AJUTAȚI-L PE CODRUȚ!

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

AJUTAȚI-L PE CODRUȚ!

Mesajde pucheadorel » 19 Ian 2011, 00:30

Dragi colegi și părinți,

Profesia mea este de profesor la învățământul primar. La școala unde lucrez, în clasa I pe care o „diriguiesc” (alături de clasa a III-a, pentru că lucrez la simultan), am doi copii cu probleme legate de anumite handicapuri: o fetiță de 8 ani cu retard intelectual diagnosticat de medic, al cărei caz îl voi expune, probabil, cu altă ocazie, precum și un băiețel cu probleme grave de vedere. Aș vrea să discutăm cazul acestui copil și – eventual – să-l putem ajuta cumva. Numele lui este Voicu Codruț-Valentin.

Aș putea spune că situația acestui copil este una specială. Sigur că în țară există copii cu afecțiuni mai grave decât a lui, dar problema este că în cazul lui situația se poate ameliora dacă se intervine la timp. Ce vreau să spun?

În copilărie, mama acestui copil a avut și ea probleme de vedere, care însă s-au ameliorat. De aceea, tind să cred că este o chestiune ereditară. Situația financiară a familiei nu le permite decât să-i facă un control sumar, nu unul amănunțit de care ar avea atâta nevoie! Se pare că și cel puțin una dintre cele două surori ale sale are probleme legate de vedere. În ceea ce-l privește pe el, problemele au început pe când era la grădiniță. Fiind dus la un oftalmolog, acesta i-a prescris o rețetă pentru ochelari foarte puternici. Din câte știu, dioptriile sale sunt de +5 sau +6, ceea ce este foarte mult. Deși l-am pus în banca întâi, îi este foarte greu să vadă la tablă, iar când citește trebuie să țină cartea foarte aproape de ochi. Îmi este atât de milă de el, mai ales că este un copil bun la carte! Mai grav, medicul i-a avertizat pe părinții acestuia că este posibil să apară probleme cu auzul, ceea ce, din păcate, începe să se adeverească! Tare mi-e teamă ca boala acestuia să nu ducă la orbire și surzenie! Imaginați-vă cum ar fi să trăim totdeauna într-un întuneric și o tăcere totală! Groaznic!

Având în vedere situația sa, am rugămintea să încercăm, atât cât putem, să îl ajutăm și să facem cunoscută situația sa. Poate mai există o șansă și pentru el! Cu alte cuvinte, SOS, CODRUȚ!

Vă mulțumesc în numele familiei și al meu personal!
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: AJUTAȚI-L PE CODRUȚ!

Mesajde emil » 19 Ian 2011, 11:02

Cred ca e bine sa precizati orasul in care va aflati pentru ca astfel poate se vor gasi solutii locale mai usor

Sanatate!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: AJUTAȚI-L PE CODRUȚ!

Mesajde pucheadorel » 19 Ian 2011, 15:31

Nu este vorba despre un oraș, ci despre localitatea Siliștea, com. Valea Argovei, județul Călărași. Vă mulțumesc!
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești


Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori