DESPRE CONSILIERUL EDUCATIV

Discutii despre modificarile legii invatamantului si a statutului personalului didactic. Opinii, idei, solutii.

DESPRE CONSILIERUL EDUCATIV

Mesajde lumi_rusan » 29 Ian 2011, 22:24

Am studiat si eu noua Lege. Nu scrie niciunde despre consilierul educativ. Exista ceva noutati? Ca din cate am citit nu este mentionat nicaieri. Ce sa inteleg? In scolile fara director adjunct, mai ales la sate, el face parte din CA? Ma puteti lamuri careva? Va rog.
lumi_rusan
 
Mesaje: 16
Membru din: 28 Iul 2006, 21:57

Re: DESPRE CONSILIERUL EDUCATIV

Mesajde getachitu » 31 Ian 2011, 05:47

Este frustrant (cel putin pentru mine) sa pui o intrebare si sa nu iti raspunda nimeni, nici macar cu un "nu stiu"...

Pe acest principiu iti voi raspunde eu: inca nu se stie nimic, circula doar zvonuri si pareri personale. Legea intra in vigoare pe 10 februarie si abia de atunci asteptam si actele normative pe marginea ei.
Daca doresti si o parere personala: consilierul pentru proiecte si programe ale muncii educative va avea acelasi statut ca si pana acum. Nici in vechea lege nu era mentionat, dar el exista.
Avatar utilizator
getachitu
 
Mesaje: 2031
Membru din: 31 Oct 2006, 20:11

Re: DESPRE CONSILIERUL EDUCATIV

Mesajde lumi_rusan » 31 Ian 2011, 15:34

mda, existam datorita unei legi ...... care lege? asta e, trebuie sa asteptam... multumesc
lumi_rusan
 
Mesaje: 16
Membru din: 28 Iul 2006, 21:57

Re: DESPRE CONSILIERUL EDUCATIV

Mesajde sportiv » 01 Feb 2011, 16:05

Din cate am citit eu prinLEN care are si statutul,n-am gasit nimic despre consilierul educativ (ca denumire implicita),dar probabil se vor primi sarcini de la CA prin fisa postului!Cat despre faptul de a face parte din CA nu cred,numarul de cadre didactice este mic ( 3 din 9; 4 din 11; 6 din 13)si se aleg de catre consiliul profesoral! E posibil sa fie membru in CA si sa primeasca in fisa postului responsabilitati referitoare la activitatile educative,dar asta e cu totul altceva!
Parerea mea! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: DESPRE CONSILIERUL EDUCATIV

Mesajde lumi_rusan » 01 Feb 2011, 16:13

sau tot CA sa ia din atributiile CPPE-ului si sa dea din ele celorlalte cadre didactice, lasandu-l pe acesta sa se ocupe doar de programe si proiecte educative. si asa mi s-ar parea ok.
lumi_rusan
 
Mesaje: 16
Membru din: 28 Iul 2006, 21:57

Re: DESPRE CONSILIERUL EDUCATIV

Mesajde getachitu » 02 Feb 2011, 02:36

Consilierul educativ poate sa delege multe din sarcinile care ii revin, nu are obligatia de a face el tot. Si inca mai cred ca va face parte din CA.
Oricum, momentan putem face numai speculatii si sa ne dorim sa fie mai bine.
Avatar utilizator
getachitu
 
Mesaje: 2031
Membru din: 31 Oct 2006, 20:11

Re: DESPRE CONSILIERUL EDUCATIV

Mesajde sportiv » 02 Feb 2011, 13:50

Nu facem niciun fel de speculatii! Aceasta ,,functie” nu apare in LEN. La unele scoli cu PJ s-au desemnat (ales) de catre CA ,acum la sfarsitul sem.I cadrele didactice care sa faca parte din CA.S-a tinut cont si de reprezentarea celorlalte unitati care au ,,fost bagate pe gat” scolii de centru (chiar daca au peste 350 de copii)! Ce spuneti,astea mai sunt speculatii?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Legislatia privind invatamantul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron