Inapoi la scoala!

Discutii off-topic, despre orice

Inapoi la scoala!

Mesajde emil » 26 Aug 2011, 20:03

Inapoi la scoala!
Am deschis acest topic pentru discutii libere legate de pregatirea pentru noul an scolar. Fie ca sunteti educatoare, invatator sau profesor, va rog sa spuneti ce lucruri interesante ar fi de facut pentru pregatirea inceputului de an. Pot fi si lucruri care par banale, pot fi si cele care sunt normale, doar trebuie sa ne gandim ca in momentul in care se va citi aici, putem da si semnale pentru cei care au mai uitat cate ceva. Va rog sa interveniti constructiv, sa dati idei colegilor sau poate sa adresati intrebari. Am observat ca in anumite locuri din forum se discuta deja aceste aspecte si m-am gandit sa adunam aici ideile.
Domeniile abordate pot fi cele curente, administrative, tehnice, de pregatire prerechizite, de ornare a clasei, de sondaje initiale in randul elevilor, de relationare cu parintii si comunitatea etc.
Ar fi interesant de stiut noutati si idei "externe" de la colegii care au participat la proiecte de mobilitate si au facut multi diseminare pe didactic.ro

Va doresc succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Inapoi la scoala!

Mesajde camifb » 30 Aug 2011, 07:43

Buna ziua,
Indraznesc sa sparg eu gheata. Desi nu ma intorc la scoala decat la 1 septembrie m-am apucat de pregatit inceputul de an scolar:
- am descarcat structura anului scolar si mi-am realizat un calendar scolar(folosind un model de pe didactic);
- am verificat planurile cadru si programele scolare ca sa vad daca s-a modificat ceva fata de anul trecut;
- am descarcat tot ce este publicat de minister in legatura cu Bacalaureat 2012, avand in vedere ca anul acesta sunt diriginta de clasa a XII-a;
- strang materiale pentru prima sedinta cu parintii;;
- am realizat un DVD cu "An scolar 2010-2011" unde am toate documentele, pozele, lectiile, etc cu tot ce am facut anul trecu si am creat folder-ul "An scolar 2011-2012", structurat(deocamdata) in Programe-planuri cadru, Documente utile, Planificari, Lectii, Teste;
Deocamdata atat. Daca mi se va mai permite voi mai reveni cu alte activitati.
Doresc tuturor colegilor putere si succes in noul an scolar.
camifb
 
Mesaje: 456
Membru din: 08 Feb 2007, 22:51
Localitate: Deva

Re: Inapoi la scoala!

Mesajde vagnetty26 » 31 Aug 2011, 12:30

Model de ecuson pentru clasa I.
Fişiere ataşate
albinuta.doc
ecuson
(75 KiB) Descărcat de 929 ori
vagnetty26
 
Mesaje: 27
Membru din: 05 Iun 2007, 15:00

Re: Inapoi la scoala!

Mesajde emil » 31 Aug 2011, 17:16

vagnetty26 scrie:Model de ecuson pentru clasa I.

Chiar daca v-am indemnat sa adaugati orice, chiar daca este banal, totusi ceea ce ati postat dvs. aici este mai putin decat banal, este o poza preluata de pe internet, care aproape ca nu foloseste la nimic. Haideti sa mentinem un climat constructiv si sa avem totusi simtul utilului... ca sa nu zic altfel! Ne vede o multime de lume.....
Va asteptam cu idei!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Inapoi la scoala!

Mesajde vagnetty26 » 01 Sep 2011, 16:41

Poza nu este preluata de pe internet! Este scanata de pe un pliant! Eu am folosit-o pentru ecusoanele piticilor mei ( nu asa, prelucrata). Am trimis-o asa simpla ca fiecare sa si-o aranjeze dupa bunul plac. Daca este mai mult decat banal si considerati ca nu foloseste nimanui cu siguranta dvs o puteti sterge. (fara nicio suparare)
vagnetty26
 
Mesaje: 27
Membru din: 05 Iun 2007, 15:00

Re: Inapoi la scoala!

Mesajde emil » 01 Sep 2011, 17:51

vagnetty26 scrie:Poza nu este preluata de pe internet! Este scanata de pe un pliant! Eu am folosit-o pentru ecusoanele piticilor mei ( nu asa, prelucrata). Am trimis-o asa simpla ca fiecare sa si-o aranjeze dupa bunul plac. Daca este mai mult decat banal si considerati ca nu foloseste nimanui cu siguranta dvs o puteti sterge. (fara nicio suparare)

Va rog, cand faceti un lucru public, aici, sa va ganditi bine si sa va cenzurati lucrarile. Cu atat mai rau daca ati scanat si ati publicat. Cu parere de rau, nu stiti nici sa scanati si ati preluat tot un lucru "fals" ca sa puneti copiilor in piept! Nu era mai bine sa creati dvs. ceva si sa ne aratati si noua, sa imbogatiti cu ceva acest portal? Nu v-ati saturat de copii si sabloane? Tot asa de neglijent procedati si cand va imbracati? Imi pare rau ca trebuie sa ajung iarasi la astfel de discutii dar trebuie sa intelegeti ca atunci cand iesim in public trebuie sa facem analize serioase asupra a ceea ce expunem. De asemenea trebuie sa stim ca fiecare gest pe care il facem reprezinta o lectie de viata pentru copiii pe care ii avem in fata... Si trebuie sa le dam lectii sanatoase...
Imi cer scuze pentru aceasta abatere de la subiect.


Multumesc pentru intelegere!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Inapoi la scoala!

Mesajde adriana1987 » 01 Sep 2011, 21:38

Eu va urez tuturor un an scolar mai bun, plin de realizari si satisfactii profesionale!
adriana1987
 
Mesaje: 107
Membru din: 07 Aug 2009, 09:38

Re: Inapoi la scoala!

Mesajde emil » 01 Sep 2011, 22:00

adriana1987 scrie:Eu va urez tuturor un an scolar mai bun, plin de realizari si satisfactii profesionale!


Va rog sa respectati topicul si sa veniti cu idei, propuneri. Pentru urari, felicitari, gratulari, aveti alte sectiuni ale Forumului.

Multumesc
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Inapoi la scoala!

Mesajde sarmissa » 02 Sep 2011, 14:33

Pe langa cele enumerate de camifb:
- am avut deja sedinta de catedra si am hotarat cu ce manuale lucram, ce sarcini revin fiecaruia dintre noi, la ctedra,
- am pregatit testele initiale unice pentru toate formele de invatamant pe care le avem (personal, am realizat testul si baremul pentru clasa a IX-a),
-s-a stabilit un plan de masuri pentru clasele care dau bacalaureat in acest an,
-s-a convenit ca numarul de ore de recapitulare de la inceput, cuprinse in planificari, sa fie putin mai mare, pentru a incerca o minima recuperare a celor care nu prea stiu notiunile de baza pentru clasa in care sunt acum.
sarmissa
 
Mesaje: 95
Membru din: 10 Apr 2007, 22:23

Re: Inapoi la scoala!

Mesajde ginabuzas » 02 Sep 2011, 18:12

Stimati colegi,aveti planificari cadou si pe edu.ro.Succes'
ginabuzas
 
Mesaje: 47
Membru din: 28 Mai 2007, 19:06

Re: Inapoi la scoala!

Mesajde mara1979 » 06 Sep 2011, 16:27

Sunt multe preocuparile pentru inceputul care se apropie.
Pe langa pregatirea portofoliului cu documentele scolare potrivite pentru acest an, asa cum au fost enumerate mai sus, imi pavoazez sala de clasa cu materiale potrivite, flori deosebite.
As avea o propunere: sa punem problema afisarii drapelului Romaniei in sala de clasa. Credeti ca este potrivit in format mare sau mic, desfasurat sau pliat? Pana acum l-am avut in format mare intins sub stema si adunat la un capat. As vrea sa gasesac alta forma ... .
"Câtă răspundere de alţii ţi-a dat Dumnezeu, atâta directivă ai dreptul şi datoria ca să dai ..." (Arsenie Boca, Sfântul Ardealului)
Avatar utilizator
mara1979
 
Mesaje: 238
Membru din: 01 Feb 2008, 22:50

Re: Inapoi la scoala!

Mesajde emil » 06 Sep 2011, 18:16

mara1979 scrie:Sunt multe preocuparile pentru inceputul care se apropie.
Pe langa pregatirea portofoliului cu documentele scolare potrivite pentru acest an, asa cum au fost enumerate mai sus, imi pavoazez sala de clasa cu materiale potrivite, flori deosebite.
As avea o propunere: sa punem problema afisarii drapelului Romaniei in sala de clasa. Credeti ca este potrivit in format mare sau mic, desfasurat sau pliat? Pana acum l-am avut in format mare intins sub stema si adunat la un capat. As vrea sa gasesac alta forma ... .

Eu cred ca expunerea colorilor nationale trebuie sa se faca decent, discret si de bun gust. Eu as pune un drapel mic intr-o rama alba cu sticla, sau plexiglass, pentru a evita praful. Sub drapel as pune un citat frumos despre patrie si patriotism sau, de ce nu, cateva strofe din imnul national. Este opinia mea personala. Poate credeti ca e desuet si/sau nationalist... Am vazut aceasta in multe locuri din afara Romaniei.

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Inapoi la scoala!

Mesajde felixmunteanu » 06 Sep 2011, 19:46

Nu e nici desuet nici naţionalist, e un gest de bun gust, dle Emil.
Eu nu am tricolorul, doar stema în format A4, plasticată, dar... mi-aţi dat o idee.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Inapoi la scoala!

Mesajde mara1979 » 08 Sep 2011, 15:18

Ma incanta ideea dv. d-le Emil. Nu consider desuet deloc, eu chiar tin la insemnele tarii mele.
Va multumesc mult!
Avatar utilizator
mara1979
 
Mesaje: 238
Membru din: 01 Feb 2008, 22:50

Re: Inapoi la scoala!

Mesajde kapuselvira » 11 Sep 2011, 16:03

Pentru inceput de an scolar, am pregatit elevilor mai multe surprize, printre care si cantecelul pe care l-am compus. Deoarece nu am reusit sa incarc muzica in acest topic, va trimit la adresa: http://www.didactic.ro/materiale-didact ... sim-comori
S-aveti parte de multe clinchete de bucurie pentru toate implinirile din acest an scolar!
Avatar utilizator
kapuselvira
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Dec 2007, 18:38


Înapoi la Zona libera

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori