Incalcarea legilor si a bunului simt!

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Incalcarea legilor si a bunului simt!

Mesajde iongavrila » 21 Sep 2011, 21:26

Vreau sa va supun atentiei o situatie cel putin anormala.
La colegiul Economic din Targoviste sunt angajati o multime de pensionari: limba romana Tamas Letitia; matematica: Zamfir Vasile si Anca Dorinel; chimie:Mihai Iugulescu (fostul inspector de personal); franceza:Vasilescu Florina; discipline economice: Toma Maria.
din cate stiu eu legea spune ca sunt acceptati pensionari daca nu exista profesori care sa acopere catedrele respective.
Poate cineva sa creada ca la un asemenea liceu nu se puteau acoperi catedrele cu profesori fara a fi necesar sa apelezi la pensionari?
Sa nu uitam ca inspectorul de personal care a semnat aceste numiri este si el pensionar ca si fostul inspectoar general al ISJ Dambovita.
Dar cu acestia doi s-a facut partial dreptate.
Partial, pentru ca pe domnul Iugulescu il regasim la Colegiul Economic.
Oare ce fac organele abilitate care ar trebui sa se sesizeze la aceasta situatie anormala?????
Cine ar trebui sesizat si cum pentru normaliza situatia?
iongavrila
 
Mesaje: 1
Membru din: 21 Sep 2011, 18:48

Re: Incalcarea legilor si a bunului simt!

Mesajde sportiv » 22 Sep 2011, 20:58

Nu cred ca aveti cui vă adresa cu vreo șansă de rezolvare! Lui Funerică ar trebui să-i luăm cărămida cu care se tot bate în piept,Boculet se gândeste la alegeri,legile nu mai au nicio importanță în această țară!ÎN MOMENTUL DE FAȚĂ ESTE UN MARE ,,AMESTEC” DE LEGI ÎN ÎNVĂȚĂMÂNT și nimeni nu mai știe ce se aplica si ce nu!L1/2011 are o singură metodologie de aplicare trecuta prin MO,din vreo 80 și se lucrează pe un ordin de ministru din aceeasi zi cu intrarea în vigoare a legii (9. 02.2011)! Care pe care se exclude! Oare ordinul a apărut cu 5 minute înaintea legii? :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Incalcarea legilor si a bunului simt!

Mesajde alehandro69 » 30 Sep 2011, 17:19

sportiv scrie:Nu cred ca aveti cui vă adresa cu vreo șansă de rezolvare! Lui Funerică ar trebui să-i luăm cărămida cu care se tot bate în piept,Boculet se gândeste la alegeri,legile nu mai au nicio importanță în această țară!ÎN MOMENTUL DE FAȚĂ ESTE UN MARE ,,AMESTEC” DE LEGI ÎN ÎNVĂȚĂMÂNT și nimeni nu mai știe ce se aplica si ce nu!L1/2011 are o singură metodologie de aplicare trecuta prin MO,din vreo 80 și se lucrează pe un ordin de ministru din aceeasi zi cu intrarea în vigoare a legii (9. 02.2011)! Care pe care se exclude! Oare ordinul a apărut cu 5 minute înaintea legii? :D


Stimate domnule!!

Am onoarea sa va prezint oroarea Funeriu!!

Eu sunt profesor IP3(colegiu de 3 ani),si lucrez in invatzamant de aproape 20 de ani,iar acuma sunt pus pe lista neagra,deoarece,ministerul vrea sa scape de noi,si sa mai reduca din nr de bugetari,cu o noua gaselnitza,adica prin,imposibilitatea echivalarii studiilor si nici continuarea acestora,apoi scoaterea din lista de incadrare!!

Vezi ce conditii,au propus in metodologia aflata in curs de aprobare...postata aici alaturi..si ma refer la obtzinerea,gradului I,la care se adauga,calificativul de,numai si numai de foarte bine,pe ultimii 5 ani,si anul in curs,cu,o inventie de partial f bine,iar,aberatiile, nu se termina aici,pt,ca mai pluseaza si cu,cerinta de a avea,si de 90 credite,prin cursuri de perfectzionare!


O magarie si un genocid in masa asupra cadrelor care nu mai au,nici un sprijin si nici o putere,la 20 ani,de la absolvire,si nu nu le mai recunoaste diploma,nici pt scoala primara!!!


Pe de alta parte in continuarea studiilor,de fapt se parcurg 2 ani,deoarece se dau 8-10 examene de diferenta,si daca,ai putere,sa reusesti,atunci,intri in,anul III,in caz contrar te baga ca orice absolvent de BAC,in anul I!!


mai mentionez ca senatul,poate modifica taxele,dupa bunul,plac si numai pt,examenul de licenta,se percep,separat,fata de alte costuri,inca 1000 ron!!

Am studiat problema cu universitatile din Bucuresti,Iasi si Timisoara,iar lacomia si nesimtzirea lor e aceeasi!! Au salarii de peste 10.000 ron(100 milioane),incepand cu un prof conferentiar..iar acum cauta studenti in disperare!!

Anul de studiu e taxat cu sume de 2200-3100 ron,la care se adauga,pretzul,oricarei hartii,emise de secretariat,plus costul cazarii,si calatoriei...

Majoritatea castigam cam 1000 ron...si de unde sa mai dam,la facultate ?!!

Cine are urechi sa auda si cine poate sa faca ceva si pt noi!!
alehandro69
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Sep 2011, 17:16


Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron