Colegii care nu au absolvit o facultate in profil pedagogic

Re: Colegii care nu au absolvit o facultate in profil pedagogic

Mesajde mihaeladrg » 13 Oct 2010, 20:27

Sunt institutor I din 2008, mentionez ca eu sunt d abia la inceput de drum, am 24 de ani si sunt titulara din 2005:D
mihaeladrg
 
Mesaje: 37
Membru din: 21 Ian 2009, 20:45

Re: Colegii care nu au absolvit o facultate in profil pedagogic

Mesajde flor31 » 13 Oct 2010, 22:09

Asa ne place sa ne lovim sub centura de fiecare data cand dam o explicatie... Stiam de prevederile din noua Lege dar nu vreau sa mai cred ca o lege e facuta cu cap sau este facuta cu scopul de a ne apara drepturile. Dupa cum bine s-a reamintit...trebuie sa treaca de parlament, atacata la Curtea Constituţională, iar noi la muncă si studii egale...salarii inegale si micsorate.
flor31
 
Mesaje: 69
Membru din: 02 Noi 2007, 18:04

Re: Colegii care nu au absolvit o facultate in profil pedagogic

Mesajde manuelanicorescu » 14 Oct 2010, 13:48

costi_52 scrie:Se pare că nu aţi avut curiozitatea să citiţi viitoare lege a educaţiei. Acest proiect, care va fi adoptat prin asumarea răspunderii guvernului (mă miră că există un cadru didactic care să nu cunoască acest lucru), la art. 230 spune cam aşa:
(4) Absolvenţilor liceelor pedagogice, ai şcolilor postliceale pedagogice, ai colegiilor universitare de institutori sau a altor şcoli echivalente încadraţi în învăţământul preşcolar şi primar, care până la intrarea în vigoare a prezentei legi au absolvit ciclul de licenţă, li se consideră îndeplinită condiţia pentru ocuparea funcţiilor didactice de profesor pentru învăţământul preşcolar, respectiv profesor pentru învăţământul primar.

Tradus, acest lucru înseamnă că toate cadrele didactice din învăţământul primar şi preşcolar, care au absolvit un examen de licenţă, vor fi încadrate pe funcţiile didactice Profesor pentru învăţământul primar sau preşcolar, indiferent că formarea iniţială s-a făcut prin liceu pedagogic, şcoală postliceală pedagogică, colegiu universitar de institutori sau alte şcoli echivalente şi fără să conteze dacă studiile de licenţă sunt sau nu în profil pedagogic. La acest aspect mă refeream, când afirmam că, în curând, actualele discriminări vor fi eliminate. Asta nu înseamnă că nu vor apărea noi discriminări, generate chiar de viitoarea lege. Mă refer la cadrele didactice din învăţământul primar şi preşcolar, care în momentul intrării legii în vigoare, au statut de student (mai puţin cei care urmează o specializare în profilul postului).


Referitor la cei cu statutul actual de student, de ce mai putin cei care urmeaza acum o specializare in profilul postului nu vor fi discriminati?
manuelanicorescu
 
Mesaje: 152
Membru din: 28 Oct 2007, 11:13

Re: Colegii care nu au absolvit o facultate in profil pedagogic

Mesajde costi_52 » 14 Oct 2010, 18:00

Conform viitoarei legi, pentru ocuparea funcţiilor didactice vor fi obligatorii studiile universitare de licenţă în profilul postului. De aceea, cadrele didactice care, la data intrării în vigoare a legii, nu au diplomă de licenţă în profilul postului, vor fi nevoite să o obţină în decurs de 15 ani.

(3) Cadrele didactice care ocupă funcţii de educatori/educatoare, institutori/institutoare, învăţători/învăţătoare, maistru-instructor, antrenor în baza finalizării studiilor medii pedagogice/postliceale sau a colegiilor universitare de institutori, au obligaţia ca, în termen de cel mult 15 ani de la intrarea în vigoare a prezentei legi, să finalizeze studiile universitare în profilul postului.

(4) Absolvenţilor liceelor pedagogice, ai şcolilor postliceale pedagogice, ai colegiilor universitare de institutori sau a altor şcoli echivalente încadraţi în învăţământul preşcolar şi primar, care până la intrarea în vigoare a prezentei legi au absolvit ciclul de licenţă, li se consideră îndeplinită condiţia pentru ocuparea funcţiilor didactice de profesor pentru învăţământul preşcolar, respectiv profesor pentru învăţământul primar.

După cum se poate observa, la aliniatul (4) au fost omise cadrele didactice din învăţământul primar şi preşcolar care, în momentul intrării în vigoare a legii, sunt studenţi la diferite specializări, altele decât cea în profilul postului. Mai mult, legea nu spune ce se va întâmpla cu actualii elevi ai liceelor pedagogice (câţi mai sunt). Vor putea lucra în învăţământ, urmând ca, şi ei, să beneficieze de termenul de 15 ani pentru finalizarea studiilor? Sau, mai întâi, vor fi obligaţi să obţină licenţa în profilul postului?
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Anterior

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori