DISEMINARE CURS DE FORMARE CONTINUA COMENIUS

Despre ce facem noi in scoala: proiecte, colaborari, activitati inedite

DISEMINARE CURS DE FORMARE CONTINUA COMENIUS

Mesajde dogarel » 10 Mar 2011, 18:53

OUTDOOR ENVIRONMENTAL EDUCATION
În perioada 22.08-29.08.2010 am participat la un curs de formare continua Comenius având titlul de mai sus, în localitatea Rimforsa, Suedia.
Grantul a fost alocat din fondurile A.N.P.C.D.E.F.P.(Agenţia Naţională pentru Programe Comunitareîn Domeniul Educaţiei şi Formării Profesionale) şi F.S.E. – POSDRU (Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane)
Obţinerea grantului a însemnat pentru mine, în primul rând, posibilitatea de a întâlni cadre didactice din diferite ţări ale Europei.
Am schimbat informaţii despre sistemul de învăţământ din fiecare dintre ţările noastre: ROMÂNIA, CEHIA, FRANŢA, GRECIA, TURCIA, PORTUGALIA.
Grupul nostru multinaţional a fost o mică familie alături de care am petrcut o săptămână lucrând pe ateliere de lucru, în perechi, în grup, iar singura modalitate de a ne înţelege a fost limba engleză.
ACTIVITĂŢI DESFĂŞURATE
• Jocuri de cunoaştere, orientare şi reflecţie;
• Activităţi de teoria şi filozofia educaţiei în aer liber;
• Activităţi practice în echipă;
• Vizite la Grădiniţa Björliden, Şcoala Primară Rimforsa, Şcoala Gimnazială Värgärdsskolan, universitatea Linköping;
• Educaţia în mediul urban şi întoarcerea în timp – Linköping;
• Excursii de cunoaştere a peisajului suedez;
• Seara internaţională;
• Schimb de informaţii educaţionale între participanţi;
• Crearea de lecţii în aer liber;
Mai multe informatii puteti gasi pe http://www.ode.kinda.se
dogarel
 
Mesaje: 1
Membru din: 30 Mar 2005, 22:11

Înapoi la Activitati scolare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori