Inchiderea altor unitati de invatamant

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Inchiderea altor unitati de invatamant

Mesajde rofi3 » 23 Sep 2010, 14:49

Desi s-au comasat scoli in mediul rural , presedintele Basescu recomanda in continuare inchiderea scolilor cat si a spitalelor . Se considera ca acele scoli , unde invata copii putini vor avea costuri foarte mari cu intretinerea in timpul iernii si ar fi mai bine sa fie inchise.
Puteti citi intreg articolul accesand link-ul :
http://www.agerpres.ro/media/index.php/ ... iente.html
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Inchiderea altor unitati de invatamant

Mesajde sportiv » 23 Sep 2010, 19:41

Sa citeasca baselu,poate era beat cand l-a scris (asta ,daca stie sa scrie)! :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Inchiderea altor unitati de invatamant

Mesajde pucheadorel » 24 Sep 2010, 00:04

Asta este trist! Ăștia vor să închidă tot! Poate vor să ne închidă și pe noi, cine știe... Nimic nu mai merge normal. Ei au distrus toată economia (industrie, agricultură etc.) și se întreabă de ce nu merge! Cum să meargă? Cum să meargă o mașină căreia i-ai scos roțile?
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Inchiderea altor unitati de invatamant

Mesajde vasilehusac » 24 Sep 2010, 04:02

Fratilor, astia inchid tot, taie tot. Aplica zicala: "Cine nu e cu (ca) noi e impotriva noastra". Lor lr convine ca sunt putrezi de bogati. Au agonisit cat altii cu toate neamurile. Ce ne facem cu comasarile astea. Eu sunt invatator. AU redus un post si am ramas cu 25 de elevi in 3 clase, a II-a, a III-a si a IV-a. Va spun sincer, e f. f. f. greu. Fac 6 ore pe zi, Vin acasa, sunt frant, nu-mi trebuie nici mancare. Ma trezesc noaptea pe la 2 si ma pregatesc pentru a doua zi. Ma intreb: oare se merita pentru leaca de bani care luam. Apoi tot eu zic: la varsta mea - unde sa ma duc? Am pierdut aproape 40 la suta din salariu, vor sa ne mai ia si vor lua daca nu cad ca nu fac nimic pentru redresarea economiei. Eu intreb: E normal ca eu sa lucrez cu 25 de levi? Poate cineva sa-mi raspunda? Unde sa ma duc si cui sa ma plang? Si nu sunt tanar. Am 35 ani de slujba. Multumesc! Astept un raspuns!
vasilehusac
 
Mesaje: 92
Membru din: 04 Ian 2007, 19:25

Re: Inchiderea altor unitati de invatamant

Mesajde ianchis » 25 Sep 2010, 22:45

Dle vasilehusac. e foarte greu sa lucrezi cu 25 de elevi de varste diferite. Si daca au aceeasi varsta, tot greu este. Eu traiesc la oras. Aici avem si 35 copii la clasele primare si 40 la gradinite. E drept, nu sunt de varste atat de diferite, la oras clasele sunt omogene, dar in grupele de gradi sunt si copii intre 3 si 7 ani intr-o grupa de 40. E drept, sunt la gradi, dar si pe ei trebuie sa-i pregatim. Sunteti invatator, stiti ce inseamna primul an de scoala cand copilul nu stie nici sa tina creionul in mana. Apoi la scoala cu 35, 36 elevi intr-o clasa, aproape 40!
Sincer, nu stiu ce va fi. Nu stiu cum vom mai putea da randament in conditiile astea. Nimeni nu se gandeste la noi si la copii. Noi, aici, in orasul nostru, suntem presati din toate partile: Inspectorat, parinti, directiune. La sedinta cu directorii ni s-au comunicat numai "rigori" din partea ISJ. De unde atata belsug, fratilor, ca nu avem de nici unele! Eu cumpar de zor din banii mei lucruri pt clasa, ca sa pot oferi cat de cat copiilor ce trebuie. Si-apoi salariul......... Din 9 milioane am ajuns la 6, dupa 8 ani de munca......
Super-motivatie pentru noi, cei tineri.
Deci, inchiderea altor unitati de invatamant si concedierea colegilor nostri ne obliga pe noi, restul ramasi, sa muncim dublu. Cu salariul taiat. Eu nu stiu unde vom mai ajunge, dar daca nu ne trezim odata sa luam atitudine si sa facem o revolta in masa, asa, hotarat, vom muri de foame!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Inchiderea altor unitati de invatamant

Mesajde sportiv » 26 Sep 2010, 14:56

ianchis,
Te rog sa ma ierti,dar eu nu pot sa inteleg ceea ce scrii!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Inchiderea altor unitati de invatamant

Mesajde ianchis » 26 Sep 2010, 15:12

Am scris in lb romana, dl sportiv ......
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Inchiderea altor unitati de invatamant

Mesajde sportiv » 26 Sep 2010, 18:02

Ma refeream doar la numerele folosite,nu la limba! :oops: :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Inchiderea altor unitati de invatamant

Mesajde ianchis » 26 Sep 2010, 18:57

Numerele sunt "pe bune", sincer, cu atatia copii lucram noi. Am ajuns la capatul rabdarii si cand o spunem raspicat, ni se raspunde prompt: fiti multumiti ca aveti copii si nu vi se desfiinteaza clasele/grupele. Suntem foarte, foarte suparati. Ma intreb daca asa este peste tot.....
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Inchiderea altor unitati de invatamant

Mesajde sportiv » 26 Sep 2010, 19:28

Se mai depaseste numarul de elevi pe clase cu 1,2,dar asa ,chiar ca nu am vazut pana acum! Directorul,colectivul,pot lua o marja de siguranta,dar 10-15 elevi pe clasa mi se pare foarte mult!( Se mai poarta prin unele scoli inscrierea / invatator,din 40 la doua clase,paralele desigur,unul lucreaza cu 15,altul cu 25 :D- halal colegialitate )!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Inchiderea altor unitati de invatamant

Mesajde ianchis » 28 Sep 2010, 21:11

Eu astazi am avut 26 fiindca, in mod accidental mi-au lipsit 4. Dar maine vin........ iar eu mor.......
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56


Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori