Etape invatator metodist

Etape invatator metodist

Mesajde an_luminita » 11 Sep 2010, 17:38

Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti care sunt conditiile, respectiv etapele pentru a fi invatator metodist. Multumesc pt. raspuns.
Avatar utilizator
an_luminita
 
Mesaje: 54
Membru din: 05 Dec 2005, 21:32
Localitate: Maramures

Re: metodist

Mesajde felixmunteanu » 11 Sep 2010, 22:16

In mod normal, ar trebui sa vina propunerea de la ISJ si sa existe o metodologie. Cand a fost cazul meu, asa a fost, dar nu stiu daca se organizeaza "actiuni de recrutare" in fiecare an. Intrebati la consfatuiri sau la ISJ.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: metodist

Mesajde penelopa_45 » 12 Sep 2010, 10:25

Pai da, ca am facut cursuri de metodist pe care le-am platit si chiar am invatat lucruri folositoare acum sa vedem daca ne vor folosi si in cazul in care nu avem o relatie anume cu inspectorul de specialitate.Iata calitatea in invatamant:daca nu se stabilesc de sus(minster)criteriile de selectie pentru metodisti, mentori, membrii CAC,etc. vom merge ca si pana acum.Cine are anumite relatii cu persoane importante, sau pe linie de partid este promovat, cine nu, poate munci cu elevii de dimineata pana seara tot nu va progresa pe plan profesional sau financiar.
penelopa_45
 
Mesaje: 47
Membru din: 01 Ian 2008, 18:20

Re: metodist

Mesajde an_luminita » 12 Sep 2010, 13:53

"Propunerea" de la ISJ o asteptam de ceva vreme, dat fiind faptul ca Centrul nostru metodic numara vreo 25 de membri si are un singur metodist. (o invatatoare care a absolvit Liceul Pedagogic si-atat). Stiu ca unele colege din alte centre metodice si-au exprimat dorinta de a deveni metodist si au si reusit. Nu cred ca au facut vreun curs in acest sens. Personal, sunt dispusa sa fac si cursuri daca trebuie. Fara falsa modestie, consider ca avand la baza pregatirii mele Liceul Pedagogic, Colegiul de Institutori, Facultatea de Stiinte ale Educatiei, gradul didactic I si vreo 21 de ani vechime, as avea de impartasit si de primit cate ceva.
Tind insa, din pacate, sa-i dau dreptate doamnei Penelopa. Cam asa se intampla lucrurile si pe la noi.
P.S. Va multumesc pt. raspunsuri
"Maxima debetur puero reverentia" Juvenal
www.luminitaracolta.piczo.com
Avatar utilizator
an_luminita
 
Mesaje: 54
Membru din: 05 Dec 2005, 21:32
Localitate: Maramures

Re: metodist

Mesajde felixmunteanu » 12 Sep 2010, 14:34

Si eu am fost intr-o situatie similara multa vreme, dar probabil a sunat clopotelul undeva. Ce sa mai spun de conducatorii de cerc... batuti in cuie dinainte de revolutie. Am mai spus, dar... nimic.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Etape invatator metodist

Mesajde penelopa_45 » 15 Sep 2010, 19:05

In unele judete cei care au dorit au trimis dosare la Inspectorat s-au calculat punctaje si au fost stabiliti matodistii in urma unei evaluari. Cred ca daca sunt mai multe propuneri in acest sens va trebui sa se conformeze inspectoratul respectiv. Poate e timpul ca oamenii care merita cu adevarat sa fie promovati sa nu mai lase totul la mila inspectoratului, sa faca propuneri.
penelopa_45
 
Mesaje: 47
Membru din: 01 Ian 2008, 18:20


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori