Vă rog, un sfat !

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

Vă rog, un sfat !

Mesajde o_eleva_obisnuita » 03 Iun 2011, 20:49

Sunt în gimnaziu, şi din toţi profesorii am "probleme"(dacă le pot numi aşa) doar cu o singură profesoară...de limba română
O să încerc să evit detaliile din motiv că ştiu cu exactitate că are cont pe acest site şi asta ar amplifica gravitatea situaţiei.
Să începem:

Sunt foarte bună la limba română( deşi nu vreau să ma laud, însă ţin să precizez asta pentru a nu se înţelege că situaţia este datorită notelor), am numai 10 şi 9 ocazional. Pe semestrul I am luat 10 în teză la română, ce-i drept, mi-a picat pe domeniu: literatură. Ţin să specific ca vreau să devin profesoară de limba şi literatura română sau scriitoare. Dintotdeauna am ştiut că doamna profesoară are ceva cu mine. Nu m-a plăcut, şi pace! Accept, nu pot fi plăcută de către toţi profesorii, este normal. Sunt om, am calităţi dar în aceaşi măsură am şi defecte. Doamna profesoara îi place în mod special pe doi elevi ai clasei mele, pe care îi pot numi "concurenţa" mea cam la toate materiile. Sunt excelenţi, nimic de contestat. Mă deranjează faptul că lor le acordă mult mai multă atenţie, uneori unuia chiar punându-i note cu un punct sau două mai mult! Mă simt nedreptăţită deoarece eu când am descoperit un fragment dintr-o carte sau când am mai scris o poezie( compusul este viaţa mea) îl citeşte cu scârbă sau zice că nu are timp pentru asta. Iar când cei doi colegi ai mei vin la ea, mereu îşi face timp, chiar dacă este în timpul orei! Nu am dobândit această impresie despre priceperea mea până când alţi profesori din şcoala, ba chiar din alte judeţe, prin intermediul blogului meu m-au susţinut. De obicei sunt extrem de exigentă cu mine însămi, şi totdeauna spun că pot mai mult. Am încercat să devin "prietenă" cu doamna profesoară, să îi impărtăşesc pasiunile mele, dar în zadar. Acelaşi dezgust şi dezinteres total. Până pe data de 26 aveam 6 de 10 şi un 9 la limba română, apoi a ţinut să verifice ceva şi a pus tuturor din clasa note sub 6. Când spun tuturor nu mă refer şi la cei doi, ei nu intră în "majoritate"( că deh, ei sunt mai cu moţ). Acum îmi iese media 9 la română, ceea ce îmi strică media semestrială deoarece aveam 10 la toate materiile. Mi-am făcut din nou punctajul şi meritam 7. Plus că mie mi-a tăiat un exerciţiu şi unuia dintre ei i-a pus "văzut" la acelaşi exerciţiu. Sunt disperată! Mă bârfeşte de faţă cu ai mei colegi atunci cand lipsesc, îndemnându-i, normal, deoarece este un "exemplu" şi pe ei să mă bârfească. Vreau sfaturi! Poate am greşit undeva, poate nu ma comport cum trebuie! Vă rog!

Scuzaţi cantitatea textului, am încercat să rezum dar nu am putut mai mult! Sper că nu v-am plictisit cu povestea mea.
o_eleva_obisnuita
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Iun 2011, 20:32

Re: Vă rog, am nevoie de ajutor!

Mesajde carmencreanga » 03 Iun 2011, 23:46

Ca si cadru didactic...ma dezgusta un astfel de comportament din partea unui coleg. Pacat ca unii nu stiu/nu pot/ nu vor sa evalueze obiectiv un elev. Comentez situatia, tinand cont de cele prezentate mai sus.
Mi as dori un astfel de elev si printre ai mei copii (la nivelul la care predau, bineinteles), insa am invatat sa ma multumesc si cu putin si sa fac din "bube, mucegaiuri si noroi" niste "flori".
Parerea mea: ar fi bine un parinte, tutore sa aiba o discutie cu d-na respectiva, iar dirigintele clasei/ psihologul scolii sa fie implicat in rezolvarea acestui "conflict".
Astfel de situatii au afecte negative pe termen lung asupra psihicului unui copil.
Succes in rezolvarea acestei "probleme"!
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05


Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator