portalul e-scoala = varianta submediocra a portalului AEL

Deoarece in dezbaterea deschisa in intalnirea Resurse IT&C in educatie de la Focsani(<a href="http://www.vrancea.ro/unirea2005" target="_blank">www.vrancea.ro/unirea2005</a>), nu s-a reusit atingerea tuturor punctele propuse, va invitam sa va spuneti parerea pe urmatoarele
topicuri...

portalul e-scoala = varianta submediocra a portalului AEL

Mesajde oanamihaela » 22 Iul 2011, 11:48

Astazi am participat la prezentarea ultimei noutati din invatamantul romanesc: portalul e-scoala. Dupa tot tam-tam-ul care s-a facut despre acesta, asteptam ceva extraordinar, dar dupa o ora am plecat complet edificata si dezmagita: portalul e-scoala este o varianta submediocra a mediocrului portal AEL. Singura imbunatatire: nu mai este "la secret"ca AEL-ul, ci poate fi accesat liber de la orice calculator.
Deci ce s-a intamplat:
Am deschis prima fata, de unde am intrat pe experimentele din fizica. Am ales prima simulare a unui experiment de optica despre propagarea luminii. A aparut o fereastra neagra cu o masa si, dedesubt, o bara cu instrumente: o mina cu palma si antebratul (?), oglinda, placa maro, lampa de birou, laser, suport laser, ... Instrumentele se trag cu cursorul in fereastra neagra. Am dus laserul si oglinda. Indicatia era sa apas cu mana ca sa aprind laserul. Pentru ca imi aparea cursorul sub forma de mana, am tot apasat fara efect. Am cerut lamuriri si am aflat ca era vorba de mana de la instrumente. S-a aprins laserul si surpriza: raza ajungea pe oglinda si acolo se oprea. Am trecut la experimentul cu lentile. In fereastra neagra apare o bara-suport a bancului optic pe care am adus sursa de lumina, lentila si ecranul. Am adus mina pe sursa dar nu s-a aprins, in schimb, mi-a aparut un mesaj ca nu am pozitionat bine lentila. Am mai miscat lentila si ecranul, dar mesajul a ramas acelasi si am renuntat la acest experiment. Am trecut la prisma optica. A aparut acelasi mesaj si ca trebuie sa rotesc prisma, dar nu se explica cum. Am renuntat definitiv la incercari, am cerut sa se anunte ca este cazul ca realizatorii de la SIVECO ar trebui sa se mai uite la alte site-uri interactive cu simulari 3D precum http://phet.colorado.edu/en/simulations/category/new (pentru stiinte) si http://gilbert.gastebois.pagesperso-orange.fr/java/accueil.htm (pentru fizica si chimie) si am plecat.
Concluzia mea:
Din nou se "sifoneaza" foarte multi bani din bugetul invatamantului preuniversitar catre o firma abonata politic la acestia in dauna investitiilor in materiale didactice cu care sa se faca efectiv experimente reale. Cu astfel de practici nu este de mirare ca invatamantul romanesc este in cadere libera.
De-aş fi zeu
aş dura
o lume mai blândă,
unde toţi ar iubi.
De-aş fi zeu
aş crea
iubire şi moarte,
numai iubire şi moarte.

Dor pios - Tor Jonsson
Avatar utilizator
oanamihaela
 
Mesaje: 38
Membru din: 24 Apr 2006, 22:44
Localitate: Focsani

Re: portalul e-scoala = varianta submediocra a portalului AE

Mesajde oanamihaela » 22 Iul 2011, 22:00

Link-ul portalului este escoala.edu.ro .
Am mai intrat si am mai constatat ca cei care au conceput experimentele de la fizica nici macar nu stiu care este programa fiecarei clase.
La experimentul cu transformatorul nu sunt conductori de legatura care sa conecteze sursa de bobine si de voltmetru. Si la alte experimente de optica sursa de lumina nu poate fi aprinsa.
Incredibil cat de incompetenti pot fi realizatorii simularilor!
De-aş fi zeu
aş dura
o lume mai blândă,
unde toţi ar iubi.
De-aş fi zeu
aş crea
iubire şi moarte,
numai iubire şi moarte.

Dor pios - Tor Jonsson
Avatar utilizator
oanamihaela
 
Mesaje: 38
Membru din: 24 Apr 2006, 22:44
Localitate: Focsani

Re: portalul e-scoala = varianta submediocra a portalului AE

Mesajde oanamihaela » 23 Iul 2011, 17:24

Am gasit o stire din 2009: http://www.dailybusiness.ro/stiri-new-m ... ala-35427/.
Incredibil! Ministerul nu are bani sa plateasca salariile restante de atata timp pentru care exista si sentinte judecatoresti definitive, dar are bani pentru acest "tun" financiar care costa 19,7 milioane lei (4,7 milioane euro).
In portal, la fizica, nicio exerienta nu functioneaza complet, dar de cele mai multe ori nu functioneaza deloc.
Oare nu exista nicio posibilitate ca sindicatele sa actioneze in justitie ministerul pentru fraudarea banului public?
De-aş fi zeu
aş dura
o lume mai blândă,
unde toţi ar iubi.
De-aş fi zeu
aş crea
iubire şi moarte,
numai iubire şi moarte.

Dor pios - Tor Jonsson
Avatar utilizator
oanamihaela
 
Mesaje: 38
Membru din: 24 Apr 2006, 22:44
Localitate: Focsani

Re: portalul e-scoala = varianta submediocra a portalului AE

Mesajde emil » 23 Iul 2011, 22:28

Cred ca nu ati observat bine. Este vorba de fonduri EU. Interesant este insa de vazut care sunt efectele? Vor fi mai bune si mai de impact decat didactic.ro decat olimpiade.ro si de cat alte lucruri construite pe bani putini...?
Vor fi lucruri facute de oamenii scolii, pentru scoala, sau vor fi niste masinarii seci care, eventual vor copia ceea ce exista?
Intre timp m-am uitat la proiect si mi s-a parut dragut. Nu stiu care sunt erorile tehnice, dar este un mic castig informational. Poate sunt preluate lectii din vestitul si esuatul proiect AEL, care, intradevar a mancat f multi bani publici, pentru efecte minime, dar ceea ce vad acum poate fi un ajutor pentru clasa sau pentru invatat acasa. Veti descoperi ca multe din proiectele pentru educatie dubleaza proiecte guvernamentale, in ideea de a le "imbunatati", de a le corecta si de a aduce o intefata mai buna cu utilizatorii, ca sa iasa cu obraz curat firmele ce au "produs". Din pacate, asa cum am mai spus, veti descoperi ca se cheltuie bani multi cu efecte minime, cu castiguri minime pentru bietii nostri elevi sau pentru profesori. Si acesta nu e singurul exemplu!
Mai exista insa un aspect al situatiei: multa lume nu se implica si prefera sa comenteze... Daca vom participa si ne vom vedea valorificata munca,, este posibil sa avem alta perceptie! Legat de acest aspect insa, se mai stie ca politicul, nepotismul si incompetenta unor personaje sinistre din institutiile de de decizie au adus in fata tot felul de nulitati care au blocat pur si simplu accesul oamenil;or de valoare....
Si mai am o observatie legat de un aspect pe care dvs. nu l-ati observat... Portalul construit ne conduce obligatoriu catre servicii le gate exclusiv de compania MS, ceea ce mie mi se pare total antidemocratic, chiar incorect din punct de vedere legal si moral. Practic, universul oricarui utilizator este inchis, dirijat numai catre compania care, se pare ca a acaparat complet lumea IT din educatia...oficiala!

In general ne aflam intr-o o mare dilema din care vad greu o iesire...

Asteptam alte stiri despre acest proiect si despre altele!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani


Înapoi la IT&C in Educatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator