Metode de predare si evaluare eficienta la Tic

Metode de predare si evaluare eficienta la Tic

Mesajde vali_bratan » 17 Ian 2011, 13:49

Buna ziua!
Am doar 4 ani de experienta in predarea TIC la liceu tehnologic. De 4 ani tot incerc sa descopar moduri de predare si evaluare astfel incat, la o ora pe saptamana de Tic sa reusesc sa preadu, sa fac macar o fisa si sa nu mai muncesc atata acasa, nici pentru a-mi pregati fisele, nici pentru a corecta lucrarile(am 500 elevi/sapt).
Mai nou am incercat varianta: am trimis cateva lectii pe e-mail (celor de cls a 9-a si a 10-a, ca acolo materia este prea multa pt a o cuprinde eficient intr-o ora) si 2-3 fise atasate lectiilor, recomandand elevilor sa exerseze acasa fisele, iar la ora de informatica sa le lucreze cu ajutorul meu. Am constat ca aproape toti elevii au calculator acasa. Deocamdata experimentez aceasta metoda de 2 saptamani. Pot spune ca nu a iesit chiar cum ma asteptam:ba au uitat sa-si citeasca e-mailul, sau adresa era gresita, sau nu le-a mers imprimanta, etec, etc.
M-am gandit sa apelez la utilizatorii acestui forum sa-mi impartaseasaca din experienta lor (mai ales doamnele profesoare, care au si sot, si copiii) , ce moduri de predare si evaluare au care le usureaza munca. Foarte mult ma intreseaza si moduri de corectare. Eu dau testele tip grila, care se corecteaza mai usor,dar cand e vorba sa le pun note si la aplicatii la calculator, imi ia o gramada de timp sa corectez.
Multumesc pentru eventualele sugestii.
vali_bratan
 
Mesaje: 7
Membru din: 30 Noi 2009, 00:55

Re: Metode de predare si evaluare eficienta la Tic

Mesajde emil » 19 Ian 2011, 16:12

vali_bratan scrie:Buna ziua!
Am doar 4 ani de experienta in predarea TIC la liceu tehnologic. De 4 ani tot incerc sa descopar moduri de predare si evaluare astfel incat, la o ora pe saptamana de Tic sa reusesc sa preadu, sa fac macar o fisa si sa nu mai muncesc atata acasa, nici pentru a-mi pregati fisele, nici pentru a corecta lucrarile(am 500 elevi/sapt).
Mai nou am incercat varianta: am trimis cateva lectii pe e-mail (celor de cls a 9-a si a 10-a, ca acolo materia este prea multa pt a o cuprinde eficient intr-o ora) si 2-3 fise atasate lectiilor, recomandand elevilor sa exerseze acasa fisele, iar la ora de informatica sa le lucreze cu ajutorul meu. Am constat ca aproape toti elevii au calculator acasa. Deocamdata experimentez aceasta metoda de 2 saptamani. Pot spune ca nu a iesit chiar cum ma asteptam:ba au uitat sa-si citeasca e-mailul, sau adresa era gresita, sau nu le-a mers imprimanta, etec, etc.
M-am gandit sa apelez la utilizatorii acestui forum sa-mi impartaseasaca din experienta lor (mai ales doamnele profesoare, care au si sot, si copiii) , ce moduri de predare si evaluare au care le usureaza munca. Foarte mult ma intreseaza si moduri de corectare. Eu dau testele tip grila, care se corecteaza mai usor,dar cand e vorba sa le pun note si la aplicatii la calculator, imi ia o gramada de timp sa corectez.
Multumesc pentru eventualele sugestii.


Buna ziua,
In primul rand, ca profesor de info, trebuie sa utilizati intens resursele laboratorului si, asa cum ziceti si dvs, resursele internet.
Va recomand sa evitati sa trimiteti elevilor fise ca sa le studieze acasa, pentru ca asa cum spuneti, vor invoca multe motive ca sa nu faca acest lucru. Daca vreti sa folosti internet, puteti sa le solicitati sa faca mici referate/documentari acasa. Ca sa evitati sau sa aiba cat mai putin copy&paste, cereti sa faca efectiv ceva si sa va descrie apoi in documentar ceea ce au experimentat ei(tehnoredactare, calcul tabelar, prezentari, etc) Documentarul trebuie sa fie insotit de lucrarea practica. Puteti sa le cereti sa va transmita prin email ceea ce au facut.
Dati teme practice in clasa, cu finalizare in ora curenta sau in ora viitoare. Dati proiecte pe grupe cu roluri stabilite, proiecte cu termene clare, cu scheme de lucru, originale!! Folositi reteaua din laborator ca sa puneti fisele si documentele pe fiecaare calculator. Daca vreti sa le puneti online ca sa vada si de acasa, va recomand calduros google docs.
Recomandarea generala este ca tot ce le dati de lucru sa fie placut, sa fie legat de viata si preocuparile lor, fie de la scoala, fie extra!
Daca imi mai vin ceva idei, voi reveni.

Va doresc succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Metode de predare si evaluare eficienta la Tic

Mesajde ics » 09 Sep 2011, 16:57

Eu mi-am realizat un site (http://simona.caprita.ro/) structurat pe ani de studii, iar pentru fiecare an, am lectii, teste si fise de laborator. Mai am mult de lucrat la el, dar e un inceput. Succes!
ics
 
Mesaje: 28
Membru din: 14 Noi 2005, 19:39

Re: Metode de predare si evaluare eficienta la Tic

Mesajde alina_bacalim » 14 Mai 2012, 23:54

Bună ziua! Societatea noastră se află într-o permanentă schimbare. Tehnologiile informaţionale şi de comunicare au influenţat toate domeniile vieţii sociale. Informatica ca disciplină participă la dezvoltarea gîndirii logice şi algoritmice şi formarea de competenţe de utilizare a calculatorului şi sistemelor informaţionale în scopul gestionării proceselor de organizare a activităţilor în diverse domenii ale vieţii sociale. Pentru a vă îmbunătăţi suportul didactic al cursului de tehnologii informaţionale şi de comunicare vă propun ca în cadrul cursului să utilizaţi un blog în care să postaţi material didactic atît teoretic, cît şi practic, însoţit de prezentări electronice şi segvenţe video descărcate de pe aplicaţiile care permit partajare video cum ar fi: YouTube, TeacherTube, SlideShare. Pentru elaborarea blogului recomad să utlizaţi platforma Blogger, din perspectiva că este disponibil şi în limba română şi are o tehnologie de elaborare simplă. Pentru a evalua competenţele instruişilor recomand ca în cadrul orelor să utilizaţi metoda proiectelor (atît individual , cît şi în grup), metoda investigaţiei în cadrul căreia să propuneţi instruiţilor să cerceteze o anumita problemă. Să practicaţi metoda portofoliului, adică să propuneţi instruiţilo ca toate aplicaţiile şi produsele elaborate să le structureze într-un portofoliu electronic din una din platformele cum ar fi Mahara, dar mai recomandabil ar fi aplicaţia Google Sites, în cadrul căruia fiecare instruit creîndu-şi un cont Gmail îşi poate posta pe un hosting aparte portofoliul său electronic personal. O variantă optimă ar fi şi ca fiecare instruit să-şi creeze un blog personal în cadrul căruia de asemenea să posteze aplicaţii şi lucrări elaborate. Iar d-voastră ca cadru didactic să le verificaţi sistematic activitatea şi să-i apreciaţi. Vă doresc succes!
alina_bacalim
 
Mesaje: 3
Membru din: 13 Mai 2012, 22:13

Re: Metode de predare si evaluare eficienta la Tic

Mesajde camifb » 17 Mai 2012, 06:32

ics scrie:Eu mi-am realizat un site (http://simona.caprita.ro/) structurat pe ani de studii, iar pentru fiecare an, am lectii, teste si fise de laborator. Mai am mult de lucrat la el, dar e un inceput. Succes!

Buna ziua,
Am ales aceeasi varianta( si sunt in aceeasi situatie - site in lucru) http://www.info-hobby.ro
camifb
 
Mesaje: 456
Membru din: 08 Feb 2007, 22:51
Localitate: Deva

Re: Metode de predare si evaluare eficienta la Tic

Mesajde alina_bacalim » 20 Mai 2012, 23:41

Bună ziua!
Situl dvs. http://www.info-hobby.ro, deşi e încă în devenire (încă în proces de elaborare), reprezintă un suport didactic eficient la studierea aplicaţiilor Office(MS Word, MS PowerPoint, MS Excel), prin faptul că este binevenit pentru cei instruiţi care au ritm lent de învăţare şi nu reuşesc să asimileze cele predate în clasă.
Mult succes în continuare la elaborarea sitului!
alina_bacalim
 
Mesaje: 3
Membru din: 13 Mai 2012, 22:13

Re: Metode de predare si evaluare eficienta la Tic

Mesajde camifb » 21 Mai 2012, 08:25

Multumesc mult,
Sper ca prin ceea ce fac sa fiu de ajutor cat mai multor elevi care vor sa inteleaga tainele TIC. Incerc ca periodic sa vin cu completarile necesare, iar in vacanta sa am timpul necesar sa finalizez.
camifb
 
Mesaje: 456
Membru din: 08 Feb 2007, 22:51
Localitate: Deva

Re: Metode de predare si evaluare eficienta la Tic

Mesajde alina_bacalim » 21 Mai 2012, 10:05

Am observat că situl dvs. http://info-hobby.ro/ se axează mai mult pe material teoretic privind aplicaţiile Office. Dacă îmi permiteţi aş vrea să vă întreb, ce sarcini practice le propuneţi elevilor pentru a evalua competenţele lor de utilizare a acestor aplicaţii ?
alina_bacalim
 
Mesaje: 3
Membru din: 13 Mai 2012, 22:13

Re: Metode de predare si evaluare eficienta la Tic

Mesajde camifb » 21 Mai 2012, 14:00

Buna ziua,
Asa cum ati observat si dvs. sunt la inceput si mai am mult de lucru la continut. In prima „faza” am incarcat testele initiale, urmand ca pe parcurs sa postez si fisele de lucru, aplicatiile practice date la clase si testele de evaluare. Din pacate timpul alocat acestei activitati este foarte redus in acesta perioada a anului. Eu sper ca pe vacanta sa am timp sa il pun la punct cu tot ce este necesar inceperii anului scolar.
Inca o data multumesc pentru sugestii.
camifb
 
Mesaje: 456
Membru din: 08 Feb 2007, 22:51
Localitate: Deva

Re: Metode de predare si evaluare eficienta la Tic

Mesajde iulianghetau » 17 Noi 2014, 23:39

:D
Sunt foarte multe posibilități de realizare a portofoliului electronic, am început cu aplicația Moodle și Mahara care oferă resurse incredibile pentru ora de biologie,cit de curind voi avea si citeva lectii TIC, totul este sa aveti rabdare pina puneti platforma la punct si mai ales sa alegeti un host civilizat care sa va ofere suport pentru Moodle. am pierdut o multime de bani si timp pina la urma am reusit aici
http://temalabio.eu/
iulianghetau
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Apr 2011, 21:15

Re: Metode de predare si evaluare eficienta la Tic

Mesajde emil » 18 Noi 2014, 11:37

alina_bacalim scrie:Am observat că situl dvs. http://info-hobby.ro/ se axează mai mult pe material teoretic privind aplicaţiile Office. Dacă îmi permiteţi aş vrea să vă întreb, ce sarcini practice le propuneţi elevilor pentru a evalua competenţele lor de utilizare a acestor aplicaţii ?


Pentru competentele Office, este bine sa renuntati la MS si sa folositi resurse free cum ar fi openOffice sau LibreOffice
http://www.libreoffice.org/download/libreoffice-fresh/
Va recomand sa lucrati cu elevii pe platforma NetSpace de la CISCO:
http://www.cisco.com/web/learning/netacad/index.html
Pe aceasta platforma am pus si cursuri office!! E gratis!

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani


Înapoi la Informatică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori