blocarea trecerii la alta transa de vechime

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

blocarea trecerii la alta transa de vechime

Mesajde oanamihaela » 21 Aug 2010, 13:44

Am fost ieri la scoala si am aflat cu stupoare ca dispozitia de blocare a salariilor la nivelul lunii dec.2009 inseamna si blocarea trecerii la o noua transa de vechime din oct.2010, respectiv blocarea primirii salariului corespunzator noului grad didactic obtinut in 2010 si blocarea primirii gradatiei de merit obtinute in 2010.
Este aberant ce face guvernul Boc! Nu aplica nici cresterile de salarizare conform legii din 2008 (lege care este constitutionala si pe baza careia s-au obtinut hotarari judecatoresti irevocabile si definitive), nu aplica nici noua lege de salarizare (lege care ar fi dus la unele mici cresteri salariale), dar incalca statutul cadrelor didactice si contractul colectiv de munca, ce primeaza in fata ordonantelor de guvern. Vorba unei colege: in Romania s-a abrogat legalitatea!
De-aş fi zeu
aş dura
o lume mai blândă,
unde toţi ar iubi.
De-aş fi zeu
aş crea
iubire şi moarte,
numai iubire şi moarte.

Dor pios - Tor Jonsson
Avatar utilizator
oanamihaela
 
Mesaje: 38
Membru din: 24 Apr 2006, 22:44
Localitate: Focsani

Re: blocarea trecerii la alta transa de vechime

Mesajde sportiv » 21 Aug 2010, 14:23

Cred ca este o neintelegere!Nu se poate sa nu se respecte incadrarea!Cel mai bine este sa luati legatura cu inspectoratul scolar si juristul sindicatului!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: blocarea trecerii la alta transa de vechime

Mesajde radumariutza » 22 Aug 2010, 00:31

La noi, in acest moment se poate orice. Nu mai exista legi, ci ordonante date dupa cum are chef Boc.
Salariile noastre au ajuns mai mici decat el!
radumariutza
 
Mesaje: 381
Membru din: 16 Mai 2007, 22:14


Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori