cursuri optionale

cursuri optionale

Mesajde mirceaorasanu » 11 Mar 2005, 15:41

Am predat cursuri optionale ; cand voi fi slicitat voi da mai multe informatii;astept un mesaj in acest sens , sau alte semnale (in cazul unui mesaj sa speram ca nu va dura mai mult de trei patru zile, ca sa primesc asemenea mesaje ).
Chestionar :
1 Necesitatea unui curs optional ;
2 Grupul care il solicita ;
3 Cadrul legal de desfasurare ;
4.Perioada in care se desfasoara ( se poate corecta printr-un acord )
5 .Locul de desfasurare ;
6. Scopul desfasurarii unui curs optional( forate important )
7 , Un minim aspect , al finantarii .
mirceaorasanu
 
Mesaje: 51
Membru din: 07 Mar 2005, 17:12

Mesajde iace » 19 Mai 2005, 12:14

Aproape tot ce ati scris mai sus sunt niste tampenii din care rezulta ca habar nu aveti ce inseamna un optional in ziua de azi... si mai aveti si tupeul sa spuneti ca ati predat asa ceva... Sa ma anuntati si pe mine cand gasiti un finantator pentru optionalele din preuniversitar si nu pentru cele de la spitalul 9.
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Buna asta cu finantarea

Mesajde cristinmnc » 16 Sep 2005, 16:52

:) Buna si ai fi bine primit printre noi ceilalti asta in cazul in care ai cobori cu picioarele pe pamant :) . Pote vorbesti aici de vreun proiect pe care sa il concepi ,dar nici in acest caz nu stiu ce finantare ai primi ..... cat despre optional vei fi platit doar de catre scoala respectiva ... Succes si aterizare placuta :).
Avatar utilizator
cristinmnc
 
Mesaje: 21
Membru din: 03 Noi 2004, 20:45

Mesajde andru » 09 Oct 2005, 12:30

Lasand la o parte ce s-a spus mai sus, n-ar fi totusi interesant sa relansam discutia despre optionale? Dar serios, de data aceasta. Eu, spre exemplu, predau un optional interdisciplinar - literatura\cinematografie. A fost uimitor sa vad cat de interesati devin copii de clasa a IX-a de clasici ai literaturii romanesti si universale atunci cand stiu ca exista si filmul!!!
andru
 
Mesaje: 51
Membru din: 20 Aug 2005, 14:58

Rugăminte

Mesajde george-m » 08 Feb 2006, 21:20

Aş dori să propun un opţional de limbă rusă - începători :lol: , în şcoala la care predau (la clasele V-VIII). Copii sunt dornici...
E cineva care mă poate sprijini în acest sens, cu o sugestie?
george-m
 
Mesaje: 2
Membru din: 08 Feb 2006, 21:08

Mesajde didita » 24 Mar 2006, 15:00

"Interesanta " ideea cu optionalul la lb. rusa - cred ca pentru R. Moldova ar fi ideal , daca pana atunci nu se renunta definitiv la Romana!
Dar la noi , doar pentru elevii care se vor " specializa " in..... " ochiul si urechea " cu accente KGb-iste poate ! :x :(
didita
 
Mesaje: 53
Membru din: 28 Feb 2006, 23:10

optional

Mesajde maia » 28 Mar 2006, 17:05

as putea sa ajut prof. debutanti cu o programa pentru optional la ed.fizica ,,Invatarea voleiului sub forma de joc" -cl V-VIII.
maia
 
Mesaje: 84
Membru din: 10 Mar 2006, 18:58

Mesajde min » 18 Apr 2006, 22:32

Au si parintii un cuvant de spus in alegerea optionalului la clasa?
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.
Avatar utilizator
min
 
Mesaje: 3124
Membru din: 18 Dec 2005, 15:15

Mesajde mirelar » 23 Mai 2006, 00:06

Au ! si inca foarte bine! Parintii trebuie sa fie consultati ( ma refer la clasele I-IV)., trebuie sa solicite optionale din oferta scolii. ,iar apoi dupa nr de elevi doritori, se alege optionalul pentru anul urmator. Cel putin noi asa facem.
mirelar
 
Mesaje: 176
Membru din: 29 Aug 2005, 15:33

Mesajde anutzapostolache » 26 Noi 2006, 12:35

ma intereseaza,daca ma poate ajuta cineva,ce studii trebuie sa ai si cum se procedeaza pentru a preda in licee optionalul "Competenta in mass-media".
Va multumesc
anutzapostolache
 
Mesaje: 3
Membru din: 26 Noi 2006, 12:21

Mesajde melni » 08 Feb 2007, 00:44

Are cineva un optional pentru PSI? Sau stiti unde as putea gasi ceva pentru gradinita?
melni
 
Mesaje: 13
Membru din: 27 Ian 2007, 17:49

Mesajde ralucabarla » 17 Sep 2008, 15:45

vreau si eu cate ceva despre optional informatica in scoli generale. va multumesc
ralucabarla
 
Mesaje: 3
Membru din: 17 Sep 2008, 15:30

Mesajde ioioana » 29 Iun 2009, 18:59

Sal, ma poate ajuta cineva si pe mine cu urmatoarele chestii>


2. Proiectarea curriculumului in dezvoltare locala sau la decizia scolii de tipul:aprofundare/extindere/optional ca disciplina noua;
2.1. Repere/conditionari in elaborarea CDS (resurse umane, materiale, context local, interesele elevilor):
2.2. Modalitati de adecvare a unui CDS la grupuri tinta diferite;
2.3. Obiectivele predarii-invatarii-evaluarii la disciplinele CDSdin domeniul CDS din domeniul stiintei informarii. obiective cadreu, obiective de referinta, competente generale, competente specifice, unitati de competenta si competente. elaborarea obiectivelor optionale;

E foarte greu sa ma organizez, gasesc tot felul de carti unde scrie foarte succint despre asta.
Va multumesc
ioioana
 
Mesaje: 4
Membru din: 29 Iun 2009, 14:51
Localitate: ZALAU

Re: cursuri optionale

Mesajde geografia_transporturilor » 05 Dec 2010, 11:02

Un curs opțional la geografie pe care-l predau anul acesta este Geografia transporturilor de care pot să spun că sunt foarte mândru de asta.În plus lucrez la un curs pe această temă.
Avatar utilizator
geografia_transporturilor
 
Mesaje: 6
Membru din: 05 Dec 2010, 06:26


Înapoi la Cursuri optionale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator