Modificarea duratei vacantelor

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Modificarea duratei vacantelor

Mesajde rofi3 » 07 Dec 2010, 21:52

Domnul ministru se gandeste sa modifice durata vacantelor scolare : si anume pe cea de vara sa o scurteze cu 3 saptamani , perioada pe care ar adauga-o la vacanta de iarna .
Credeti ca ar fi benefica aceasta modificare pentru elevii , dar pentru noi cadrele didactice ?
Acordarea vacantei in perioade diferite nu cred ca este o idee buna, deoarece sunt multi copii care au frati, surori si nu ar pleca nicaieri deoarece nu ar coincide vacantele .
Puteti citi mai multe la acest link:
http://www.realitatea.net/funeriu-vrea- ... 80522.html
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Modificarea duratei vacantelor

Mesajde ianchis » 08 Dec 2010, 23:09

Citesc si nu contenesc sa ma enervez. Omul asta nu e sanatos la cap! El se gandeste oare si la noi: copii, dascali, parinti etc, etc
Pai, oamenii care au mai multi copii, de varste diferite, ce s-or face ? Ii duc pe unii la scoala, pe unii la tara (daca au la cine), pe unii ii tin acasa........
Apoi, noi, cadrele didactice, care in vacanta de vara primim mai putini bani, vom primi mai putini bani si in vacanta de iarna, care va fi mai lunga? Pai in ianuarie, cand costurile sunt ridicate la maxim, noi ce ne facem, cum o sa ne descurcam? Macar vara ne putem lua un job sezonier de 2 luni, cat de cat, dar iarna cine te angajeaza pentru 4 saptamani (ca in una din 5 suntem in sarbatori). O fi bine pentru turism, dar CARE TURISM ??? Ca oamenii obisnuiti nu au posibilitate sa plece nicaieri, si, inafara de asta, nici nu vor putea pleca daca unul din copii merge la scoala in perioada aia. Adica cum? Cu un copil pleci in concediu, iar pe celalalt il lasi acasa, ca are scoala? Si cine poate sa-si ia concediu 5 saptamani iarna ??? Si daca ai numai un copil, tot nu poti sa stai cu el acasa o luna. Ce faci? Platesti bone?
In ceea ce priveste vacanta de vara care va fi mai scurta si fara teme multe - astea sunt povesti. Copiii vor avea teme mereu, asa e acuma moda, cu teme multe. Si pe 30 noiembrie le-a dat o groaza de scris, ca urma sa stea acasa o zi, de 1 Decembrie, dapoi daca au 2 luni vacanta........
Avantajele ar fi ca, fiind o luna extrem de rece, copiilor le-ar fi bine sa stea acasa, sa nu inghete prin statiile de autobuz sau pe drumurile dintre sate. S-ar face, intr-adevar economie prin scoli, dar tot vacanta mare si lunga e mai faina, e vacanta noastra MARE si frumoasa, cu sederi lungi la tara si zile nesfarsite de joaca. De ce trebuie tocmai acum sa dispara si treaba asta?
E urat, nu-mi place proiectul asta. De fapt cam toate ideile domnului ministru Funeriu sunt stupide. Sorry, dar asta e realitatea.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Modificarea duratei vacantelor

Mesajde valimatiuta » 09 Dec 2010, 00:59

Eu ma gandesc la faptul ca o inca vacanta de durata ar conduce la o alta perioada lunga de readaptare la procesul instructiv - educativ din scoala. Practic elevii nesocotesc pregatirea temelor de vacanta in mod perodic, etapizat si le fac la repezeala, intr-o munca condensata pe ultima suta de metri....
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Modificarea duratei vacantelor

Mesajde pucheadorel » 14 Dec 2010, 18:42

Înțeleg că onor ministru dorește să facem cursuri mai mult pe perioada verii. Și randamentul? Este adevărat că iarna este greu cu frigul, că se mai face o economie la combustibil, dar nici să lucrezi pe caniculă nu-i o soluție, nu credeți? Atunci ar trebui să ni se acorde și nouă și copiilor câte 2 litri de apă minerală ca la orice societate unde oamenii sunt nevoiți să lucreze pe caniculă, nu?
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Modificarea duratei vacantelor

Mesajde ianchis » 14 Dec 2010, 19:19

Nu, stimate coleg, nu ni s-ar acorda nimic, decat obligatii, ca de obicei. Pe el nu-l intereseaza sanatatea noastra, il intereseaza sa degajeze drumurile nationale si sa stimuleze turismul.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Modificarea duratei vacantelor

Mesajde pucheadorel » 14 Dec 2010, 19:26

ianchis scrie:Nu, stimate coleg, nu ni s-ar acorda nimic, decat obligatii, ca de obicei. Pe el nu-l intereseaza sanatatea noastra, il intereseaza sa degajeze drumurile nationale si sa stimuleze turismul.


Stimată doamnă/domnișoară (îmi cer scuze, nu vă cunosc statutul),
Tocmai la acest lucru mă refeream și eu. Întrebarea era retorică, deoarece cunoșteam perfect răspunsul. Numai că, sincer, pe 40 de grade Celsius, când ți se usucă bolta palatină și când saliva ți se face clei nu prea mai ai randament... Sincer, eu chiar simt uneori vara că mi se usucă gâtul, mai ales în zilele când trebuie să vorbesc mai mult...
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești


Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron