Absente si alte probleme, ajutor.

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

Absente si alte probleme, ajutor.

Mesajde AlinRadu » 20 Ian 2011, 19:18

Va salut.Sunt elev in clasa a XI-a si am cateva probleme la care as dori raspuns din surse sigure :

1.Este adevarat ca daca ramai corigent(medie sub 5) la 4 materii pe PRIMUL Semestru esti repetent ?

2.Este adevarat ca la 120 de absente motivate/nemotivate esti repetent ?

3.Al doilea semestru incepe cu absentele de la 0 sau se continua numaratoarea cu absentele ramase din PRIMUL Semestru ?

Va multumesc mult as dori un raspuns urgent de la cineva care detine informatii sigure.
AlinRadu
 
Mesaje: 3
Membru din: 20 Ian 2011, 19:16

Re: Absente si alte probleme, ajutor.

Mesajde AnonimuldinRomania » 20 Ian 2011, 19:28

AlinRadu scrie:Va salut.Sunt elev in clasa a XI-a si am cateva probleme la care as dori raspuns din surse sigure :

1.Este adevarat ca daca ramai corigent(medie sub 5) la 4 materii pe PRIMUL Semestru esti repetent ?

2.Este adevarat ca la 120 de absente motivate/nemotivate esti repetent ?

3.Al doilea semestru incepe cu absentele de la 0 sau se continua numaratoarea cu absentele ramase din PRIMUL Semestru ?

Va multumesc mult as dori un raspuns urgent de la cineva care detine informatii sigure.


1. Fals, la sfârşitul anului şcolar dacă ai media sub 5 la mai mult de două materii, rămâi repetent. Media sub 5 la 3 materii, la sfârşitul anului şcolar = repetarea anului şcolar (clasa a XI-a în cazul tău).
2. Fals, eşti exmatriculat, nicidecum repetent.
3. Se continuă numărătoarea.
Nu doresc decât o ţară mai bună. Totul ţine de temelie.
AnonimuldinRomania
 
Mesaje: 43
Membru din: 20 Ian 2011, 17:59

Re: Absente si alte probleme, ajutor.

Mesajde AlinRadu » 20 Ian 2011, 20:12

La punctul 2, eu stiam ca la 40 de absente nemotivate esti exmatriculat, asta este verificat.Eu ma referam la 120 de absente motivate daca este vreo problema(ceea ce nu cred).
La punctul 3 cred ca m-am exprimat gresit.Ipotetic vorbind, am 39 de absente pe primul semestru, nu sunt exmatriculat si merg si in al doilea semestru.Ei, in al doilea semestru daca mai fac 1 absenta si ajung la 39(primul sem)+1(al doilea sem)=40 absente nemotivate pe tot anul, voi fi exmatriculat ?
AlinRadu
 
Mesaje: 3
Membru din: 20 Ian 2011, 19:16

Re: Absente si alte probleme, ajutor.

Mesajde AnonimuldinRomania » 20 Ian 2011, 20:29

AlinRadu scrie:La punctul 3 cred ca m-am exprimat gresit.Ipotetic vorbind, am 39 de absente pe primul semestru, nu sunt exmatriculat si merg si in al doilea semestru.Ei, in al doilea semestru daca mai fac 1 absenta si ajung la 39(primul sem)+1(al doilea sem)=40 absente nemotivate pe tot anul, voi fi exmatriculat ?

Da.

Repetent rămâi doar în cazul în care la sfârşitul anului şcolar esti corigent la 3 materii. Nu contează numărul de absenţe, cel puţin aşa cred şi mi se pare normal. Când eram în generală, aveam colegi cu 150-200 absenţe şi nu mai rămâneau repetenţi, ci corigenţi datorită faptului că nu învăţau.
Nu doresc decât o ţară mai bună. Totul ţine de temelie.
AnonimuldinRomania
 
Mesaje: 43
Membru din: 20 Ian 2011, 17:59

Re: Absente si alte probleme, ajutor.

Mesajde AlinRadu » 20 Ian 2011, 21:20

Esti elev sau profesor ? Nu vreau sa spun ca nu am incredere in ceea ce spui dar as dori o confirmare din partea unui profesor.
AlinRadu
 
Mesaje: 3
Membru din: 20 Ian 2011, 19:16

Re: Absente si alte probleme, ajutor.

Mesajde AnonimuldinRomania » 20 Ian 2011, 21:55

AlinRadu scrie:Esti elev sau profesor ? Nu vreau sa spun ca nu am incredere in ceea ce spui dar as dori o confirmare din partea unui profesor.

Elev, dar crede-mă că ştiu ce spun.
Nu doresc decât o ţară mai bună. Totul ţine de temelie.
AnonimuldinRomania
 
Mesaje: 43
Membru din: 20 Ian 2011, 17:59

Re: Absente si alte probleme, ajutor.

Mesajde getachitu » 31 Ian 2011, 06:56

Ei bine, nu il crede, ca nu stie ce spune. Citeste Regulamentul de organizare si functionare al unitatilor de invatamant preuniversitar si te vei lamuri. Google...
http://www.edu.ro/index.php/articles/c21

Uite articolele care te intereseaza:

Art.67. (1) Sunt declaraţi repetenţi:
a) elevii care au obţinut medii anuale sub 5,00/calificativul „insuficient” la mai mult de două discipline de învăţământ;


Art. 127. (1) Exmatricularea cu drept de reînscriere în anul următor, în aceeaşi unitate de învăţământ şi în acelaşi an de studiu, se aplică elevilor din învăţământul secundar superior, din anul de completare si din învăţământul postliceal, pentru abateri grave, prevăzute de prezentul regulament sau apreciate ca atare de către consiliul profesoral al unităţii de învăţământ.
(2) Sancţiunea se aplică şi pentru un număr de cel puţin 40 de absenţe nejustificate din totalul orelor de studiu sau cel puţin 30% din totalul orelor la o singură disciplină de studiu/modul, cumulate pe un an şcolar.
Avatar utilizator
getachitu
 
Mesaje: 2031
Membru din: 31 Oct 2006, 20:11

Re: Absente si alte probleme, ajutor.

Mesajde AnonimuldinRomania » 31 Ian 2011, 10:27

getachitu scrie:Ei bine, nu il crede, ca nu stie ce spune. Citeste Regulamentul de organizare si functionare al unitatilor de invatamant preuniversitar si te vei lamuri. Google...
http://www.edu.ro/index.php/articles/c21

Uite articolele care te intereseaza:

Art.67. (1) Sunt declaraţi repetenţi:
a) elevii care au obţinut medii anuale sub 5,00/calificativul „insuficient” la mai mult de două discipline de învăţământ;


Art. 127. (1) Exmatricularea cu drept de reînscriere în anul următor, în aceeaşi unitate de învăţământ şi în acelaşi an de studiu, se aplică elevilor din învăţământul secundar superior, din anul de completare si din învăţământul postliceal, pentru abateri grave, prevăzute de prezentul regulament sau apreciate ca atare de către consiliul profesoral al unităţii de învăţământ.
(2) Sancţiunea se aplică şi pentru un număr de cel puţin 40 de absenţe nejustificate din totalul orelor de studiu sau cel puţin 30% din totalul orelor la o singură disciplină de studiu/modul, cumulate pe un an şcolar.


Şi eu ce am spus în posturile mele? =)) Bună dimineaţa!
Nu doresc decât o ţară mai bună. Totul ţine de temelie.
AnonimuldinRomania
 
Mesaje: 43
Membru din: 20 Ian 2011, 17:59

Re: Absente si alte probleme, ajutor.

Mesajde getachitu » 01 Feb 2011, 02:23

Buna seara! Citeste singur ce ai scris... Ai dreptate intr-un fel, in gimnaziu nu poti fi exmatriculat pe baza absentelor, numai ca intrebarea era pusa pentru liceu.
Avatar utilizator
getachitu
 
Mesaje: 2031
Membru din: 31 Oct 2006, 20:11

Re: Absente si alte probleme, ajutor.

Mesajde AnonimuldinRomania » 01 Feb 2011, 12:41

getachitu scrie:Buna seara! Citeste singur ce ai scris... Ai dreptate intr-un fel, in gimnaziu nu poti fi exmatriculat pe baza absentelor, numai ca intrebarea era pusa pentru liceu.

Recitiţi întregul topic, vă rog.


AnonimuldinRomania scrie:
AlinRadu scrie:Va salut.Sunt elev in clasa a XI-a si am cateva probleme la care as dori raspuns din surse sigure :

1.Este adevarat ca daca ramai corigent(medie sub 5) la 4 materii pe PRIMUL Semestru esti repetent ?

2.Este adevarat ca la 120 de absente motivate/nemotivate esti repetent ?

3.Al doilea semestru incepe cu absentele de la 0 sau se continua numaratoarea cu absentele ramase din PRIMUL Semestru ?

Va multumesc mult as dori un raspuns urgent de la cineva care detine informatii sigure.


1. Fals, la sfârşitul anului şcolar dacă ai media sub 5 la mai mult de două materii, rămâi repetent. Media sub 5 la 3 materii, la sfârşitul anului şcolar = repetarea anului şcolar (clasa a XI-a în cazul tău).
2. Fals, eşti exmatriculat, nicidecum repetent.
3. Se continuă numărătoarea.
Nu doresc decât o ţară mai bună. Totul ţine de temelie.
AnonimuldinRomania
 
Mesaje: 43
Membru din: 20 Ian 2011, 17:59

Re: Absente si alte probleme, ajutor.

Mesajde getachitu » 02 Feb 2011, 02:04

AnonimuldinRomania scrie:Da.

Repetent rămâi doar în cazul în care la sfârşitul anului şcolar esti corigent la 3 materii. Nu contează numărul de absenţe, cel puţin aşa cred şi mi se pare normal. Când eram în generală, aveam colegi cu 150-200 absenţe şi nu mai rămâneau repetenţi, ci corigenţi datorită faptului că nu învăţau.



Este cu adevarat vina mea ca nu am dat citat sa subliniez ce afirmatie am contrazis. Dupa cum se intelege din afirmatia ta de mai sus, nu patesti nimic daca ai multe absente in liceu. Confuzia apare din cauza comparatiei cu scoala gimnaziala. Si pentru ca iti place sa te tot contrazici, subliniez si faptul ca exmatricularea cu drept de reinscriere in anul scolar urmator nu este, cu adevarat, repetentie, dar presupune tot repetarea anului scolar.
Avatar utilizator
getachitu
 
Mesaje: 2031
Membru din: 31 Oct 2006, 20:11

Re: Absente si alte probleme, ajutor.

Mesajde o_ileana » 05 Feb 2011, 20:51

AlinRadu scrie:Va salut.Sunt elev in clasa a XI-a si am cateva probleme la care as dori raspuns din surse sigure :

1.Este adevarat ca daca ramai corigent(medie sub 5) la 4 materii pe PRIMUL Semestru esti repetent ?

2.Este adevarat ca la 120 de absente motivate/nemotivate esti repetent ?

3.Al doilea semestru incepe cu absentele de la 0 sau se continua numaratoarea cu absentele ramase din PRIMUL Semestru ?

Va multumesc mult as dori un raspuns urgent de la cineva care detine informatii sigure.


Un elev trebuie sa fie foarte atent si la media anuala la purtare. Aceasta poate fi scazuta pentru urmatoarele cauze: fie pentru ca insoteste o sanctiune primita de elev; fie datorita acumularii unui anumit numar de absente nejustificate; fie prin cumularea primelor 2 cauze mentionate anterior.

Pe scurt, citez din Regulament:


" Art. 67. -
(1) Sunt declarati repetenti:
a) elevii care au obtinut medii anuale sub 5,00/calificativul "Insuficient" la mai mult de doua discipline de invatamant;
b) elevii care au obtinut la purtare media anuala mai mica de 6,00/calificativul "Insuficient", respectiv mai mica de 7,00 in cazul liceelor pedagogice si teologice, indiferent de mediile obtinute la disciplinele de studiu;

(...)
Art. 131. - [b]Pentru toti elevii din invatamantul preuniversitar[/b], la fiecare 10 absente nejustificate pe semestru din totalul orelor de studiu sau la 10% absente nejustificate din numarul de ore pe semestru la o disciplina/modul, va fi scazuta nota la purtare cu cate un punct. "

Deci, inclusiv elevii din gimnaziu pot ajunge la repetentie din cauza mediei de la purtare (si fara sa treaca prin exmatriculare!).
o_ileana
 
Mesaje: 128
Membru din: 31 Aug 2005, 11:58


Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori