Materiale pentru sala de grupa

Re: Materiale pentru sala de grupa

Mesajde SandraCDZ » 02 Aug 2011, 16:14

emil scrie:Ce ati vrut sa spuneti este ilustrat chiar cu poze de iarmaroc, evident mai sus(exista si o mica exceptie aproape neobservabila). Ceea ce am vrut sa spun, ati contrazis, in textul de mai sus. Ma tem, intradevar ca imi doresc o lume curata asa cum am vazut eu printre miile de exemple bune de pe didactic sau dinafara. Se pare insa ca ofensiva prostului gust e mai puternica iar sustinatorii sai din ce in ce mai vocali si vizibili. Ma bucur ca ati inchis acest subiect, de asa idei...
Multumesc


Domnule, ori refuzi să pricepi despre ce e vorba în propoziţie, ori ai probleme! Nu eu am postat acele fotografii, după cum poate vedea tot prostul. Eu am cerut sugestii, păreri, idei etc. Doamna Flori mi-a răspuns şi i-am mulţumit, pentru că unele materiale postate de ea mi-au fost de folos.
Nu am să vă permit dvs, "marele autor al didactic.ro" şi nimănui altcuiva să mă judece pe mine ca persoană sau ca şi cadru didactic, cu atât mai puţin pe baza a două-trei fraze postate pe un amărât de forum. Nu aţi înţeles ce am vrut să spun, asta e problema dumneavoastră! Eu dau de oameni limitaţi în fiecare zi în viaţa reală, nu am nevoie de aşa ceva şi pe internet, mai ales că suntem pe un forum unde ar trebui să ne comportăm exemplar. Eu vă las pe dvs în pace, cu tot cu ochelarii de cal la care nu vreţi să renunţaţi şi am să vă rog să faceţi la fel!

Mi-aţi sugerat într-o postare anterioară să îmi găsesc altceva de lucru. Nu ştiu exact cine vă credeţi de vă permiteţi aşa ceva, dar dacă tot nu există limite, am să îmi permit să vă fac şi eu o sugestie: înainte de a mai face cuiva "plăcerea" de a-i vorbi în dulcele dvs stil ce denotă un acut complex de superioritate, faceţi efortul de a răsfoi un DOOM2. Că vă faceţi de râs, chiar mai mult decât v-aţi făcut deja! Şi după DOOM2, puteţi studia puţin sistemul metric. Ca să vă vedeţi şi de lungul nasului! :)

Numai bine!
"Toţi oamenii mari au fost mai întâi copii. Dar puţini dintre ei îşi mai aduc aminte" (Antoine de Saint-Exupery)
Avatar utilizator
SandraCDZ
 
Mesaje: 56
Membru din: 24 Iul 2011, 13:49

Re: Materiale pentru sala de grupa

Mesajde iuiu_flori » 02 Aug 2011, 16:38

De ce trebuie sa se faca polemici pe marginea unor subiecte? Nu mai avem ce face acasa? Eu as vrea sa va invit sa-mi vizitati sala de grupa si va asigur ca o s-o apreciati, asta daca sunteti de moda noua. Daca sunteti de moda veche, probabil ca va place vechea sala de grupa, care mai exista si acum in unele locuri, incarcata cu mii de spume de mare, pline de praf, cu imagini decupate din carti in incercarea de a realiza un centru tematic. In ceea ce ma priveste cea mai mare parte a materialelor centrului tematic le confectionez singura. Da, prescolarii indrumati de mine invata si realizeaza multe materiale in functie de tema saptamanala. Eu asa i-am invatat. Anul acesta am avut o grupa mai mititica dar va asigur ca, grupele care au plecat la scoala erau foarte creative iar doamnele invatatoare din cate stiu nu s-au plans de copiii pe care i-am trimis in clasa I. Am publicat deseori materiale realizate de prescolari si dumneavoastra ar trebui sa stiti mai bine. Daca nu va plac imaginile, stergeti-le dar haideti sa incheiem cu cearta asta si jignirile inutile. Nu vreau sa fiu apreciata de nimeni altcineva decat de parintii prescolarilor pe care-i conduc, de prescolari si colegi. Ei fac cel mai bine asta pentru ca ma cunosc direct prin munca pe care prestez la clasa. Doamne ajuta, haideti sa incercam sa fim mai buni...
iuiu_flori
 
Mesaje: 208
Membru din: 18 Iun 2007, 16:30

Re: Materiale pentru sala de grupa

Mesajde emil » 02 Aug 2011, 17:34

SandraCDZ scrie:Domnule, ori refuzi să pricepi despre ce e vorba în propoziţie, ori ai probleme! Nu eu am postat acele fotografii, după cum poate vedea tot prostul. Eu am cerut sugestii, păreri, idei etc. Doamna Flori mi-a răspuns şi i-am mulţumit, pentru că unele materiale postate de ea mi-au fost de folos.
Nu am să vă permit dvs, "marele autor al didactic.ro" şi nimănui altcuiva să mă judece pe mine ca persoană sau ca şi cadru didactic, cu atât mai puţin pe baza a două-trei fraze postate pe un amărât de forum. Nu aţi înţeles ce am vrut să spun, asta e problema dumneavoastră! Eu dau de oameni limitaţi în fiecare zi în viaţa reală, nu am nevoie de aşa ceva şi pe internet, mai ales că suntem pe un forum unde ar trebui să ne comportăm exemplar. Eu vă las pe dvs în pace, cu tot cu ochelarii de cal la care nu vreţi să renunţaţi şi am să vă rog să faceţi la fel!

Mi-aţi sugerat într-o postare anterioară să îmi găsesc altceva de lucru. Nu ştiu exact cine vă credeţi de vă permiteţi aşa ceva, dar dacă tot nu există limite, am să îmi permit să vă fac şi eu o sugestie: înainte de a mai face cuiva "plăcerea" de a-i vorbi în dulcele dvs stil ce denotă un acut complex de superioritate, faceţi efortul de a răsfoi un DOOM2. Că vă faceţi de râs, chiar mai mult decât v-aţi făcut deja! Şi după DOOM2, puteţi studia puţin sistemul metric. Ca să vă vedeţi şi de lungul nasului! :)

Numai bine!
[/quote]

Pana la urma v-ati dat arama pe fata si ati scos la iveala ceea ce sunteti. Se vede din ton, din modul de adresare. Se pare ca nu m-am inselat!
Vazand ca nu mai aveti argumente ati atacat cu analiza pe text si cu atacul la persoana! Cunosc procedeul..., l-am mai intalnit.
Cat priveste observatiile mele, aceste sunt legate de faptul ca luati apararea kitch, am vazut destul de bine asta si de aceea am comentat. Ati comentat si faptul ca nu se poate folosi creativitatea copiilor, pentru ca probabil ii priviti ca pe niste obiecte, iar pe cei ce sustin lucrurile simple, nimic complicat, ii considerati "infatuati" sau "superiori" sau mai stiu eu cum. Nu ma intereseaza parerea dvs. despre persoana mea, ma intereseaza si m-am lamurit ce credeti despre o anumita parte a educatiei...Din pacate au patruns in invatamant multi oameni ca dvs....
Va rog sa inchideti subiectul dvs. impertinet si grosolan, si sa vorbiti on topic, adica despre cum ar arata o sala de grupa...
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Materiale pentru sala de grupa

Mesajde SandraCDZ » 02 Aug 2011, 17:54

:) Atac la persoană? Cred că glumiţi! Nu e nicio "strategie" faptul că v-am atras atenţia că nu ştiţi să scrieţi corect. E un adevăr crud şi dureros. Îmi pare rău că v-am făcut de râs, dar mi se pare inaccetabil ca un cadru didactic să nu se exprime corect în scris! Ei, asta e. Uite o dovadă că titlurile pompoase nu înseamnă nimic!

Din păcate, sunteţi admin şi nu pot să vă dau ignore. Dar v-am spus, cu oameni limitaţi şi chiar ... puţin în urmă, dacă înţelegeţi ce vreau să spun, eu nu stau de vorbă! Acum, ca admin, dacă aţi avea un dram de bun-simţ, aţi şterge mesajele din acest topic care nu au legătură cu subiectul! Dar dacă am în vedere condiţionala de mai sus ... sunt slabe şanse.
"Toţi oamenii mari au fost mai întâi copii. Dar puţini dintre ei îşi mai aduc aminte" (Antoine de Saint-Exupery)
Avatar utilizator
SandraCDZ
 
Mesaje: 56
Membru din: 24 Iul 2011, 13:49

Re: Materiale pentru sala de grupa

Mesajde emil » 02 Aug 2011, 21:11

SandraCDZ scrie::) Atac la persoană? Cred că glumiţi! Nu e nicio "strategie" faptul că v-am atras atenţia că nu ştiţi să scrieţi corect. E un adevăr crud şi dureros. Îmi pare rău că v-am făcut de râs, dar mi se pare inaccetabil ca un cadru didactic să nu se exprime corect în scris! Ei, asta e. Uite o dovadă că titlurile pompoase nu înseamnă nimic!

Din păcate, sunteţi admin şi nu pot să vă dau ignore. Dar v-am spus, cu oameni limitaţi şi chiar ... puţin în urmă, dacă înţelegeţi ce vreau să spun, eu nu stau de vorbă! Acum, ca admin, dacă aţi avea un dram de bun-simţ, aţi şterge mesajele din acest topic care nu au legătură cu subiectul! Dar dacă am în vedere condiţionala de mai sus ... sunt slabe şanse.

Moderez forum si fair este sa nu sterg, mai ales cand vad persoane care au un asemenea comportament, trebuie sa las urmele vizibile. Jignirile sunt evidente desi...vad ca ati trecut la plural! Va inteleg foarte bine cuvintele si nu dau curs la ele...
Limbajul de cartier si atacurile la "bunul simt" sau la presupuse greseli de scriere nu justifica comportamentul dvs. nedemn evident, de un educator. Nu ma insel, am un feelnig de internet...
Nu voi sterge niciun topic pentru ca nu e corect. Titlul nu este pompos, este o invitatie la a face ceva bun si nu iarmarocul dvs. sau magazinul de un dolar!
Voi inchide acest topic, ca sa nu mai continuati sa vorbiti of topic. Daca vreti sa vedeti unde a fost acest post si ce contine el, ar fi bine...desi nu cred ca veti incerca. Daca vreti sa continuati cu discutii legate de nemultumirile dvs. personale, puteti deschide alt topic si nu vi se va sterge nimic. Prin urmare, va scutesc de "ignore"
Rog sa fiu iertat de catre colegi pentru aceasta discutie. Este bine insa sa trageti invataminte!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Anterior

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori