Festivalul "Transmite-i Europei mesajul tau !"

Despre ce facem noi in scoala: proiecte, colaborari, activitati inedite

Festivalul "Transmite-i Europei mesajul tau !"

Mesajde dobre_monica » 25 Oct 2010, 11:56

Buna ziua,

In anul trecut scolar am reusit sa organizez la Sc. Sp. "Sf.Vasile" Craiova, Simpozionul Nat. "Transmite-i Europei mesajul tau !" si cu aceeasi ocazie am lansat si primul numar al revistei nationale "Mesajul meu pentru Europa !". Incepand cu acest an scolar,intentionam sa realizam o adevarata traditie din acest festival. Pentru a reusi sa-l depunem spre aprobare, avem nevoie in cel mai scurt timp de alte cateva unitati scolare din alte judete, care sa semneze contractul de parteneriat. Voi incerca sa schitez pe scurt, cateva cuvinte despre festival:

Sectiuni:
1. Dansuri şi scenete- inregistrate pe CD sau DVD, cu respectarea temei date("Transmite-i Europei mesajul tau !")
2. Creatie-artistica: „Transmite-i Europei mesajul tău!”
• Obiecte decorative, machete, pictură, desen, colaj cu însemne europene şi mesaje pentru Ziua Europei;
• Genţi ecologice cu însemne europene şi mesaje pentru Ziua Europei;
• Eseuri şi compuneri cu tema „Drepturile copilului european”
3.Lansarea Nr.2 a Revistei Naţionale dedicată Zilei Europei „Mesajul meu pentru Europa”
În cadrul Revistei Naţionale „Mesajul meu pentru Europa” cadrele didactice interesate, pot publica articole sau studii realizate pe teme cu specific european. Pot fi prezentate diseminări ale activităţilor realizate atât în România cât şi în cadrul altor proiecte cu specific european sau în cadrul mobilităţilor de care au beneficiat. De asemenea, articolele pot reliefa tradiţii şi obiceiuri cu specific european, porturi tradiţionale, mancăruri tradiţionale dintr-o ţară europeană, caracteristici educaţionale ale sistemelor de învăţământ europene, elemente de istorie şi spiritualitate ale unei ţări, natura, religia etc.

Daca exista colegi din alte judete care doresc sa semneze contractul de parteneriat, ceea ce veti avea de facut este sa popularizati evenimentul in randul colegilor din scoala dvs. sau judet si eventual din februarie daca doriti sa trimiteti lucrari ale elevilor.

Pentru a va trimite contractul de parteneriat,imi puteti trimite e-mai cu datele dvs. de contact si ale scolii de care apartineti la adresa: dobre_monica20@yahoo.com

Va asteptam cu mare drag!
dobre_monica
 
Mesaje: 38
Membru din: 20 Feb 2008, 15:39

Re: Festivalul "Transmite-i Europei mesajul tau !"

Mesajde feliwhy » 25 Oct 2010, 16:05

Exista o taxa de participare? Doresc mai multe amanunte. va rog sa-mi scrieti pe adresa mea de mail feliwhy in yahoo.
Avatar utilizator
feliwhy
 
Mesaje: 143
Membru din: 02 Mar 2008, 21:01
Localitate: IZBICENI

Re: Festivalul "Transmite-i Europei mesajul tau !"

Mesajde dobre_monica » 25 Oct 2010, 19:36

V-am trimis un e-mail cu informatiile cerute, daca aveti si alte intrebari, va stau la dispozitie, cu mare drag!
dobre_monica
 
Mesaje: 38
Membru din: 20 Feb 2008, 15:39

Re: Festivalul "Transmite-i Europei mesajul tau !"

Mesajde alesandra2008 » 20 Mai 2013, 00:11

Cei din judetul dv. nu sunt bineveniti?


Subiect ridicat ultima oară de dobre_monica 20 Mai 2013, 00:11.
alesandra2008
 
Mesaje: 59
Membru din: 02 Noi 2008, 13:03


Înapoi la Activitati scolare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori