Congresul?

Congresul?

Mesajde invatator » 28 Aug 2010, 20:22

Nimic-nimic de la Congres?
E Carunta
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Re: Congresul?

Mesajde felixmunteanu » 29 Aug 2010, 12:15

Ba da, aici:
viewtopic.php?f=22&p=174770#p174770
la "Scoala in Romania"
(care scoala? care Romanie?)
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Congresul?

Mesajde valimatiuta » 29 Aug 2010, 14:01

Esti suparata rau, Felicia!
E Congresul dascalimii, hai sa mai uitam si noi de cele urate!
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Congresul?

Mesajde andreea_muntean » 29 Aug 2010, 14:13

valimatiuta scrie:Esti suparata rau, Felicia!
E Congresul dascalimii, hai sa mai uitam si noi de cele urate!


E posibil acest lucru , Vali ? Nu cred ... norocul nostru că suntem invățați să răbdăm de toate ...
Fetițele mele vor să devină ce e mami ! Vă dați seama cum suntem în stare să transmitem frumusețile meseriei , ca și cum nesimțirea , gunoaiele și grozăveniile din sistem nu ar exista ? Doamne ajută-mă să-mi pot orienta micuțele spre o ALTĂ meserie , ALTĂ lume ...spre ALTCEVA !!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Re: Congresul?

Mesajde felixmunteanu » 29 Aug 2010, 18:13

Da, congresul dăscălimii.... să rezolve ce?
Mi-e silă, Vali!
Mereu am crezut povestea cu "râul, ramul", dar n-o mai cred. E, însă, prea târziu pentru alt râu şi alt ram. E umilitor să stai şi să vezi cum te scufunzi în gunoaie fără să poţi face ceva să te salvezi (şi nu mă refer numai la învăţământ).
Dar... va începe şcoala şi, atunci, poate, voi mai uita din gândurile astea.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Congresul?

Mesajde andreea_muntean » 01 Sep 2010, 09:01

felixmunteanu scrie:Da, congresul dăscălimii.... să rezolve ce?
Mi-e silă, Vali!
Mereu am crezut povestea cu "râul, ramul", dar n-o mai cred. E, însă, prea târziu pentru alt râu şi alt ram. E umilitor să stai şi să vezi cum te scufunzi în gunoaie fără să poţi face ceva să te salvezi (şi nu mă refer numai la învăţământ).
Dar... va începe şcoala şi, atunci, poate, voi mai uita din gândurile astea.


Cum ce să rezolve ? Ce rezolvă în fiecare an ...ne duc cu zăhărelul frumușel , iar noi simțim mai puțin acest lucru pentru că avem suflet și ne emoționează acest fel de adunare a dăscălimii ! Boșii „cică” plâng pe acolo emoționați și ei de dăruirea noastră pură și reală... și uite-așa s-a încheiat și anul acesta un nou congres menit să ne aline durerea dn sufletele inveninate ȘI ATÂT!
În așa hal ne-au adus nesimțirile celor de sus !
Oricum cei implicați activ merită felicitările noastre !

Dragi colegi , a venit toamna ...numărăm bobocii în 13 și uităm de toate necazurile !
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Re: Congresul?

Mesajde valimatiuta » 03 Sep 2010, 11:23

Daca tot uitam de toate cate ne invrajbesc impotriva "adunarii dascalimii", atunci de ce sa mai discutam despre acest subiect?
Eu cred ca ar trebui sa participati la un asemenea eveniment, sa vedeti cum se pun problemele acolo, apoi sa elucidam rostul Congreselor.
Din punctul meu de vedere este un lucru extraordinar! Nu e vorba de Guvern, Presedentie sau alti mai mari alesi, ci de noi, de relationarea noastra, de o anume unitate - relativa, dar posibila -, de o hrana spirituala "construita" prin fortele noastre.

La Congresul de la Arad, 2006, doamnelor, am auzit pentru prima data despre lupta Asociatiei Inv. pentru obtinerea titlului de profesor pentru inv. prescolar si primar, lucru pe care atunci nu-l vedeam posibil. Uite ca acum multi, foarte multi tineri si mai putini tineri, ati obtinut aceasta sansa.
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Congresul?

Mesajde felixmunteanu » 03 Sep 2010, 15:06

Draga Vali,
Am fost anul trecut la congres si stiu cum este. Dincolo de plusuri si minusuri, a fost frumos si emotionant sa intalnesc atatia oameni pe care ii cunosteam doar din spatiul virtual. Mi-au spus colegii care au fost acum ca unii au intrebat de mine. Iti dai seama ce onorata m-am simtit? Dar eu nu la congres ma refeream. Am o stare de lehamite fata de tot ce vad zilnic la tv si in jurul nostru si ... in buzunar, incat nu stiu cand voi reusi sa gandesc pozitiv. Poate cand ma voi intalni cu copiii, in 13.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Congresul?

Mesajde valimatiuta » 03 Sep 2010, 17:04

Felicia draga,
Sunt convinsa ca multa lume care te cunoaste (chiar daca numai virtual) te apreciaza, stii bine ca si eu, iar in asemenea conjunctura doresti sa te-ntalnesti cu asemenea oameni, sa-i abordezi in varii probleme. De ce nu ne-ai impartasit din experienta anului trecut de la Congres?

Nu pot sa nu sustin parerea ta in legatura cu necazurile noastre, ale dascalimii, la modul cel mai sincer cu putinta, de fapt si alte paturi sociale sunt in situatii similare. Ne invartim intr-un cerc vicios, parca fara iesire. Inafara faptului ca ne lamentam nu rezolvam nimic. Asa se pare, deocamdata :!:
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Congresul?

Mesajde felixmunteanu » 03 Sep 2010, 18:55

Cum sa nu, Vali, am scris, doar ca topicul fiind la Stiri si evenimente (dupa ce anul anterior fusese la inv primar) a fost mai putin observat si nu au scris decat cativa dintre noi. Ai intervenit si tu cu un comentariu.
Nu-l critic pe Sfetnic ca, la cat munceste, nu merita criticat, dar poate nu era rau sa fi postat in acelasi loc de fiecare data (iata, si anul acesta e in alt loc fata de celelalte!). In felul acesta ar fi fost un fel de foileton.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Congresul?

Mesajde valimatiuta » 04 Sep 2010, 13:31

Atunci, scuze, Felicia!
In legatura cu foliletonul ai dreptate, ar fi o idee FB. S-ar dovedi un jurnal peste ani.
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Congresul?

Mesajde sportiv » 04 Sep 2010, 21:46

Gratulati-va ,dragelor ca doar atat ne-a mai ramas! :oops: :P (Mii de scuize-sunt un rau! :oops: )!
P.S Cu congres sau fara sa avem parte de satisfactii,ca doar asa putem trece (si trecem) peste tot ce e greu!
Doamne-ajuta!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Congresul?

Mesajde valimatiuta » 04 Sep 2010, 23:29

:lol: Sportivule, nu fi rau!
Uite-asa a trecut romanul peste toate relele: muncind precum i-ar fi viata FB si mai presus de toate a facut haz de necaz. Asa faci si tu acum. Eu simt ca nu din rautate, ci din prea multe ofuri mai tintuiesti :!:
Am dreptate?
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Congresul?

Mesajde sportiv » 05 Sep 2010, 13:25

Corect,de fapt nu am nimic impotriva nimanui! M-a prins,asa , valul (lui gica) :? Toate-s ,pana la urma,trecatoare! :wink:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori