A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde sportiv » 26 Sep 2010, 14:49

vasilehusac,
In locul tau (imi permirt sa scriu asa ca eu am 37 de ani vechime),nu este relevant ceea ce scrii despre cons. local,(fericitilor, care sunteti 3 profesori in acest consiliu)! Ce vreti sa spuneti ca si conduceti in localitate? :D :D :D :D Vine primarul cu propunere de hotarari si CL le aproba ca-n '48! Va multumiti cu indemnizatia lunara pe care o primiti ilegal,atata timp cat nu lucrati in cele cel putin 3 comisii !De ce ati aprobat in consiliu cheltuielile ,,aiurea''ale directorului mai bine zis decontul trimis?N-are nicio legatura ,,bunaciunea directorului" ori ISJ-ul la localitatea dv. decat daca acceptai in CL!De ce nu le-ati pus pe masa metodologia alegerii directorilor,numirea cu delegatie de un an fiind ultima solutie!?(probabil nu v-ati incadrat in perioada)
P.S Nu peste tot sindicatele au ,,dat in judecata" incapacitatea statului,a guvernului de aplicare a legislatiei,deci,nu peste tot sindicatul si-a facut treaba pentru care ,,strange" cotizatie -si ce bani se aduna!
Scuze,dar mai meditati!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde pucheadorel » 26 Sep 2010, 19:01

@neruta99
„Sunt curioasa ce va iesi pe 6 octombrie, parca, la marele miting al cadrelor didactice de la Bucuresti.”
Ce va ieși? Vă spun eu: un maaaaaaaaaare FÂS! Va ieși la fel ca altădată: se va dansa Pinguinul (sau poate un dans din buric pe ritm de manele :lol: :oops: ) și se vor întoarce acasă din nou cu coada între picioare, la fel ca altădată! Scuzați sarcasmul!
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde juris » 29 Ian 2011, 21:39

Hmmm! Sindicatul nu ne-a dat, sindicatul e de vina !
Cine este sindicatul? Noi toti, cei care il constituim. Sindicatul nu e nici CAR, nici fundatie de caritate. Sindicatul nu e Mos Craciun si nu imparte cadouri de sarbatorile legale. Sindicatul e o institutie fundamentala intr-un stat de drept, menita sa apere drepturile si interesele celor care il compun.
EU VA SPUN CA, ACOLO UNDE SINDICATUL DIN CONSTANTA S-A IMPLICAT, S-AU OBTINUT HOTARARI JUDECATORESTI, IAR BANII DE DECONT AU FOST VIRATI IMEDIAT. In limitele legii s-au pus in executare inclusiv unele hotararile judecatoresti privind majorarea salariala (mai ales in scolile in care directorii au inteles sa se implice). Nu poate fi sindicatul vinovat ca statutul de drept s-a dizolvat in Romania, ca o hotarare judecatoreasca a ajuns sa nu mai aiba valoare doar pentru ca asa vrea guvernul. Sindicatele AU FACUT EXaCT CEEA CE, IN MOD CONSTITUTIONAL SI LEGAL, PUTEAU FACE: au obtinut niste sentinte irevocabile, prin care se constata ca dumneavoastra, membrii de sindicat, aveti dreptate. Intr-o tara normala asta ar fi mai mult decat suficient.
Aaaa, ca nu a dat sindicatul un kil de portocale sau doua sosete gaurite, e o alta poveste; care vine din vremurile de trista amintire, cand nu aveau altceva de facut. Suntem in 2011. Teoretic, in Uniunea Europeana.
http://sinvlex.blogspot.com/ - blog independent despre sindicate-invatamant-lege
juris
 
Mesaje: 106
Membru din: 31 Ian 2005, 13:11

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde neruta99 » 30 Ian 2011, 19:43

Nu cer sindicatului decat sa-mi apere drepturile. Fie ele si salariale.Nu activitati fara finalitate palpabila. Ca de hartii, mi-e plin podul, cum s-ar zice. Nu vreau bilete de odihna, nu vreau umbrele sau ceasuri sau bonuri pomana de 8 martie sau mai stiu eu ce alte sarbatori. NU! Vreau sa avem certitudinea ca ne este ascultat cuvantul. Vreau oameni care sa aiba puterea si diplomatia de-a ne apara demnitatea, atat cat mai exista. Vreau oameni care sa fie auziti si ascultati si activi. Care sa ne reprezinte cu adevarat acolo unde este cazul. Daca nu la noi, in tara, atunci oriunde altundeva. Vreau oameni care sa stie ce trebuie facut, nu sa lupte cu morile de vant.
neruta99
 
Mesaje: 15
Membru din: 16 Feb 2008, 19:41

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde vasilehusac » 31 Ian 2011, 21:41

Scuzati, imi pare rau ca am intrat si am incercat sa-mi dau cu parerea la subiectul deschis, si recunosc nu de mine. De ca imi cer scuze? Vad ce unii, desi colegi suntem ne luam peste picior. Eu, cu umila experienta de ? ani, am dorit sa fac cunoscut ca prin sindicat am castigat procesul (impreunna cu 19 membrii din comuna unde functionez) prin care care salariul ne-a fost marit cu 33%. am luat din urma in 2010, diferente pe 6 luni- 3900 lei. Colegii navetisti primesc in functie de distanta intre 40 si 200 lei pe luna. Prin proces cu primaria am luat tichete cadou cate 40 pe an in valoare de 50 lei tichetul. vreme de 3 ani, prin proces unii, cei care aveau dreptul, au luat spor de calculator. Da suntem 3 profesori membrii in consiliu local. Sustinem si ne sustinem reciproc la proiecte pentru scoala, cu toate ca suntem din grupuri diferite. Cand e vorba de scoala aparam interesul scolii si al colegilor Azi am aprobat 20000 lei pentru decontul navetei pe 2011.Ce e rau in asta? Speram sa ramana asa , sa nu mai dea o HG prin care sa interzica sau sa reesaloneze pentru dupa ce vom muri, ca in legea noua nu este precizat nimic cu naveta. Imi spun parerea si nu fac aluzie si nu aduc jigniri la nimeni. Am crezut ca cineva cere parearea.
vasilehusac
 
Mesaje: 92
Membru din: 04 Ian 2007, 19:25

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde lilidani » 01 Feb 2011, 14:11

Felicitări pentru ceea ce aţi obţinut!
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde cristyna_ioana » 08 Mai 2011, 14:50

cred ca sindicatele sunt manjite si deaceea nu se zbat cum ar trebui .......e dureros dar sunt multi prosti si in invatamant .......dak e greva pai sa fie intr-adevar greva toata lumea sa fie unita si sa ia masuri drastice asa vom schimba ceva altfel vom ramane mici si neajutorati.Am n exemple cu cadre care zic ca fac greva dar se intorc la scoala ca sa faca ore .M-am scarbit de tot sistemul pacat ca nu sunt toate cadrele didactice mai curajoase si dornice de confruntare a unui sistem bolnavicios. :(
cristyna_ioana
 
Mesaje: 7
Membru din: 02 Oct 2008, 14:28

Anterior

Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori