara...

Ca dascali nu ne e permis sa nu fim uniti, sa nu urmarim toti cei care predau la o anumita clasa progresul elevilor. Pana nu se va termina cu invidia, cu " a trage focul la oala mea", "si ce daca acel coleg intarzie"," ii tin eu locul" sau, mai rau, " intarzii si eu pentru ca nici nu sunt controlat", "nici nu ma intereseaza", pentru ca "elevii nu invata". Oare de ce nu invata? De ce nu-s atrasi de lectiile multora dintre noi? Pana nu ne schimbam mentalitatea, nu se va schimba nimic. Nici lectiile bazate pe competente, nici schimbarea curriculumului nu va aduce nimic nou. Noi trebuie sa devenim "oamenii noi la vremuri noi", sa ne dorim schimbarea. Imi pare rau ca la 22 de ani de la revolutie ne-a parasit spiritul revolutionar, s-a dus totul inainte sa inceapa sau poate ca nu e dus chiar tot, mai gasim o farama de scanteie care sa reaprinda dorinta de mai bine.

Sarbatori fericite si multa lumina in ganduri!
La multi ani si multe performante!
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Ce puteti spune despre performanta scolara?

Mesajde clemansa_m » 21 Aug 2012, 14:28

Performanta scolara este ceva ce trebuie privit ca fiind ORICE REUSITA. Un elev care a invatat inmultirea cu 2 in clasa a IV-a e un performer. Cel care a scris pentru prima data propozitia si numele cu majuscula desi a facea pe dos aceasta, cel care a pronuntat "r" in loc de "l" a inregistrat un progres. Nu trebuie sa luam doar acceptiunea de performer= olimplic= premiant in concursuri! Performanta presupune efort, timp investit, renuntari! Performerul are nevoie de sprijinul unui cadru didactic performant(=cel care se adapteaza tuturor caracterelor, personalitatilor, potentialelor)Va doresc sa fiti performanti si sa promovati performanta scolara!
clemansa_m
 
Mesaje: 12
Membru din: 10 Apr 2006, 20:53


Înapoi la Olimpiade

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori