Probleme cu Microsoft Publisher

Probleme pe care le intampina profesorii in utilizarea calculatorului. Sfaturi, solutii, pareri.

Probleme cu Microsoft Publisher

Mesajde aalliinnaa » 25 Apr 2010, 00:42

Buna seara!

Datorita redactarii revistei clasei, am descoperit Microsoft Publisher de vreo doua zile. Sunt foarte incantata de el si incet-incet i-am descoperit aproape optiunile pentru ca se aseamana mult cu Power Point.

Ceea ce ma nemultumeste este claritate fotografiilor uploadate din calculatorul meu..de fapt n-au nicio claritate, se vad ca prin ceata. Am crezut ca e ceva in neregula cu pozele, dar aceleasi poze uploadate in Power Point sau in Word se vad cu o claritate maxima. Am crezut ca poate e prea mare fotografia, am micsorat-o si aceeasi problema. Am citit instructiunile de folosire ..nimic despre acest aspect..

Va rog, poate ma ajuta vreun coleg care a folosit acest program in redactarea revistei! Stiu ca mariro il folosea...

Va multumesc pentru ajutor! :)
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Re: Probleme cu Microsoft Publisher

Mesajde emil » 25 Apr 2010, 08:15

aalliinnaa scrie:Buna seara!

Datorita redactarii revistei clasei, am descoperit Microsoft Publisher de vreo doua zile. Sunt foarte incantata de el si incet-incet i-am descoperit aproape optiunile pentru ca se aseamana mult cu Power Point.

Ceea ce ma nemultumeste este claritate fotografiilor uploadate din calculatorul meu..de fapt n-au nicio claritate, se vad ca prin ceata. Am crezut ca e ceva in neregula cu pozele, dar aceleasi poze uploadate in Power Point sau in Word se vad cu o claritate maxima. Am crezut ca poate e prea mare fotografia, am micsorat-o si aceeasi problema. Am citit instructiunile de folosire ..nimic despre acest aspect..

Va rog, poate ma ajuta vreun coleg care a folosit acest program in redactarea revistei! Stiu ca mariro il folosea...

Va multumesc pentru ajutor! :)


MsPublisher este un program specializat pentru realizarea de brosuri, diplome, etc. Nu este nici pe departe un PPT, are asemanari destul de putine ca si produs final.
Dvs. faceti urmatoarele greseli:
1. "Uploadati" imagini in programe. Daca luati fotografii de undeva, ele se salaveaza pe calculator si apoi se "insereeaza" in lucrarea pe care o realizati. Va recomand sa puneti in lucrari, reviste, numai fotografii originale, relaizate de dvs sau de elevi.
2. Probabil ca folositi un template(sablon) care va limiteaza dimensiunea sau calitatea fotografiei. Incercati sa le introduceti asaa cum se introduc in word sau PPT, cu functia "Insert picture from file" (inserare imagine din fisiser).
3. La salvare, pentru uzul general, va trebui sa exportati in format DOC sau PDF... astfel incat colegii care nu au publisher sa poata citi revista.

Succes!

2.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Probleme cu Microsoft Publisher

Mesajde aalliinnaa » 25 Apr 2010, 11:15

emil scrie:
MsPublisher este un program specializat pentru realizarea de brosuri, diplome, etc. Nu este nici pe departe un PPT, are asemanari destul de putine ca si produs final.
Dvs. faceti urmatoarele greseli:
1. "Uploadati" imagini in programe. Daca luati fotografii de undeva, ele se salaveaza pe calculator si apoi se "insereeaza" in lucrarea pe care o realizati. Va recomand sa puneti in lucrari, reviste, numai fotografii originale, relaizate de dvs sau de elevi.
2. Probabil ca folositi un template(sablon) care va limiteaza dimensiunea sau calitatea fotografiei. Incercati sa le introduceti asaa cum se introduc in word sau PPT, cu functia "Insert picture from file" (inserare imagine din fisiser).
3. La salvare, pentru uzul general, va trebui sa exportati in format DOC sau PDF... astfel incat colegii care nu au publisher sa poata citi revista.

Succes!

2.


Multumesc pentru promtitudine, d-le Emil!

N-am facut niciuna dintre greselile pe care dvs le-ati prezentat. Fotografiile sunt originale pentru ca sunt ale clasei, iar inserarea lor exact asa am facut-o.

In timp ce va scriam am incercat sa mai butonez cautand un template adecvat si...Evrika! Am descoperit problema! La optiunea View-Picture era setata optiunea FAST RESIZE AND ZOOM. Am schimbat pe DETAILED DISPLAY si am reusit! :lol: Fotografiile se vad cum trebuie!

Am precizat exact problema deoarece poate va mai ajuta si pe alti colegi!

Va multumesc pentru toate sfaturile!
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Re: Probleme cu Microsoft Publisher

Mesajde aur_nyk » 10 Dec 2010, 21:27

Buna seara! Am incercat sa postez pe site revista scolii noastre, dar nu am reusit din cauza dimensiunii prea mari a fisierului.
Revista am realizat-o in publisher, apoi am salvat-o ca si document pdf, am comprimat-o intr-o arhiva rar, dar tot nu are sub 5 MB. Nu stiu ce as putea face. Poate imi puteti da un sfat. Multumesc anticipat!
aur_nyk
 
Mesaje: 2
Membru din: 16 Mar 2008, 13:51

Re: Probleme cu Microsoft Publisher

Mesajde rofi3 » 10 Dec 2010, 21:49

Incercati sa micsorati pozele inainte de inserare in material.
Aveti la acest link un filmulet care va prezinta cum sa optimizati pozele :
http://www.didactic.ro/materiale-didact ... r-pictures
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Probleme cu Microsoft Publisher

Mesajde aur_nyk » 12 Dec 2010, 22:03

Multumesc pentru ajutor!
aur_nyk
 
Mesaje: 2
Membru din: 16 Mar 2008, 13:51


Înapoi la Probleme IT&C

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator