Metodica predării educaţiei muzicale în ciclul primar

Metodica predării educaţiei muzicale în ciclul primar

Mesajde viocro » 30 Oct 2010, 18:29

Caut o metodică a predării educaţiei muzicale în ciclul primar, cu interes special pentru perioada prenotaţiei muzicale, şi nu am reuşut să obţin de nicăieri niciun ajutor. Mă refer la o metodică relativ nouă, deoarece a mea este din 1977 şi nu este ceea ce îmi trebuie. M-ar bucura nespus o indicaţie, un titlu, un mod de procurare în cel mult trei zile. Mulţumesc frumos!
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Metodica predării educaţiei muzicale în ciclul primar

Mesajde monas » 31 Oct 2010, 11:38

Am gasit, pe internet, urmatoarele titluri:
Metodica activitatilor instructiv-educative in invatamantul (pre)primar vol. IIAutor: Dumitru Gherghina,Mihaela Modoran,Elena Simiciuc,Cornel Novac
Editura: DIDACTICA NOVA Anul: 2008
In volumul al II-lea,autorii,cadre didactice cu experienta pedagogica bogata din invatamantul universitar si preuniversitar,se ocupa,in extenso,de metodica educatiei muzicale,educatiei fizice,educatiei plastice si abilitatilor practice,atat in invatamantul prescolar,cat si in invatamantul primar.

sau
Munteanu Gabriela; Aldea Georgeta, Didactica educaţiei muzicale în învăţământul primar, E.D.P., Bucureşti, 2001.

sau
Vasile Vasile, Metodica educaţiei muzicale, Editura muzicală, Bucureşti, 2004

Poate le gasiti la biblioteci sau librarii...
monas
 
Mesaje: 108
Membru din: 05 Mai 2006, 18:03

Re: Metodica predării educaţiei muzicale în ciclul primar

Mesajde viocro » 31 Oct 2010, 11:47

Mulţumesc foarte mult pentru răspuns! Rămân îndatorată!
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori