Prezentare in PowerPoint 2007- reducere dimensiuni

Probleme pe care le intampina profesorii in utilizarea calculatorului. Sfaturi, solutii, pareri.

Prezentare in PowerPoint 2007- reducere dimensiuni

Mesajde constantanistor » 13 Apr 2009, 13:24

Office 2007
Am o problema si apelez la dumneavoastra. Am schimbat de curand office-ul ( acum am office 2007 )si intampin unele greutati. Iata despre ce este vorba. Am lucrat o prezentare power point , am optimizat-o ( pentru a-i reduce dimensiunile pentru ca vreau s-o postez pe didactic.ro) si acum are 2,25 Mb. Dar se intampla ceva foarte ciudat! Cand salvez copia pentru a putea fi citita si in power point 2003, dimensiunea materialului ajunge la 44, 6 Mb. Ce sa fac? Cum sa procedez pentru a –i reduce dimensiunile? Poate fi optimizata din nou? Va multumesc daca ma puteti ajuta!
Avatar utilizator
constantanistor
 
Mesaje: 197
Membru din: 27 Feb 2006, 18:13

Re: Power point - office 2007

Mesajde viocro » 02 Oct 2010, 17:52

Ciudat că nimeni nu ştie... şi eu am pus demult această întrebare şi a rămas fără răspuns.
De aceea vă întreb pe dumneavoastră dacă aţi descoperit cauza şi, dacă da, poate mi-o puteţi spune şi mie. V-aş rămâne recunoscătoare pentru răspuns. Asta dacă treceţi cumva pe aici...
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Power point - office 2007

Mesajde emil » 02 Oct 2010, 19:44

constantanistor scrie:Office 2007
Am o problema si apelez la dumneavoastra. Am schimbat de curand office-ul ( acum am office 2007 )si intampin unele greutati. Iata despre ce este vorba. Am lucrat o prezentare power point , am optimizat-o ( pentru a-i reduce dimensiunile pentru ca vreau s-o postez pe didactic.ro) si acum are 2,25 Mb. Dar se intampla ceva foarte ciudat! Cand salvez copia pentru a putea fi citita si in power point 2003, dimensiunea materialului ajunge la 44, 6 Mb. Ce sa fac? Cum sa procedez pentru a –i reduce dimensiunile? Poate fi optimizata din nou? Va multumesc daca ma puteti ajuta!

Va rog, daca nu va deranjeaza, puneti aici versiunea 2007 apoi va dau un raspuns.

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Prezentare in Power point - office 2007

Mesajde viocro » 26 Oct 2010, 18:35

Nu ştiu cui i-aţi spus să pună versiune 2007 aici, aşa că am ,,tăcut" şi aşteptat. Dar, în lipsa altei reacţii, şi cum eu am avut ultima intervenţie, spun că...nu ştiu cum ,,să pun versiunea 2007". Doar că am xp profesional 2007, că lucrez Power Point-uri, fotografiile le micşorez cu Paint.exe, mă opresc la dimensiunea sub 5Mb, iar la convertire în 2003 materialul ajunge la 23-25 Mb. De ce oare!? Aş vrea să ştiu unde greşesc, pentru că văd materiale lucrate în opţiunile 2007, cu multe fotografii, şi, pe deasupra, de bună calitate, care se încadrează în dimensiune. Nu e o urgenţă acum, dar mi-ar prinde bine dacă m-aş dumiri cât de cât.
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Prezentare in Power point - office 2007

Mesajde emil » 26 Oct 2010, 19:24

viocro scrie:Nu ştiu cui i-aţi spus să pună versiune 2007 aici, aşa că am ,,tăcut" şi aşteptat. Dar, în lipsa altei reacţii, şi cum eu am avut ultima intervenţie, spun că...nu ştiu cum ,,să pun versiunea 2007". Doar că am xp profesional 2007, că lucrez Power Point-uri, fotografiile le micşorez cu Paint.exe, mă opresc la dimensiunea sub 5Mb, iar la convertire în 2003 materialul ajunge la 23-25 Mb. De ce oare!? Aş vrea să ştiu unde greşesc, pentru că văd materiale lucrate în opţiunile 2007, cu multe fotografii, şi, pe deasupra, de bună calitate, care se încadrează în dimensiune. Nu e o urgenţă acum, dar mi-ar prinde bine dacă m-aş dumiri cât de cât.

Eu v-am rugat sa puneti aici fisierul in versiunea 2007 ca sa pot analiza si face prelucrarea lui in 2003.

Va astept
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Prezentare in Power point - office 2007

Mesajde viocro » 26 Oct 2010, 20:55

5Copie a 23Prezentare1.pptx
(562.77 KiB) Descărcat de 615 ori

Nici asta nu ştiu: cum să pun un material pe forum, dar am încercat. Dacă totuşi am reuşit, materialul este de dimensiunea 562 ko (aici la mine), după ce îl convertesc în 2003 are 10,7 MO. Materialul este singurul pe care l-am păstrat în forma lui, restul le-am şters, apoi fiul mei mi-a instalat şi Power Point varianta 2003, în care am lucrat ulterior. Îmi cer scuze pentru calitatea lui: e făcut când eram cu totul începătoare (acum tot începătoare sunt) şi ştiu că aveţi standarde înalte la prezentările Power Point.
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Prezentare in Power point - office 2007

Mesajde viocro » 26 Oct 2010, 21:03

Acum, când văd că am reuşit să trimit prezentarea, îmi dau seama că trebuia să schimb denumirea, aşa că o explic: numerele ciudate date "materialului" înseamnă numărul încercărilor mele. Nu mai spun câte zile am ,,lucrat" la el că e chiar de râs. Vă mulţumesc pentru răspuns şi buna intenţie! Sănătate multă să aveţi!
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Prezentare in Power point - office 2007

Mesajde emil » 26 Oct 2010, 21:17

Pentru 5 slide, materialul este mult prea incarcat, din cauza pozelor.
Am comprimat imaginile, lucru pe care trebuie sa il invatati neaparat si dvs.
Vedeti ca am publicat un fel de tutorial aici pe didactic.
Vedeti si pe prima pagina, cum sa folositi Google Docs.

Succes
Fişiere ataşate
PPTmodificat.ppt
Fisierul dvs. modificat prin compresia imnaginilor
(4.12 MiB) Descărcat de 437 ori
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Prezentare in Power point - office 2007

Mesajde viocro » 26 Oct 2010, 21:37

Comprim fiecare fotografie în parte cu Paint.exe. Ştiu ce aţi vrut să spuneţi că materialul este încărcat, dar am văzut materiale mult mai încărcate decât ale mele, cu dimensiuni mici, în plus cu fotografiile neafectate calitativ de comprimare ca ale mele. E adevărat că conversia pe care aţi făcut-o dumneavoastră este mai puţin de jumătate, ca dimensiune, decât a mea, dar tot mare este: de la 526 KO la 4,12 MO tot mare este. Dau exemplul domnului Sandor Traier: multe fotografii, deosebite calitativ, rame, fotografii-fundal, muzică, ba chiar are şi un material cu un filmuleţ. Toate sub 5 MO. Mulţumesc pentru răspunsul prompt, dar am făcut comprimare - dovadă fotografiile ca de pe sugativă. Cum aţi mai comprimat dumneavoastră, voi cerceta şi sper şi să pricep. Toate cele bune şi promit să nu vă mai răpesc din timp, decât dacă nu am chiar nicio altă alternativă.
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Prezentare in Power point - office 2007

Mesajde emil » 26 Oct 2010, 22:36

viocro scrie:Comprim fiecare fotografie în parte cu Paint.exe. Ştiu ce aţi vrut să spuneţi că materialul este încărcat, dar am văzut materiale mult mai încărcate decât ale mele, cu dimensiuni mici, în plus cu fotografiile neafectate calitativ de comprimare ca ale mele. E adevărat că conversia pe care aţi făcut-o dumneavoastră este mai puţin de jumătate, ca dimensiune, decât a mea, dar tot mare este: de la 526 KO la 4,12 MO tot mare este. Dau exemplul domnului Sandor Traier: multe fotografii, deosebite calitativ, rame, fotografii-fundal, muzică, ba chiar are şi un material cu un filmuleţ. Toate sub 5 MO. Mulţumesc pentru răspunsul prompt, dar am făcut comprimare - dovadă fotografiile ca de pe sugativă. Cum aţi mai comprimat dumneavoastră, voi cerceta şi sper şi să pricep. Toate cele bune şi promit să nu vă mai răpesc din timp, decât dacă nu am chiar nicio altă alternativă.


Nu se comprima foto cu paint! Se pot folosi alte aplicatii care sunt free pe net, de modificare a dimensiunii si rezolutiei fotografiei.
Voi incerca sa fac un tutorial, nu ma supar daca ma avertizati prin mesaj pe adresa de email existenta pe prima pagina a site.

Succes!
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Power point - office 2007

Mesajde constantanistor » 27 Oct 2010, 06:52

emil scrie:
constantanistor scrie:Office 2007
Am o problema si apelez la dumneavoastra. Am schimbat de curand office-ul ( acum am office 2007 )si intampin unele greutati. Iata despre ce este vorba. Am lucrat o prezentare power point , am optimizat-o ( pentru a-i reduce dimensiunile pentru ca vreau s-o postez pe didactic.ro) si acum are 2,25 Mb. Dar se intampla ceva foarte ciudat! Cand salvez copia pentru a putea fi citita si in power point 2003, dimensiunea materialului ajunge la 44, 6 Mb. Ce sa fac? Cum sa procedez pentru a –i reduce dimensiunile? Poate fi optimizata din nou? Va multumesc daca ma puteti ajuta!

Va rog, daca nu va deranjeaza, puneti aici versiunea 2007 apoi va dau un raspuns.

Succes!

Buna dimineata!

Draga mea, "viocro", pentru mine (si altii care au patit-o ca si mine) era solicitarea. Dar raspunsul a venit atat de tarziu! Tarziu am vazut si eu mesajul (din cauza unor probleme pe care le am inca la conectare) ! Revenind la subiect, pentru ca nu am reusit micsorarea materialului, desi am parcurs toti pasii necesari, am refacut documentul lucrandu-l tot in office 2003, iar pe cel lucrat in office 2007 l-am sters. De aceea nu am putut posta aici versiunea 2007.
Cu bine, Constanta Nistor
Avatar utilizator
constantanistor
 
Mesaje: 197
Membru din: 27 Feb 2006, 18:13

Re: Prezentare in Power point - office 2007

Mesajde viocro » 27 Oct 2010, 16:58

Am zis că nu mai deranjez, dar am o altă mare nedumerire, de astă dată mare de tot. Aţi scris că fotografiille nu se comprimă cu Paint.exe. de aceea ataşez aici o fotografie la dimensiunile ei iniţiale (aparatul meu de fotografiat este slăbuţ), adică de 1,80 MO şi o copie a ei comprimată la 15 la sută, folosind Paint.exe, care are 47,8 KO. Doar aici dacă mă lămuriţi şi chiar nu vă mai deranjez. Nu am scris ieri, dar dau şi pe comprimare imagini (cu ,,pătrăţelul cu săgeţi în colţuri").
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Prezentare in Power point - office 2007

Mesajde emil » 27 Oct 2010, 21:54

Nu deranjati, orice discutie tehnica, in folosul unor produse bune, nu poate fi decat binevenita.
Va dau dreptate, in Paint se pot face reducerea de imagine in doua feluri:
1. optiunea de image size, unde se poate modifica dimensiunea imaginii, procentual
2. optiunea save as care poate transforma imaginea intr-un format compresat, .GIF sau .JPG
Prin urmare, imi cer scuze ca am fost atat de radical legat de folosirea Paint pe care, drept sa va spun nu prea il accesez, desi este instrumentul cel mai la indemana! Acestea insa nu sunt sigurele forme de reducere a imaginii. Exista editoare care permit modificarea rezolutiei, taieri, treceri in monocrom, etc.
Dar problema noastra este modificarea imaginilor chiar in interiorul PPT in scopul micsorarii dimensiunii fisierului. Pentru aceasta puteti folosi optiunea din bara de instrumente de imagine "compress" care ne permite sa reducem rezolutia la 90 DPI(web) si sa taiem imaginile pe care s-a facut deja crop. Aceasta optiune trebuie sa fie la indemana fiecarui utilizator de PPT.
Daca mai are cineva idei, le poate pune aici, pentru ca utilizarea eficienta a PPT poate aduce minuni in predare.

Va doresc succes!
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Prezentare in PowerPoint 2007- reducere dimensiuni

Mesajde gica_ionescu » 25 Noi 2012, 15:55

Am aplicat tot ce stiam. Am taiat slideuri, am compresat imaginile. Am ramas cu 5 slideuri si au 27 mega. Cum sa ajung la 20 mega? Unde gresesc?


Va rog sa ma ajutati! Altfel. voi striga ,,ajutooooor" cu multe vocale si stiu ca asta enerveaza ! :)


Am ramas cu prezentarea,, bearca''..! Imi trebuie pentru un proiect etwinning si se posteaza max. 20 mb.

Astept cuminte si rabdatoare... sau strig ???
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Re: Prezentare in PowerPoint 2007- reducere dimensiuni

Mesajde gica_ionescu » 26 Noi 2012, 14:35

Am gasit singura compres image. Am compresat pe fiecare dar tot mare e prezentarea.
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Următorul

Înapoi la Probleme IT&C

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori