Cugetari, citate, vorbe de duh, ale tale sau ale altcuiva .

Discutii off-topic, despre orice

Re: Cugetari, citate, vorbe de duh, ale tale sau ale altcuiv

Mesajde ela67 » 23 Aug 2011, 15:51

Nimic nu e perfect daca nu e la locul sau. W. Shakespeare
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Cugetari, citate, vorbe de duh, ale tale sau ale altcuiv

Mesajde ela67 » 29 Aug 2011, 22:38

Bunătatea înfrumuseţează viaţa, împăcând toate neînţelegerile; ea limpezeşte ce e încurcat, uşurează ceea ce este greu, înveseleşte ceea ce e trist.
Tolstoi
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Cugetari, citate, vorbe de duh, ale tale sau ale altcuiv

Mesajde ela67 » 29 Aug 2011, 22:40

Adevărata forţă a omului nu constă în izbucniri furtunoase, ci în calmul indestructibil. :)
Tolstoi
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Cugetari, citate, vorbe de duh, ale tale sau ale altcuiv

Mesajde ela67 » 29 Aug 2011, 22:42

Marea se supune numai celor curajosi.
Lebedev- Kumaci
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Cugetari, citate, vorbe de duh, ale tale sau ale altcuiv

Mesajde ela67 » 02 Sep 2011, 20:44

Gloria noastra cea mai mare este de a nu eşua în a ne ridica de ficare dată cădem. Confucius
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Cugetari, citate, vorbe de duh, ale tale sau ale altcuiv

Mesajde elenat » 04 Sep 2011, 21:27

"Un prost nu spune lucruri inteligente, dar un om inteligent spune multe prostii."
Garabet Ibrăileanu
Avatar utilizator
elenat
 
Mesaje: 8211
Membru din: 09 Dec 2005, 15:55

Re: Cugetari, citate, vorbe de duh, ale tale sau ale altcuiv

Mesajde ela67 » 06 Sep 2011, 08:53

Puterea voinţei:
Recunoscând faptul că Puterea Voinţei este Curtea Supremă care conduce cele 6 departamente ale minţii mele, o voi exersa zi de zi, atunci când voi avea nevoie să urgentez acţiunea către îndeplinirea unui scop; îmi voi forma obiceiuri destinate să pună în acţiune puterea voinţei mele, cel puţin o dată pe zi.

Sentimente:
Realizând că sentimentele mele sunt atât pozitive, cât şi negative, îmi voi forma obiceiuri zilnice, care vor încuraja dezvoltarea emoţiilor pozitive şi mă vor ajuta în convertirea emoţiilor negative într-o acţiune folositoare.

Raţiune:
Recunoscând că atât sentimentele mele pozitive, cât şi cele negative pot să fie periculoase, dacă nu sunt controlate şi ghidate către rezultate aşteptate, supun toate dorinţele, scopurile şi obiectivele, facultăţii raţiunii mele şi voi fi ghidat de ea, pentru a le transpune în practică.

Imaginaţie:Recunscând nevoia de planuri şi idei solide pentru a-mi îndeplini dorinţele, îmi voi dezvolta imaginaţia, solicitându-i ajutorul în fiecare zi, pentru întocmirea planurilor de viitor.

Conştiinţa:
Recunoscând că sentimentele mele sunt adesea greşite, fiind excesiv de entuziaste, şi că facultatea raţiunii nu are totdeauna căldura sentimentelor, care este necesară pentru a-mi permite să combin în judecata mea dreptatea cu bunul plac, îmi voi încuraja conştiinţa să mă ghideze către ceea ce este bun şi ceea ce este greşit, dar nu voi respinge niciodată verdictele pe care le va da, indiferent care ar fi preţul pe care trebuie să-l plătesc.

Memoria:Recunoscând valoarea unei memorii vigilente, mă voi încuraja să devin mai vigilent, având grijă să-i imprim clar toate gândurile pe care aş mai vrea să le rechem şi prin asociere, acele gânduri legate de subiecte înrudite, pe care să le pot chema frecvent in minte.

Partea subconştientă a minţii:
Recunoscând influenţa părţii subconştiente a minţii asupra puterii mele, voi avea grijă să supun atenţiei sale o imagine clară şi determinată a Scopului Major în Viaţă şi asupra altor scopuri minore care converg către scopul major şi voi păstra constant această imagine în faţa părţii subconştiente a minţii, repetând-o zi de zi.

Fragment din Napoleaon Hill (Secretul Bogăţiilor)
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Cugetari, citate, vorbe de duh, ale tale sau ale altcuiv

Mesajde valimatiuta » 06 Sep 2011, 14:55

"Copiii sunt mai experti in fericire decat adultii." NormanVincent Peale
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Cugetari, citate, vorbe de duh, ale tale sau ale altcuiv

Mesajde valimatiuta » 06 Sep 2011, 15:04

"Adultul care isi poate pastra un suflet de copil la varsta maturitatii si la cea a batranetii, e un geniu, caci va pastra autenticul spirit al fericirii cu care Dumnezeu i-a inzestrat pe cei mici. Subtilitatea lui Iisus Hristos e remarcabila, caci El ne spune ca trebuie sa inaintam in varsta cu suflet si minte de copil. Cu alte cuvinte, nu va lasati niciodata sufletul sa imbatraneasca, sa devina sumbru sau istovit. Nu deveniti excesiv de sofisticat." Norman Vincent Peale
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Cugetari, citate, vorbe de duh, ale tale sau ale altcuiv

Mesajde mara1979 » 06 Sep 2011, 16:39

"Numai intrucat iti duci existenta in dinti traiesti cu adevarat." Emil Cioran
"Câtă răspundere de alţii ţi-a dat Dumnezeu, atâta directivă ai dreptul şi datoria ca să dai ..." (Arsenie Boca, Sfântul Ardealului)
Avatar utilizator
mara1979
 
Mesaje: 238
Membru din: 01 Feb 2008, 22:50

Re: Cugetari, citate, vorbe de duh, ale tale sau ale altcuiv

Mesajde mara1979 » 06 Sep 2011, 16:41

"Toate voluptatile pamantului nu pot echivala infinitul trecator de fericire, care urmeaza marilor nefericiri." Emil Cioran - Lacrimi si sfinti
"Câtă răspundere de alţii ţi-a dat Dumnezeu, atâta directivă ai dreptul şi datoria ca să dai ..." (Arsenie Boca, Sfântul Ardealului)
Avatar utilizator
mara1979
 
Mesaje: 238
Membru din: 01 Feb 2008, 22:50

Re: Cugetari, citate, vorbe de duh, ale tale sau ale altcuiv

Mesajde mtofan » 11 Sep 2011, 15:00

"Omul este liber, dar încetează a fi dacă nu crede în libertatea lui."
Giacomo Casanova
Avatar utilizator
mtofan
 
Mesaje: 2140
Membru din: 10 Dec 2006, 21:58

Re: Cugetari, citate, vorbe de duh, ale tale sau ale altcuiv

Mesajde ela67 » 11 Sep 2011, 16:03

Ceea ce avem de învăţat să facem, învăţăm făcând.
Aristotel
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Cugetari, citate, vorbe de duh, ale tale sau ale altcuiv

Mesajde ela67 » 17 Sep 2011, 12:13

Numai cu inima poţi vedea cu adevărat ceea ce este invizibil pentru ochi.
A. Exupery
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Zona libera

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori