ce nota merita , stimati colegi?

ce nota merita , stimati colegi?

Mesajde anne_marie » 23 Ian 2006, 18:59

Stimati colegi ,

Acum catva timp m-a sunat o cunostinta..........voia o tema (care de fapt era o teza , d-na profesoara le spune subiectele cu o zi inainte ca ei sa le scrie acasa) , nu prea fac teme , dar...de data asta , nu stiu , naiba m-a pus..........

Peste cateva zile am auzit ca am luat 7 in teza..........

iata care este planul eseului narativ:(dat de d-na profesoara)
PLAN FOR THE COMPOSITION
A TIRP IN JUNGLE
-------------------

-INTRODUCTION:WHEN WAS THE TRIP
wHO WENT ON THAT TRIP AND WHY?


-MAIN BODY 2-3 PARAGRAPHS
ITINERARY
WEATHER CONDITIONS
/DANGEROUS\\\\\\\
/A FUNNY INCIDENT\\\\\


-CONCLUSION:THE BEAUTY OF THE TRIP
EXPERIENCE ACUMULATED
ADVICE FOR OTHER TRAVELLERS

CCA250 CUVINTE SI IN 25 DE RANDURI!!

si iata nefericita povestire:
A TRIP IN THE JUNGLE

It was such a sunny day when we left our temporary camp in Kebasa (Kenya) to look for THE adventure deep in the mysterious jungle. There were 10 of us , ready to overcome any danger , ready to explore the unknown.
Early in the morning we took our rucksacks and our tools and set off. Tana , our host, gave us a lift to the edge of the forest. He drove us there in his antique jeeps. A bit too old but still , quite useful. Then he spoke to the guide and gave him the last directions regarding our itinerary.. we were supposed to cross a part of the jungle and then , a few hours later , to get out at Mivasa and meet the other group of tourists.
The sky was blue , the air was fresh , birds were singing everywhere when we entered the deep and virgin forest. Although a sunny weather , the atmosphere was a bit wet. What a splendour it was! It was as if nature had burst into colour! And all around us there were tiny little creatures crawling and jumping. We were thrilled , but really quite confused , not understanding why the guide was telling us to pay attention. There was nothing to worry about!
And suddenly a sharp cry and Paul simply disappeared! I felt like I was dying , little by little. Nobody was saying anything! Then , a few minutes later the guide burst out: “I’ve told you!â€
anne_marie
 
Mesaje: 421
Membru din: 26 Noi 2005, 23:20
Localitate: Germania

Re: ce nota merita , stimati colegi?

Mesajde mariro » 23 Ian 2006, 23:22

anne_marie scrie:Stimati colegi ,

Acum catva timp m-a sunat o cunostinta..........voia o tema (care de fapt era o teza , d-na profesoara le spune subiectele cu o zi inainte ca ei sa le scrie acasa) , nu prea fac teme , dar...de data asta , nu stiu , naiba m-a pus..........

ce-i drept , am depasit putin numarul de cuvinte , dar , cu cat?


CAM CU I50-160 DE CUVINTE! :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde anne_marie » 23 Ian 2006, 23:28

fara nici un fel de suparare , chiar cerusem o parere avizata.........de la un coleg de breasla

1. planul respectiv nu era realizabil in doar 200 de cuvinte ( nu se putea acoperi tot
2. eseul narativ era pt clasa a 11-a , deci , imposibil sa facem o COMPUNERE
3. la un Colegiu National de prestigiu , la clasele de filologie , nu mai exista notiunea de COMPUNERE


Serios acum stiu cam cat merita compunearea asta , mea cupla ca am facut o tema , nu am obiceiul asta ,

Ceea ce voiam sa subliniez e ca in invatamant mai exista inca multi colegi CARE NU AU CA CAUTA AICI

pt lamuriri suplimentare , propun PM
anne_marie
 
Mesaje: 421
Membru din: 26 Noi 2005, 23:20
Localitate: Germania

Mesajde anne_marie » 23 Ian 2006, 23:34

sorry pt greseli

degetele merg aiurea pe tastatura la manie , pt ca...............


cred ca totzi ar trebui sa judecam putzin inainte de a da un raspuns , sunt lucruri la care chiar nu ne pricepem , nu e bine sa emitem judecati la intamplare..........

in fine..............fiecare face cum crede mai bine , totzi mai avem cate ceva de invatat............
anne_marie
 
Mesaje: 421
Membru din: 26 Noi 2005, 23:20
Localitate: Germania

Mesajde mariro » 24 Ian 2006, 00:33

anne_marie, in viata e bine sa mai si glumesti dar, daca o luam asa, sa stii ca este chiar raspuns la intrebarea ta! Arata alta intrebare pe care ai pus-o tu in mesajul tau!? :roll: Imi pare rau ca te-ai suparat, dar, in fine, sa asteptam un raspuns la ceea ce vrei sa afli... Scuze... :cry:
Tu vorbesti de manie??? Eu cred ca profesoara si-a dat seama ca lucrarea nu e facuta de acel elev si a notat special ca sa injoseasca pe cel care a facut-o! Asa ca, nu are rost sa fii manioasa!!! Nimic nu merita acest lucru!
Numai bine!
Mari
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde oana1964 » 28 Ian 2006, 19:38

anne-marie, nu trb. sa te superi. fiecare om are balanta lui, poate ca profesoara a corectat dupa un anume tipic de la olimpiade (pe care eu l-am intalnit in jud. Neamt la faza pe judet si despre care ni s-a spus ca se face la indicatia ministerului): se citeste doar pana la cele 250 cuvinte cerute in enunt. daca tu ai scris mult mai mult, (se accepta un 10% in plus sau minus fata de cerinta) totul se depuncteaza, pt. ca nu mai ai cele 3 parti complete ale compunerii, nu mai ai nr. necesar de link-words, nu mai ai coerenta, fluenta sau mai stiou eu ce. si rezulta un 7 amarat, desi tot ceea ce trebuia corectat, cred eu, era in primul rand exprimarea in engleza si originalitatea.

dar... unii colegi te depuncteaza si daca ei nu sunt de acord cu ideile expuse, desi nota se da pt. engleza si nu pt. filosofie.. nu?

nu prea sunt de acord cu ceea ce spune Mariro, cu metoda aceea, ma refer. adica, poate ca acea profesoara a observat ca tema nu era facuta de eleva respectiva. dar nu avea nici o dovada reala in acest sens. si, consider eu, nu avea nici un drept sa depuncteze, numai pentru ca era sigura ca presupune ceva corect.
nu avea decat sa o asculte pe respectiva si sa-i dea o nota in consecinta.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde anne_marie » 29 Ian 2006, 14:23

[quote="oana1964"]anne-marie, nu trb. sa te superi. fiecare om are balanta lui, poate ca profesoara a corectat dupa un anume tipic de la olimpiade (pe care eu l-am intalnit in jud. Neamt la faza pe judet si despre care ni s-a spus ca se face la indicatia ministerului): se citeste doar pana la cele 250 cuvinte cerute in enunt. daca tu ai scris mult mai mult, (se accepta un 10% in plus sau minus fata de cerinta) totul se depuncteaza, pt. ca nu mai ai cele 3 parti complete ale compunerii, nu mai ai nr. necesar de link-words, nu mai ai coerenta, fluenta sau mai stiou eu ce. si rezulta un 7 amarat, desi tot ceea ce trebuia corectat, cred eu, era in primul rand exprimarea in engleza si originalitatea.

quote]

Oana draga , eu inteleg ce vrei sa spui ,dar sa stii ca aici nu era cazul , voiam doar o nota de la colegii de pe didactic.ro (oricum , cerinta nu se putea realiza in 250 de cuvinte)

Colega despre care vorbesc are ceva probleme , se lauda la toata lumea ca e profesoara veche si cu experienta , ca lucreaza intr-o scoala renumita...........dar elevii se plang ca nu au mai facut NICI O LECTIE de luni de zile...........la fiecare lectie nu inceteaza sa se planga de sotul ei , de problemele banesti , etc , nu as vrea sa dau mai multe amanunte , nu as vrea sa o recunoasca colegii.................nu e bine sa ne vorbim de aru unii pe altii , dar , exista situatzii tare ciudate in invatamant..

Unii cred ca pt a fi un bun profesor e destul sa te batzi cu pumnii pe piept , nici nu se gandesc la faptul ca ar trebui sa se perfectioneze si sa faca ceva in clasa..........ced ca intelegi ce vreau sa spun........
anne_marie
 
Mesaje: 421
Membru din: 26 Noi 2005, 23:20
Localitate: Germania


Înapoi la Limbi moderne

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori