concursuri?

Discutii despre noua programa, avand in vedere noul plan de invatamant

concursuri?

Mesajde mayababii » 28 Sep 2005, 09:42

As vrea sa stiu si eu ce concursuri de fizica sunt pentru elevii de la SAM sau de la seral. Ma ajuta cineva?
mayababii
 
Mesaje: 1
Membru din: 10 Aug 2005, 14:13

Mesajde iace » 28 Sep 2005, 18:03

Sincer, nu am auzit de concursuri de fizica pentru SAM sau seral. Deloc. Nu cred ca exista. Dar, oare, ar trebui?
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Re: concursuri?

Mesajde emil » 28 Sep 2005, 21:12

mayababii scrie:As vrea sa stiu si eu ce concursuri de fizica sunt pentru elevii de la SAM sau de la seral. Ma ajuta cineva?

Parerea mea este ca nu trebuie sa existe concursuri de orice, pentru SAM sau pentru seral...trebuie sa existe doar, eventual, concursuri...!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde iace » 29 Sep 2005, 12:16

Eu am deja experienta cu SAM-ul... si nu cred ca situatia este mult diferita la alte scoli... am facut un fel de "alfabetizare" cu ei la fizica... deoarece cunostintele lor din gimnaziu erau ca si inexistente... Materia lor e diferita de ceea ce invata cei de la liceu zi, deci impreuna nu pot sa participe la nici un concurs.
Cat despre seral, poate aici ar coincide materia, dar nu cred ca un om care munceste, face si scoala la seral, mai are chef si timp de olimpiade sau concursuri.
Probabil colega noastra doreste sa obtina rezultate la concursuri, dar daca are numai SAM si seral... nu sunt sanse. Doar cu clase de liceu, sau gimnaziu, ai putea participa fie la olimpiada de fizica, fie la concursul "Stefan Procopiu".
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde emap » 22 Noi 2005, 14:06

Nu prea stiu cum este la SAM.
Cred insa ca puteti incerca cu a-i implica in realizarea unor montaje simple, cu materiale accesibile tuturor.

Daca aveti cu ce, este motivant si sa filmati cateva secvente in care sa fie surprinse astfel de activitati. Ii poate stimula pe unii dintre ei atunci cand aceste secvente sunt prezentate si la alte clase de SAM, dar si la clase de alt profil.
emap
 
Mesaje: 63
Membru din: 03 Feb 2004, 17:48

Mesajde emap » 22 Noi 2005, 14:10

Completez pt a-mi cere scuze ca m-am indepartat putin de topic - era vorba de concursuri. Iar eu am uitat sa precizez faptul ca puteti organiza chiar un concurs, fara mari pretentii la inceput, cu un astfel de continut - experiment de laborator cu dispozitive simple, realizate de elevi. Concursurile au rolul lor si, chiar daca nu sunt olimpiade, pot obisnui elevii cu competitia.

Uneori este optima politica pasilor mici.
emap
 
Mesaje: 63
Membru din: 03 Feb 2004, 17:48

Mesajde emil » 22 Noi 2005, 14:14

emap scrie:Completez pt a-mi cere scuze ca m-am indepartat putin de topic - era vorba de concursuri. Iar eu am uitat sa precizez faptul ca puteti organiza chiar un concurs, fara mari pretentii la inceput, cu un astfel de continut - experiment de laborator cu dispozitive simple, realizate de elevi. Concursurile au rolul lor si, chiar daca nu sunt olimpiade, pot obisnui elevii cu competitia.

Uneori este optima politica pasilor mici.

Nu v-ati indepartat mult!
Ideea de concurs/competitie, poate fi dezvoltata la orice nivel. Cred ca impactul si efectele cele mai bune sunt la acelea organizate local, pe teme ce ar dezvolta abilitati "normale", practice, ale elevilor.

succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde gabi_matei » 26 Ian 2006, 23:45

iace scrie:Eu am deja experienta cu SAM-ul... si nu cred ca situatia este mult diferita la alte scoli... am facut un fel de "alfabetizare" cu ei la fizica... deoarece cunostintele lor din gimnaziu erau ca si inexistente...

din pacate acest lucru e din ce in ce mai fracvent, si nu numai la SAM :(
ideea de concurs presupune un minim e performanta, si atunci la ce bun concursul? doar pentru o activitate suplimentara care da bine la dosar?
gabi_matei
 
Mesaje: 8
Membru din: 15 Noi 2005, 17:44


Înapoi la Programa scolara Fizica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori