Diseminare curs Comenius 16-23 mai 2010, Ipswich, Anglia

Despre ce facem noi in scoala: proiecte, colaborari, activitati inedite

Diseminare curs Comenius 16-23 mai 2010, Ipswich, Anglia

Mesajde madalina282001 » 28 Noi 2010, 20:38

In perioada 16-23 mai 2010 am beneficiat de un grant in cadrul programului de invatare pe tot parcursul vietii, subprogramul Comenius.Cursul s-a numit 1 WEEK COURSE FOR EUROPEAN TEACHERS OF ENGLISH AT SECONDARY LEVEL si a fost organizat de International Study Programmes,in Ipswich,Anglia, cu finantare din fonduri europene (LLP – ANPCDEFP şi POS DRU – FSE).
Obiectivele cursului au fost:
-Obtinerea unei game largi de idei si materiale ce pot fi folosite in activitatea cu elevii
-Familiarizarea participantilor la curs cu schimbarile din viata si societatea britanica si din sistemul educational englez si cunoasterea tendintelor actuale din limba
-Schimbul de idei si stabilirea de relatii cu profesori de liceu din alte tari europene
Stagiul de formare a insumat un numar de 30 de ore si a cuprins ateliere de lucru, conferinte si vizite culturale.S-a desfasurat de luni pana vineri, dimineata intre orele 9-12:30 si dupa-amiaza intre orele 13:30-16:30.Prima zi a inclus o conferinta despre sistemul de invatamant britanic si un tur al orasului Ipswich iar in celelalte zile programul a fost structurat in ateliere de lucru.Intr-una din zile,sesiunea de ateliere de lucru de dupa-amiaza a fost inlocuita cu o vizita la Londra.Ziua de sambata a constat intr-o alta vizita culturala, in Constable Country, unde am vizitat Flatford Mill si satele istorice din East Anglia: Dedham, Kersey, Lavenham si Long Melford. Metodele folosite au inclus: expunerea, dialogul si conversatia, ateliere de lucru/conferinte, dezbateri si discutii libere, lucrul pe grupe/in perechi, activitati ludice, creative si comunicative, folosirea ITC, prezentari video si vizionare de casete, excursii si vizite culturale, studiul de caz, joc de roluri, utilizarea textelor literare si a cantecelor.
Saptamana petrecuta in Ipswich mi-a permis sa intru în contact direct cu cultura şi civilizaţia britanică, dar şi cu alte culturi europene reprezentate de ceilalţi participanţi la curs: cultura italiana, turca si franceza.Am stabilit relatii de prietenie cu ceilalti colegi cu care intentionez sa realizez proiecte comune. A fost o experienta unica, le recomand tuturor profesorilor de limbi straine sa-si depuna candidatura a putea participa la activitati similare.

Profesor Madalina Vintu, Colegiul Tehnic Metalurgic Slatina, jud. Olt
madalina282001
 
Mesaje: 1
Membru din: 16 Noi 2007, 14:27

Înapoi la Activitati scolare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori