Imi caut colegii de facultate, promotia 1971

Discutii off-topic, despre orice

Imi caut colegii de facultate, promotia 1971

Mesajde o_ileana » 19 Mar 2011, 22:12

Am dori sa organizam o intalnire cu fostii nostri colegi, de la Facultatea de matematică, promoţia 1971
(de la IP de 3 ani din Baia Mare). In prezent suntem in legatura doar vreo 5 colegi. De restul nu mai stim nimic.

In acel an am fost, cu aproximatie, 52 de absolventi, doar in Baia Mare si am fost repartizati/imprastiati prin toata tara.

Pentru cine nu stie, explic cum s-a procedat: toti absolventii de la matematica (IP de 3 ani) din tara am fost convocati la
Timisoara. Am participat la o sedinta publica unde existau liste in care eram ierarhizati, toti, in baza mediilor anilor de
studii si a examenului de absolvire. Doar sefii de promotie aveau voie sa aleaga post in mediul urban, iar in mediul rural aveau
prioritate localnicii (dovedind cu buletinul), indiferent de medii/note. Astfel, cei ce nu erau sefi de promotie si cei ce nu
domiciliau intr-o localitate rurala cu un post vacant, au ales, in general, orice sat/catun in judetul de domiciliu (pentru ca dupa 3
ani, aveam voie sa cerem transferul, dar numai in mediul rural).
Inaintea acelei sedinte publice, s-a desfasurat o sedinta publica similara, pentru absolventii de matematica de la
Universitati. Era normal sa fie ei primii, la alegerea posturilor!

De exemplu, eu speram sa "prind" Sapanta, ca sa impart costurile chiriei cu o colega de grupa (erau 2 posturi !). Am fost
contestate de localnici si am mers singura in Mara-Desesti, iar prietena mea in Certeze.

Va rog sa-mi dati cateva sugestii pentru a-i putea gasi pe colegii nostri, stiind ca nu mai avem numele lor, avem doar cateva
fotografii (vechi, de 40 de ani). Majoritatea colegilor mei proveneau din NV-ul tarii, dar si din SV-ul tarii.


Multumesc anticipat.
o_ileana
 
Mesaje: 128
Membru din: 31 Aug 2005, 11:58

Înapoi la Zona libera

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori