Educatori si invatatori deveniti peste noapte profesori

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Re: Educatori si invatatori deveniti peste noapte profesori

Mesajde ela67 » 16 Apr 2010, 21:45

sportiv scrie:Eu sper sa nu treaca legea asa cum ,,boculet " si cel din umbra sustin!Vreau sa cred ca ,macar prin comisiile perlamentare va fi mai multa ,,deschidere"!
Oricum, cadrele didactice nu au nimic de castigat,dar ,asa cum ei sustin,macar elevii si comunitatea sa aiba ceva schimbat!(in bine)
Sa le dea Dumnezeu deschidere a mintilor (macar celor care au si asa ceva) :!: :idea: :shock:


Credeti ca cei de acolo sunt altfel? Tare m-as mira!
Suntem "o inflatie" de invatatori. Trebuie sa faca ceva in favoarea lor.
Ce mai conteaza daca noi suntem defavorizatii!
Duminica sa cantati si pentru noi/ ei in strana. Poate asa Doamne, Doamne sa le limineze mintea.
Cu mult respect, domnule sportiv!
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Educatori si invatatori deveniti peste noapte profesori

Mesajde sportiv » 16 Apr 2010, 22:09

Ma voi gandi la toata lumea pe care o ,, cunosc'' si o respect!
Cu stima!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Educatori si invatatori deveniti peste noapte profesori

Mesajde pucheadorel » 15 Sep 2010, 21:43

galaoan scrie:Nu este rautate, este un adevar, tot timpul cat au facut cursurile, cereau documente de la absolventii de la cursuri de zi, documente pe care nici macar nu le prelucrau ci le predau ca materiale proprii, dar fiind titulari ( titularizat dupa 20 de ani in care au luat la concursul de titularizare note intre 2,5 si 3,5) au inlaturat suplinitori, care au luat la titularizare 9 si care in anul anterior au muncit real cu elevii , au ocupat locul doar ca erau titulari( dupa 25 ani ca maistru instructor nu au fost in stare sa ia decat def.)
Daca ati fi dv. in situatia celui care ati muncit si ati fost inlaturat de un asemenea om cum ati gandi?. Mentionez ca nu eu sunt in cauza

Să nu generalizăm! Numai eu știu câte nopți am pierdut ca să mă pregătesc pentru lucrările (foarte multe) pe care trebuia să le predau sau pentru examenele pe care le așteptam (sau care ne așteptau)! Nu neg că nu ar fi și unii care se comportă așa cum spuneți dumneavoastră! Dar nu trebuie generalizat!
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Educatori si invatatori deveniti peste noapte profesori

Mesajde valimatiuta » 16 Sep 2010, 13:31

Nici un aspect negativ sesizat nu trebuie generalizat la nivelul tuturor.
Situatii similare celor prezentate se intalnesc printre toate categoriile de dascali, indiferent de stadiul pregatirii, al ciclului de predare.
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Educatori si invatatori deveniti peste noapte profesori

Mesajde pucheadorel » 16 Sep 2010, 18:28

magdaa scrie:
anghel_katerina scrie:De curand am luat la cunostinta acest fapt si pot sa spun ca sunt slab pregatiti. Ce parere aveti, e corect sa vina cu toate gradele din urma, sau sa le dea de acum inainte ca si profesori? Ar fi bine ca la o restructurare, sa zburati si fara redbul, numai pentru simplul fapt ca au punctaj mai mare, chiar daca nu au habar de meserie? Astept parea voastra.[/size]

]Dumneavoastră ar trebui să învăţaţi mai întâi de toate gramatica limbii române! Adică doriţi să susţineţi că profesorii din gimnaziu şi liceu sunt toţi FOOOARTE BINE pregătiţi? Să avem pardon[/quote
Subscriu! :lol: :x
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Educatori si invatatori deveniti peste noapte profesori

Mesajde pucheadorel » 16 Sep 2010, 18:32

valimatiuta scrie:Nici un aspect negativ sesizat nu trebuie generalizat la nivelul tuturor.
Situatii similare celor prezentate se intalnesc printre toate categoriile de dascali, indiferent de stadiul pregatirii, al ciclului de predare.

Categoric! Știți ce mi se pare cu totul greșit? Faptul că, după ce că ne „mănâncă” alții, ne mai „mâncăm” și noi între noi în loc ca între noi să fie unitate!
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Educatori si invatatori deveniti peste noapte profesori

Mesajde carmencreanga » 16 Sep 2010, 19:39

pucheadorel scrie:Categoric! Știți ce mi se pare cu totul greșit? Faptul că, după ce că ne „mănâncă” alții, ne mai „mâncăm” și noi între noi în loc ca între noi să fie unitate!

Cata dreptate aveti!!!! :!:
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Educatori si invatatori deveniti peste noapte profesori

Mesajde pucheadorel » 18 Sep 2010, 10:36

Eu zic că nu ne face niciun bine și nu ne onorează acest „minirăzboi” (chiar dacă la cafenea se pot discuta multe și de toate). Cred că ar trebui să ne punem săgețile în tolbă și să ne vedem de treabă. Și mai cred că fiecare dintre cei care avem conștiință ne facem lucrul așa cum trebuie la clasă și căutăm să dăm ce avem mai bun! Așa, parcă am fi niște copii care se ceartă pe jucării: „Asta e a mea!”; „Ba a mea!”.
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Educatori si invatatori deveniti peste noapte profesori

Mesajde ianchis » 19 Sep 2010, 16:02

Ceea ce nu vrem noi sa intelegem -atat pe acest forum cat si in viata de zi cu zi, pe la scolile unde lucram- este ca exact asta se vrea: dezbinare, cearta, revolta si ura intre noi. Oamenii dezbinati sunt oameni care pot fi condusi mai usor. Ei investesc timpul si energia proprie in a se razboi intre ei, asa ca cei de "sus" pot sta linistiti si-si pot vdea mai departe de magarii. Pana nu ne vom destepta, nu ne va fi mai bine.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Educatori si invatatori deveniti peste noapte profesori

Mesajde valimatiuta » 19 Sep 2010, 18:40

"Dezbina si stapaneste", Machiavelli
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Educatori si invatatori deveniti peste noapte profesori

Mesajde pucheadorel » 19 Sep 2010, 19:15

ianchis scrie:Ceea ce nu vrem noi sa intelegem -atat pe acest forum cat si in viata de zi cu zi, pe la scolile unde lucram- este ca exact asta se vrea: dezbinare, cearta, revolta si ura intre noi. Oamenii dezbinati sunt oameni care pot fi condusi mai usor. Ei investesc timpul si energia proprie in a se razboi intre ei, asa ca cei de "sus" pot sta linistiti si-si pot vdea mai departe de magarii. Pana nu ne vom destepta, nu ne va fi mai bine.

Exact! Divide et impera!
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Educatori si invatatori deveniti peste noapte profesori

Mesajde sportiv » 19 Sep 2010, 19:30

De ce se supara unii? Noaptea ,de obicei,se invata! Ce mai faci dupa aceea, cand ajungi la catedra, este cu totul o alta problema!
P.S.Nimeni nu ia din salariul celuilalt! Daca intereseaza doar titlul se poate purta ecuson,eventual cu poza de la absolvire! :oops: (unii dintre ,,colegi” sunt mai rai decat boculet) :? 8)
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Anterior

Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori