Am nevoie de sfat/ajutor sa invat copilul romaneste

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Am nevoie de sfat/ajutor sa invat copilul romaneste

Mesajde ManiHall » 01 Iul 2011, 23:56

Buna seara

Doar ce am gasit site-ul dupa zile intregi de cautari abecedare, carti online ..... vin cu rugamintea daca se paote sa ma ajutati!
Pe scurt ... copil nascut/crescut in afara Romaniei , din pacate acasa se vorbeste engleza , doar citeva cuvinte din partea mea in limba materna. Stiu - am gresit
, n-am nici o scuza. De petrecut timp acasa , in Ro foarte putin, 2-3 sapt /max pe an( de cind a inceput scoala...) .
Baietelul are 7 ani , a inceput aici ( in UK ) clasa de reception la 4 ani si 2 luni , iar la toamna trece in clasa a 3-a. A fost cel mai mic din clasa, are colegi cu 9 luni mai mari dar academic se pare ca a reusit pina acum sa-i ajunga. Oricum stim ca fiecare copil sed ezvolta diferit .Deci capacitate si vointa are.
Dupa ce petrece un timp in Romania, isi da drumul la vorbire ..mai continuam acasa ...dar fiindca presiunea de la scoala la o virsta asa de mica e atit de mare mi s-a parut ca mai bine il las in pace. Si am gresit.
As vrea sa pot sa ii 'predau' putin limba romana. Nu stiu de unde sa incep. Am cautat carti , cursuri. Din pacate aici nu avem scoala romanasca, sau cel putin nu in zona . Prieteni romani locali nu avem..deci sunt eu singura sursa ( sotul e englez) . Am adus de cind era bb carti/ reviste/dvd-uri ... povestile cu care am crescut eu nu le intelege.
Baietelul intelege romaneste, nu stie sa se exprime - stie cuvinte , dar nu reuseste sa le lege...corect gramatical.

Am nevoie de un sfat , de unde sa incep... din ce materiale sa ma inspir , sau ce plan sa am ! Ce manuale de gramatica sa iau ... ca sa pot sa am o 'programa'

va multumesc pentru ajutor/sfat
Mx
ManiHall
 
Mesaje: 2
Membru din: 01 Iul 2011, 23:31

Re: Am nevoie de sfat/ajutor sa invat copilul romaneste

Mesajde betiana » 04 Iul 2011, 14:41

Tot nu am inteles... De ce vreti sa invete limba romana ? Va stabiliti in Romania ? Daca copilul vrea sa invete romaneste, va invata daca-i vorbiti si in limba romana.
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

Re: Am nevoie de sfat/ajutor sa invat copilul romaneste

Mesajde emil » 04 Iul 2011, 15:29

Buna ziua
Frumoasa preocuparea dvs. pentru a-i oferi copilului posibilitatea de a invata limba romana.
Daca doriti sa afceti acest lucru corect, sistematic, va recomand sa folositi intai manualele din clasele primare.
Incepeti cu clasa a II-a. Sunt sigur ca va vor fi de folos.
Sper ca vor fi colegi, invatatori care sa va dea un raspuns mai competent decat mine.

Va doresc succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Am nevoie de sfat/ajutor sa invat copilul romaneste

Mesajde ManiHall » 04 Iul 2011, 23:41

Multumesc pentru raspunsunsuri ...

betiana- nu nu cred ca ne vom reintoarce mai mult decit in vizita, dar eu personal consider ca inainte sa invete alte limbi straine ar fi mai potrivit sa invete limba materna . Oricit de departe as fi ( si nu sunt Uk e doar la 3h de zbor ) ...sufletul meu , amintirile mele sunt acasa...parinti din pacate numai unul mai e in viata si ma doare sufletul ca nu poate comunica cu familia atit de usor cum face cu partea de aici ( in special bunicii ).

emil- multumesc de apreciere si daca se poate imi poti recomanda ce manuale sa iau? anul trecut , uitindu-ma dupa abecedar, de ex am gasit atitea variante, nefiind in domeniul nu am stiut pe care sa il aleg si oricum nu cred ca am nevoie de el. Vad ca se descurca cit de cit la citit o felicitare, msg scurte...si vad ca aici la 'spelling' nu are nevoie sa repete de 3-4 ori cum li se recomanda, le stie cam din prima.
Si daca cumva recomanzi si ceva carticele usoare de citit. Aici in UK ..au inceput pur si simplu cu carti doar cu poze, apoi o propozitie/pagina si poza... acum deja citeste carti de 120 pg in citeva zile -cum le numesc ei 'chapter books'.
Inca o data multumesc

Mx
ManiHall
 
Mesaje: 2
Membru din: 01 Iul 2011, 23:31

Re: Am nevoie de sfat/ajutor sa invat copilul romaneste

Mesajde emil » 14 Iul 2011, 16:40

ManiHall scrie:Multumesc pentru raspunsunsuri ...


emil- multumesc de apreciere si daca se poate imi poti recomanda ce manuale sa iau? anul trecut , uitindu-ma dupa abecedar, de ex am gasit atitea variante, nefiind in domeniul nu am stiut pe care sa il aleg si oricum nu cred ca am nevoie de el. Vad ca se descurca cit de cit la citit o felicitare, msg scurte...si vad ca aici la 'spelling' nu are nevoie sa repete de 3-4 ori cum li se recomanda, le stie cam din prima.
Si daca cumva recomanzi si ceva carticele usoare de citit. Aici in UK ..au inceput pur si simplu cu carti doar cu poze, apoi o propozitie/pagina si poza... acum deja citeste carti de 120 pg in citeva zile -cum le numesc ei 'chapter books'.
Inca o data multumesc

Mx


Buna ziua,
Va rog sa accesati site http://www.suntparinte.ro si sa adresati acolo intrebari. Sunt convins ca veti fi ajutat. Daca nu ati reusit, reveniti aici si ma voi interesa pentru dvs.
Vacanta frumoasa!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Am nevoie de sfat/ajutor sa invat copilul romaneste

Mesajde popescu443 » 02 Aug 2011, 12:43

Buna
Am citit mesajul si ma bucura dorinta de a invata romaneste .
Cunosc o familie cam in aceeasi situatie , cu un copil cam de aceeasi varsta .
Inainte de toate cartile din lume ,ar trebui sa vorbesti cat mai mult cu el.
Puteti face o conventie , atunci cand sunteti impreuna ( eventual acasa) , numai voi doi , sa vorbiti numai romaneste.
Ii poti explica de ce faci acest lucru , sa se poata intelege cu rudele din RO, asa va avea si motivatia.
Daca va dori sa aprofundeze , dupa ce-l inveti alfabetul si minime notiuni de gramatica , poti continua cu jocuri , rebusuri , ..pe aceasta tema.
II poti gasi prieteni din Ro cu care sa converseze...
Totul sa fie o ,, joaca "!
Va asimila mai usor si cu mai multa placere.
Mult noroc!
popescu443
 
Mesaje: 2
Membru din: 18 Mai 2011, 22:13


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori