Acordarea notelor pentru materialele postate

Anunturile administratorilor, regulament, sugestii, propuneri, intrebari despre functionarea site-ului

Considerati ca ar trebui cunoscut numele celor care dau voturi?

Chestionarul s-a închis pe data de 26 Dec 2006, 01:59

Da, toti cei care vad un material sa vada cine a votat si ce nota a dat
7
23%
Doar cel care a publicat materialul sa vada ce note anume a primit si de la cine
12
40%
Numai administratorii sa poata vedea cine a dat un vot
3
10%
Votul sa fie absolut secret, nu ar trebui sa se cunoasca decat nota, pentru calculul mediei
3
10%
Orice varianta, nu ma intereseaza acest aspect
5
17%
 
Voturi totale : 30

Mesajde dragoiu » 09 Iun 2009, 15:23

Am de pus o problemă din nou! După ce până acum nu au putut colegii mei să-mi voteze materialele,acum văd că nici eu nu mai pot să votez.
Imi spune ,când vreau să votez un material că trebuie să am minim 5 materiale postate.Am 26,de ce oare nu pot vota,deşi mă loghez şi am primit şi diplomă şi adeverinţă? Nu mai înţeleg nimic!
dragoiu
 
Mesaje: 10
Membru din: 21 Apr 2007, 13:25

Mesajde dragoiu » 09 Iun 2009, 21:43

Astept un raspuns!Va rog sa nu ignorati intrebarile mele!
dragoiu
 
Mesaje: 10
Membru din: 21 Apr 2007, 13:25

Mesajde emil » 09 Iun 2009, 21:48

dragoiu scrie:Am de pus o problemă din nou! După ce până acum nu au putut colegii mei să-mi voteze materialele,acum văd că nici eu nu mai pot să votez.
Imi spune ,când vreau să votez un material că trebuie să am minim 5 materiale postate.Am 26,de ce oare nu pot vota,deşi mă loghez şi am primit şi diplomă şi adeverinţă? Nu mai înţeleg nimic!


Personal imi cer scuze pentru aceasta problema aparuta. Am verificat, aveti dreptate. Am speranta ca se va rezolva.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde webmaster » 10 Iun 2009, 18:06

Problema a fost rezolvata. Imi pare rau, nu am mai apucat deloc sa trec pe forum ca sa raspund, dar toate sesizarile sunt tratate cat mai rapid posibil.
Avatar utilizator
webmaster
Site Admin
 
Mesaje: 316
Membru din: 17 Iul 2006, 17:24

notare materiale

Mesajde valimatiuta » 09 Iul 2009, 17:11

Ma cam repet: notarea materialelor este categoric relativa. Notam in exces ceea ce ne impresioneaza, ce vedem deosebit fata de ceea ce realizam noi, ce ne surprinde placut si-n special - neconditionat - sa detina imagine abundenta. In acest context nu suntem precum copiii? Am vazut materiale ale colegilor nostri deosebit de interesante si notate putin. Asa ai impresia ca nu sunt consultate. Poate ar trebui sesizate deschiderile, totusi!
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: notare materiale

Mesajde emil » 09 Iul 2009, 20:47

valimatiuta scrie:Ma cam repet: notarea materialelor este categoric relativa. Notam in exces ceea ce ne impresioneaza, ce vedem deosebit fata de ceea ce realizam noi, ce ne surprinde placut si-n special - neconditionat - sa detina imagine abundenta. In acest context nu suntem precum copiii? Am vazut materiale ale colegilor nostri deosebit de interesante si notate putin. Asa ai impresia ca nu sunt consultate. Poate ar trebui sesizate deschiderile, totusi!


Foarte buna observatie. Notarea se face formal, fara analiza. Am gasit note de 10 la lucrari care nici macar nu se deschid!!!!
Este jenanta atitudinea ...
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Acordarea notelor pentru materialele postate

Mesajde ancuta_zachiu » 21 Noi 2010, 15:11

Buna ziua. Imi permit sa intervin si eu in aceasta discutie ... care nu va fi in favoarea unei persoane... din pacate ... dar nici nu ma pot lasa calcata in picioare. Referitor la note .... De curand am postat un material, care din cauza mutarii de pe fostul pe noul Didactic, a aparut de 2 ori. La unul dintre materiale, am fost notata doar cu note de 10. Mentionez ca materialul este CREATIE PROPRIE. Pe langa acest material, mai am inca 12 materiale , notate TOATE cu note de 10, si la care am primit doar comentarii cu felicitari din partea multor colege, din toata tara, pe care nici macar nu le cunosc, si carora le multumesc. Asta inseamna ca cineva imi apreciaza munca.
Am postat odata un material de abilitati practice, iar modelul l-am gasit pe un site in limba engleza. Mi s-a parut interesant, si mai ales util, pt ca la tema respectiva nu se gasesc materiale mai de loc. Tin sa mentionez ca nu mi-am asumat materialul ca fiind al meu, ci am mentionat ca este preluat de pe internet, asa cum MULTI utilizatori fac. Unii nu au nici macar acest bun simt. Aici o sa intervina domnul administrator Emil, care o sa imi ceara din nou sa nominalizez acele persoane. Nu cred ca este cazul, pt ca intr-un mesaj privat am nominalizat o doamna care avea N materiale luate de pe acelasi site in limba engleza, au fost aprobate, si a mai fost si laudata de domnul administrator mai sus mentionat ca are materiale de calitate, si sa nu o vorbesc de rau ... Sa revenim la materialul meu ... Domnul administrator l-a respins, pe motiv ca nu etse de calitate, nu este original etc. Deci, al meu nu a fost de calitate, si a fost respins (recunosc ca nu e al meu), iar cele ale doamnei au fost de calitate. Vi se pare corect? A ...si imi mai scria in mesaj si ca ar trebui sa ma perfectionez ... Hm ... oare ce l-a facut sa creada ca nu sunt destul de perfectionata, atata timp cat materialele mele sunt notate cu nota maxima? Spre surprinderea mea, intr-o zi gasesc dublura materialului despre care va ziceam mai sus (postat de 2 ori pe noul Didactic) ... care a fost notata de acelasi domn administrator Emil, cu nota 6 !!! Nici nu stiam ce sa fac? sa rad ??? sau ...
De ce credeti dumneavoastra ca a fost notat cu aceasta nota materialul? Oare chiar i s-a parut urat? nefolositor? (ca original era, aici nu mai poate zice ca e copiat ... sau bla bla bla) SAU DIN REA VOINTA? Poate ne raspundeti chiar dumneavoastra domnule Emil. Din curiozitate am vizualizat materialele dvs, care, spre surprinderea mea sunt noate cu note de 1, 5, 6 ,7 ... :shock: .. iar din comentarii am dedus ca nu sunt singura cu care va confruntati (daca pot sa zic asa) in ceea ce priveste notele si materialele propuse spre publicare. Asa cum v-au scris si alte colege in comentariile materialelor : daca sunteti administrator nu inseamna ca puteti sa va bateti joc de munca noastra. Poate ca si altii vor face la fel cu munca dvs. Asa ca, va rog in numele colegilor, nu mai fiti asa rautacios ... Dumnezeu e sus si ii judeca pe toti, nu ne mai judecati dumneavoastra. O zi buna!
ancuta_zachiu
 
Mesaje: 16
Membru din: 16 Oct 2008, 22:09

Re: Acordarea notelor pentru materialele postate

Mesajde emil » 21 Noi 2010, 15:22

Buna ziua

Ati scris si mi-e greu sa va pot cita. Daca materialele dvs. sunt de calitate, nu va va deranja nimeni. Evitati copiile de pe net, incercati sa publicati lucrari in care sa aveti contributie proprie,...mai mult de 50%. Daca aveti observatii asupra calitatii materialelor aprobate, aveti doua cai de actiune, deschise si corecte:
1. dati note corespunzatoare calitatii materialelor si nu festiviste, cu scopul vadit de a primi note la fel...
2. comentati materialele colegilor despre care spuneti ca sunt copiate
3. faceti public materialele despre care spuneti ca sunt copiate.

Va rog sa incetati discutiile inutile si incercati sa va concentrati pe lucruri de calitate!

Succes!
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Acordarea notelor pentru materialele postate

Mesajde ancuta_zachiu » 21 Noi 2010, 15:43

Vad ca o tineti intruna cu materialele de calitate. Tin sa mentionez ca acel material pe care mi l-ati notat cu 6 este ORIGINAL !!! Nu l-am copiat de nicaieri. Ce nu a fost de calitate?? Si vorbind despre comentarii, as fi vrut si sa va motivati nota. Tocmai vizualizam materialele dumneavostra, si am ramas FOAAAARTE surprinsa sa vad ca ati postat subiecte de bacalaureat care in momentul de fata nu mai sunt valabile, si care NU VA APARTIN !!!! Oare o fi de calitate? Sau credeti ca nu se puteau gasi si pe site-ul ministerului? Sa nu mai zic de materiale postate de dvs. si care apartin altor persoane. In ce consta originalitatea dumenavostra? Din cate am citit in comentariile materialelor dvs ati dat si altor colege note mici, nejustificate, chiar si note de 3. Inseamna ca eu ar trebui sa ma bucur ca am luat 6 !!! Eu zic ca asta se numeste rautate din partea domneavostra, pentru ca am avut curajul sa intreb odata de ce mi-ati respins un material identic (ca si valoare) cu al unei colege al careia a fost aprobat, si laudat !!! Chiar daca nu recunoasteti asta! Intotdeauna va abateti de la subiect atunci cand raspundeti, si faceti din nou referire la materialele de calitate. Dar vad ca nici alea nu sunt apreciate ...decat cu nota 6 !!! felicitari pt materialele dvs !!! pe care le considerati de calitate. Am scris aici acest mesaj, pentru ca am vazut ca nu sunt singura in aceasta situatie, si poate ar trebui ca cineva sa faca dreptate. Sau ... TRAIM IN ROMANIA si trebuie sa ne asteptam doar la ce e mai rau?? Chiar nu mai exista un pic de bunatate in randul oamenilor?
ancuta_zachiu
 
Mesaje: 16
Membru din: 16 Oct 2008, 22:09

Re: Acordarea notelor pentru materialele postate

Mesajde emil » 21 Noi 2010, 15:50

Buna ziua,
Discutia poate continua la nesfarist, este inutil sa ma lupt cu mediocritatea.
Nu dau note de 3. Notele date de mine sunt minim 5. Daca materialul este mai jos de nota 5 il resping, aducand argumente. In general dau note acolo unde evident sunt nemultumit de ceva, este dreptul meu de utilizator. Notele date sunt, de regula, argumentate. Le mai dau si din dorinta de a stopa excesul de note date festivist sau din dorinta de se obtine...reciprocitate.
Va rog sa inchideti comentariile si sa incercati sa construiti ceva.
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Acordarea notelor pentru materialele postate

Mesajde adiclau » 23 Noi 2010, 18:05

Apar si eu cu o mica idee: sunt utilizatori nou intrati pe site care nu stiu exact ce reprezinta nota. Mie mi s-a intamplat acum 2 ani, cand am votat prima oara sa dau 1 din cauza ca am banuit ca e un clasament. Dupa doua zile m-am prins despre ce e vorba si am regretat. Am primit la postarea primelor materiale cate un 1 pe fiecare, probabil exact de la persoana pe care, fara sa vreau, o nedreptatisem, dorind doar s-o apreciez. Primesc si acum cate un 2 cand si cand dar nu ma deranjeaza, imi spun ca persoana nu stie, deoarece materiale slabe si nedocumentate nu postez. In schimb trebuie sa spun tot aici ca sunt si materiale foarte slabe uneori, copiate sau cu greseli grave de scriere, de exprimare sau nedocumentate stiintific. Ma mananca palmuta sa le notez slab dar prefer sa fac un comentariu pe seama materialului si atat. La urma urmei la ce contribuie notele acestea? La cresterea stimei de sine? Mai tare ma bucura comentariile apreciative sau numarul mare de descarcari.
adiclau
 
Mesaje: 5
Membru din: 15 Dec 2007, 23:39

Re: Acordarea notelor pentru materialele postate

Mesajde viocro » 28 Noi 2010, 21:35

Am stat în cumpănă dacă să intervin sau nu. Şi totuşi îndrăznesc să spun că nu media este cea care contează, deşi dor notele mici atunci când munceşti mult pentru un material, deci nu media, ci numărul celor care te apreciază cu un vot îţi dă o bucurie şi un semn că munca ta a folosit, a fost apreciată şi mai merită să te străduieşti să contribui şi tu cum poţi, cât te pricepi, cu ceva, cu o idee cât de mică, dar care poate naşte la altcineva o alta strălucită. Eu aşa am crezut că funcţionează acest site. Personal, mă doare când văd ,,stelele stinse" la un material, mă dor vorbele aspre din comentarii... Dacă nu-mi place chiar nimic la un material pe care l-am deschis, este superficial, făcut de mântuială (deşi poate fi şi nepriceperea începătorului), nu votez, nu comentez: şi rămâne cu unul-două voturi. Acesta este semnul că materialul nu e chiar la nivelul aşteptărilor. Şi cred că e destul.
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Acordarea notelor pentru materialele postate

Mesajde emil » 28 Noi 2010, 23:35

Eu va rog sa notati si sa comentati, pentru ca numai asa schimbam lumea. Daca ne ascundem dupa festivism sau indiferenta, nu ajungem nicaieri. Am construit didactic.ro care sa functioneze dupa principiul site http://www.badorgood.ro .
Va rog sa interveniti si sa sanctionati ceea ce nu va place, puteti da si sfaturi sau solutii de remediere. Suntem acuzati ca pe didactic sunt o multime de materiale de slaba calitate. Cum facem cenzura? Cum eliminam mediocritatea? Cine sunt autorii didactic.ro? Dvs.!

Va multumesc
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Anterior

Înapoi la Despre site

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator