Completarea catalogului

Completarea catalogului

Mesajde luminita_anghel » 15 Sep 2010, 18:36

Cu ce culoare se completeaza cataloagele scolare?
Avatar utilizator
luminita_anghel
 
Mesaje: 92
Membru din: 10 Feb 2007, 22:30

Re: Completarea catalogului

Mesajde penelopa_45 » 15 Sep 2010, 18:47

Cu cerneala albastra.
penelopa_45
 
Mesaje: 47
Membru din: 01 Ian 2008, 18:20

Re: Completarea catalogului

Mesajde carmencreanga » 15 Sep 2010, 18:53

Noi completam toate rubricile, orarul, pagina din spate (cu datele elevilor) cu negru, doar notele cu albastru, iar mediile cu cerneala rosie.
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Completarea catalogului

Mesajde and87vali » 15 Sep 2010, 19:58

Catalogul s-a completat intotdeauna cu cerneala neagra nicidecum albastra............cititi normele de completare ale catalogului ....le gasiti pe prima fila .....
and87vali
 
Mesaje: 18
Membru din: 04 Mar 2010, 20:38

Re: Completarea catalogului

Mesajde milirom » 29 Sep 2010, 19:18

Eu am completat ieri catalogul cu cerneala neagra, numele elevilor, nr matricol, pag, apoi la sf datele elevilor in tabel, numele si materia stusiata la cls respectiva in tabelul de la sfarsit....totul in negru
milirom
 
Mesaje: 20
Membru din: 08 Mar 2007, 20:43

Re: Completarea catalogului

Mesajde albinutza » 04 Oct 2010, 14:06

and87vali scrie:Catalogul s-a completat intotdeauna cu cerneala neagra nicidecum albastra............cititi normele de completare ale catalogului ....le gasiti pe prima fila .....


Eu am vreo 20 de ani vechime dar n-am scris in catalog decat cu cerneala albastra si cu cerneala rosie (medii) .M-ati facut curioasa si am citit normele de completare...N-am gasit nimic legat de cerneala neagra. Nici cand eram eleva nu tin minte nici un catalog completat cu negru. Sa fie catalogul diferit de la o zona la alta?
albinutza
 
Mesaje: 75
Membru din: 21 Mar 2005, 19:44
Localitate: oradea

Re: Completarea catalogului

Mesajde and87vali » 04 Oct 2010, 14:29

albinutza scrie:
and87vali scrie:Catalogul s-a completat intotdeauna cu cerneala neagra nicidecum albastra............cititi normele de completare ale catalogului ....le gasiti pe prima fila .....


Eu am vreo 20 de ani vechime dar n-am scris in catalog decat cu cerneala albastra si cu cerneala rosie (medii) .M-ati facut curioasa si am citit normele de completare...N-am gasit nimic legat de cerneala neagra. Nici cand eram eleva nu tin minte nici un catalog completat cu negru. Sa fie catalogul diferit de la o zona la alta?


Doamna draga.....eu nu ma refeream mai sus la note si la medii pentru ca este clar, ca notele se scriu cu cerneala albastra iar mediile cu cerneala rosie eu ma refeream la numele elevilor, numar matricol, datele elevilor de pe ultima fila si altele... astea se scriu cu negru bineinteles....
and87vali
 
Mesaje: 18
Membru din: 04 Mar 2010, 20:38

Re: Completarea catalogului

Mesajde marikaj » 05 Oct 2010, 13:42

albinutza scrie:Eu am vreo 20 de ani vechime dar n-am scris in catalog decat cu cerneala albastra si cu cerneala rosie (medii) .M-ati facut curioasa si am citit normele de completare...N-am gasit nimic legat de cerneala neagra. Nici cand eram eleva nu tin minte nici un catalog completat cu negru. Sa fie catalogul diferit de la o zona la alta?


Nici eu nu am auzit pana acum sa completezi in catalog obligatoriu cu cerneala neagra, nici numele elevilor, nici datele elevilor, de fapt nu este specificat cu ce culoare se completeaza aceste date.
Cautati pe http://www.edu.ro/index.php/acte_studii ... sort=title cataloage scolare. Nu se scrie nimic despre cerneala neagra, la pagina unde se refera la modul de completare al catalogului.
N O R M E
pentru completarea şi folosirea
catalogului de clasă
Catalogul este un document oficial. De completarea lui
răspund dirigintele clasei şi directorul instituţiei de învăţământ.
Pentru fiecare clasă se foloseşte un catalog. Acolo unde
sunt clase paralele, pe cataloagele acestor clase se adaugă o
literă distinctivă (exemplu: clasa a VI-a A, clasa a VI-a B etc.).
La începutul anului şcolar, toţi elevii înscrişi în clasa
respectivă se trec în catalog, în ordine alfabetică.
Dirigintele clasei este obligat ca, în primele zile după
deschiderea anului şcolar, să întocmească catalogul clasei,
completându-l cu toate datele cerute de formular (numele şi
prenumele cadrelor didactice care predau la clasa respectivă,
numele şi prenumele elevilor şi datele personale ale
acestora).
În casetele libere, disciplinele de învăţământ se înscriu
în ordinea stabilită în planul-cadru de învăţământ.
Dirigintele are obligaţia să prezinte profesorilor care
predau la clasa respectivă normele de folosire a catalogului.
La sfârşitul fiecărui semestru şi al anului şcolar se vor
completa datele din situaţia generală asupra mişcării elevilor
şi a rezultatelor obţinute de aceştia.
În cazul elevilor transferaţi sau care nu mai frecventează
cursurile, a celor sancţionaţi, corigenţi sau cu studii
echivalate, dirigintele face menţiunea respectivă în rubrica
rezervată în acest scop. Menţiunea privind transferul sau
nefrecventarea cursurilor se va face şi în registrul de evidenţă
şi înscriere a elevilor.
Cadrele didactice sunt obligate să noteze la începutul
orei de curs absenţele elevilor în rubricile rezervate pentru
fiecare disciplină de învăţământ. Exemplu: IX: 15, 17, 18
etc. XII: 4, 5, 6 etc.; II: 15, 17 etc.
Motivarea absenţelor se face de diriginte, săptămânal,
prin încercuirea acestora cu cerneală albastră, pe baza
actelor prezentate de elevi.
Absenţele puse elevilor care au întârziat la lecţii din cauze
obiective se motivează la sfârşitul orei de către profesorul
respectiv.
Notele elevilor se trec în cifre de la 10 la 1.
Notele obţinute cu prilejul evaluării cunoştinţelor se
trec în catalog cu cerneală albastră, indicându-se data şi
luna. Exemplu: 7/8.X.
Toate notele se trec citeţ, corect şi numai cu cerneală
albastră.
Notele obţinute la lucrările scrise semestriale se trec, în
catalog, cu cerneală roşie.
Mediile încheiate la examenul de corigenţă şi cele anuale
se trec în cifre şi litere, tot cu cerneală roşie.
Mediile încheiate la examenele de corigenţă constituie şi
medii anuale la disciplinele respective, înscriindu-se, în
rubrica "media anuală".
Nu se admit modificări de note în cataloagele şcolare.
Notele înscrise greşit în catalog se anulează, barându-se
cu o linie oblică şi se înlocuiesc cu note corespunzătoare,
înscrise cu cerneală roşie, sub semnătura profesorului şi a
directorului care aplică ştampila.
La sfârşitul anului şcolar, catalogul clasei se completează
cu ultimele date prevăzute de reglementările în
vigoare, iar spaţiile şi paginile rămase libere se barează.
Directorul este obligat să controleze, sistematic, completarea
la zi şi corectă a cataloagelor cu datele necesare
(absenţe, note, situaţii statistice) şi să asigure, după încheierea
anului şcolar, păstrarea acestora în arhiva şcolii, conform
cu normele în vigoare.
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Re: Completarea catalogului

Mesajde felixmunteanu » 05 Oct 2010, 15:03

E adevarat. Nu se precizeaza culoarea. Scrierea cu negru "vine" din vremea cand se scria cu tus si cu penita (Redis, mai tineti minte?) si a ramas cam asa. Noi scriem datele cu negru, notele cu cerneala albastra (nu cu pix) iar mediile cu rosu (of course).
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Completarea catalogului

Mesajde luminita_anghel » 05 Oct 2010, 19:02

REGULAMENT PRIVIND ACTELE DE STUDII ŞI DOCUMENTELE ŞCOLARE ÎN ÎNVĂŢĂMÂNTUL PREUNIVERSITAR (OMEC 3502/ 03.03.2005)
Art. 9
(2 ) Documentele şcolare se întocmesc cu respectarea menţiunilor corespunzătoare din art.7.........

Art. 7
(2) În actele de studii, numele titularului, precum şi toate prenumele se înscriu fără prescurtări, cu litere mari, de tipar, utilizând diacriticele. În toate actele de studii se înscriu cu majuscule toate iniţialele prenumelui tatălui. Iniţialele prenumelui mamei se înscriu în cazul în care tatăl este necunoscut.
(3) Datele privind locul naşterii, precum şi celelalte menţiuni se înscriu cu litere mari, de tipar.....
(4) Mediile obţinute la examenul de finalizare a studiilor se înscriu cu cifre arabe, iar explicitarea acestora se înscrie după modelul: 7,89(şapte 89%).
(5) Menţiunile despre an şi zi se înscriu cu cifre arabe, iar luna se completează cu litere mari de tipar.
(8) Completarea actelor de studii se poate face prin scriere la calculator, prin dactilografiere sau de mână, cu tuş sau cerneală neagră, fără spaţii libere.
(9) Toate rubricile rămase libere se barează.

Art.12. (1) Catalogul clasei devine document şcolar cu regim special după completare cu datele de identificare ale elevilor.
(2) Înscrierea elevilor în catalogul clasei se face în conformitate cu datele din actul de identitate şi din registrul matricol, menţionându-se în mod explicit numărul matricol, volumul şi pagina. Aceste elemente de identificare sunt trecute la începutul anului şcolar de către învăţător sau profesorul diriginte, pe baza datelor furnizate de secretariat. Eventualele completări se fac de către învăţătorul sau dirigintele clasei, în baza documentelor existente la secretariatul unităţii de învăţământ.
(3) Înscrierea disciplinelor în catalogul clasei se face de către învăţător sau de către diriginte, citeţ şi în întregime, în conformitate cu planul cadru aferent
filierei/profilului/specializării corespunzătoare clasei respective şi în funcţie de disciplinele opţionale stabilite.
(4) Pentru evaluarea semestrială, pentru înscrierea absenţelor, precum şi pentru încheierea mediilor semestriale şi anuale, răspunde în mod direct titularul de
disciplină. Este interzisă înscrierea datelor fără note. Dirigintele răspunde de exactitatea calculului aritmetic al mediei generale anuale.
(5) La sfârşitul anului şcolar se întocmeşte, pe ultima pagină a catalogului clasei, un proces verbal privind verificarea mediilor şi a mediilor generale, semnat de învăţător/diriginte şi titularii de discipline şi vizat de directorul unităţii de învăţământ.
(6) Notele/mediile înscrise greşit în catalog se corectează prin tăiere cu o linie orizontală şi se înlocuiesc cu notele corespunzătoare, cu cerneală roşie, se semnează de titularul de disciplină şi de director, care aplică ştampila.
(7) Scoaterea catalogului din unităţile de învăţământ este interzisă.
(8) Catalogul clasei, după completarea procesului-verbal, tipărit pe ultima sa pagină, se arhivează la unitatea de învăţământ preuniversitar emitentă, cu termen de păstrare permanent.
Avatar utilizator
luminita_anghel
 
Mesaje: 92
Membru din: 10 Feb 2007, 22:30

Re: Completarea catalogului

Mesajde viocro » 24 Oct 2010, 16:11

E de dorit să se completeze cu cerneală neagră pentru că cerneala albastră se decolorează în timp - e de dorit, nu e lege. Am văzut astfel de cataloage, vechi, în care abia ghiceai numele elevului, scris cu albastru, şi notele, dar se cunoşteau bine însemnările cu roşu, adică mediile. Probabil, cu timpul, s-a pierdut motivaţia scrierii cu negru şi s-a presupus a fi vreo lege în acest sens... Şi eu am completat totdeauna cataloagele cu negru - mi se pare şi mai elegant.
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori