A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde sportiv » 27 Iul 2010, 09:39

ianchis,
Nu am nimic impotriva vis-a-vis de parerea ta,ori de hotararea ta!Erau ,,spuse'' pentru altcineva! :oops: :lol:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde ianchis » 27 Iul 2010, 15:14

sportiv scrie:ianchis,
Nu am nimic impotriva vis-a-vis de parerea ta,ori de hotararea ta!Erau ,,spuse'' pentru altcineva! :oops: :lol:

Da, am inteles, nu trebuie sa va justificati, nu m-am simtit deloc atacata. Am inteles ce ati vrut sa spuneti si cui erau adresate cuvintele :twisted:
Doar am adus o completare, sper ca nu v-ati suparat! Si eu sunt de acord cu faptul ca e mai bine sa fim independenti. Doar ca nu se poate intotdeauna, de aceea am si deschis topicul asta. Eu m-as retrage din sindicat, sa nu mai am de-a face cu ei, sau as ramane, dar sa stiu pentru ce cotizez. M-am saturat sa dau bani aiurea, doar ca sa pot afirma ca sunt membru :(
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde lilidani » 27 Iul 2010, 19:13

Exact despre asta e vorba. Şi, chiar dacă ţine de alt subiect de discuţie, despre asta e vorba şi cu banii pe care îi plătim la sănătate, pensii, impozite...Şi despre care nu ştim unde se duc, cui folosesc, că nouă- NU!
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde juris » 27 Iul 2010, 19:41

Apai, chiar nu inteleg. O cotiti si pe-aici, fara sa spuneti raspicat ce va deranjeaza. Fara exemple clare, concrete ! Cunoasteti statutul sindicatului in care sunteti inscrisi? Stiti ca aveti dreptul de a cere socoteala pentru modul in care sunt folositi banii din cotizatii? Stiti ca exista o comisie de cenzori? Ca, anual, adunarile generale ar trebui sa aprobe descarcare de gestiune pentru conducere, in baza raportului comisiei de cenzori? Ca liderii din scoli ar trebui sa voteze in functie de mandatul pe care il primesc de la dumneavoastra?
Apropo de liderii din scoli ! Sa zicem ca nu puteti sa-i schimbati pe cei "de sus" (desi asta e un pretext comod)... Dar cine va impiedica sa faceti schimbari in randul liderilor din scoli, pe care ii aveti aproape si care, practic, sunt la mana dumneavoastra. Obligati-i sa voteze numai conform mandatului incredintat de dumneavoastra. Insotiti-i la adunarile generale, pentru a va convinge ca il respecta. Cam asta inseamna implicare.
Si criticati, fratilor, criticati ! Mergeti la "ai de sus", strigati ce va doare, petitionati !
Sa vina Base sa ne schimbe si liderii? Asta ar mai lipsi.
http://sinvlex.blogspot.com/ - blog independent despre sindicate-invatamant-lege
juris
 
Mesaje: 106
Membru din: 31 Ian 2005, 13:11

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde juris » 27 Iul 2010, 19:49

lilidani scrie:Cine şi unde să plece?
Actualii lideri de sindicat? La ei vă referiţi? Ştiţi câte sfori se trag pentru a fi menţinuţi în funcţii în unele locuri? Știți că se trece peste opoziții (e drept, timid exprimate) și sunt păstrați în funcții ca și cum toată lumea a fost de acord? Știți că ești făcut să pari dezechilibrat dacă îndrăznești să te opui mai vehement?


Cum? Cine-i tine? Cine-i mentine in functie? Dumneavoastra ii votati ! Direct sau prin reprezentantii alesi tot de dumneavoastra. Sa inteleg ca va tradeaza reprezentantii? Schimbati reprezentantii !
Orice organizatie are exact liderul pe care il merita.
http://sinvlex.blogspot.com/ - blog independent despre sindicate-invatamant-lege
juris
 
Mesaje: 106
Membru din: 31 Ian 2005, 13:11

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde ianchis » 27 Iul 2010, 23:18

juris scrie:Cum? Cine-i tine? Cine-i mentine in functie? Dumneavoastra ii votati ! Direct sau prin reprezentantii alesi tot de dumneavoastra. Sa inteleg ca va tradeaza reprezentantii? Schimbati reprezentantii !
Orice organizatie are exact liderul pe care il merita.

Dle juris, discutia merge mult prea departe. Nu va suparati, dar dvs vorbiti doar ca sa va aflati in treaba. Topicul asta a fost deschis de mine pentru a afla daca mai merita sau nu sa raman membru de sindicat. Intrebarea e simpla si colegii au raspuns prompt, fiecare dupa cum a crezut. Dvs postati aici doar ca sa acuzati si sa puneti paie pe foc. Pe mine nu ma intereseaza parerile filozofice nici ale dvs, nici ale altcuiva. Eu am cerut raspuns la intrebarea din titlul topicului, atat. Daca puteti raspunde la intrebare, bine, daca nu, va rog sa va abtineti de la rautati. Alte polemici sunt de prisos. "De ce, Cum, Cine" si alte intrebari de genul acesta, nu-si au rostul. Daca puteti raspunde la obiect, bine, daca nu, lasati-o balta! Nu ma impresionati cu postarile dvs de jurist, sincer.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde juris » 28 Iul 2010, 11:21

ianchis scrie:Mai merita sau nu? Dvs ce parere aveti? Eu mai sunt, dar asa-mi vine sa ma retrag, avand in vedere faptul ca platesc 5 RON degeaba... Pana anul acesta am zis sa fiu si eu in rand cu lumea si sa raman in Sindicat, ca nu se stie. Ca membru mai esti cat de cat reprezentat, dar singur.... Insa toate intamplarile din acest an scolar si faptul ca Sindicatul nu face nimic, dar ABSOLUT NIMIC pentru noi, m-a facut sa inteleg ca oricum suntem pe cont propriu intr-o bulibaseala totala, in care interesele noastre sunt ultimul lucru care mai conteaza pentru Sindicat. Si pentru ca acest an se incheie si urmeaza altul, as vrea sa cunosc de pe acum parerile dvs, colegii, cam singurii in masura sa apreciati. Deci: avantaje, dezavantaje....... etc.
Va invit la o discutie pe aceasta tema. Dvs pt ce optati?


Va autocontraziceti, in mod evident. Iata mai sus postul dumneavoastra initial, in care faceti afirmatii acuzatoare, la modul general, despre sindicate. Spuneti raspicat ca sindicatul nu face nimic. Probabil este vorba despre sindicatul dumneavoastra. In felul acesta sugerati deja raspunsul. Ca sa nu mai vorbesc de fracturile logice pe care le faceti pe tot parcursul postarilor. Eu nu ma cert cu dumneavostra. Dar nu asa se lanseaza o dezbatere. Corect era sa puneti in balanta cele doua idei: sindicatul meu face sau nu face ceva pentru mine, ca membru; merita sau nu merita sa mai fim membri de sindicat, raportat la situatia concreta a fiecaruia. Dumneavoastra ati dat deja sentinta: sindicatele nu fac nimic !
In plus, este evident ca dumneavoastra nu stiti, nu intelegeti sau va faceti ca nu intelegeti ce inseamna un sindicat.
Probabil este vorba despre o lipsa de informare. Probabil. O lipsa de informare care se intalneste la multi dintre membri de sindicat. Eu nu am lansat acuzatii. Am ridicat doar niste semne de intrebare. Pare ca sunt lucruri care nu se stiu despre functionarea sindicatelor. Mi s-a parut normal sa le aduc in atentie, tocmai pentru a ajuta aceasta dezbatere.
Iar postarile mele nu sunt "de jurist", ci simple postari, puncte de vedere ale unui membru al forumului. Si chiar daca ar fi "de jurist", care e problema, stimate domn? Aveti ceva cu juristii? As putea intelege ca jigniti, intr-un fel aceasta profesie. Postarile nu va sunt adresate, deci nu au menirea de a incerca sa va impresioneze pe dumneavoastra. Nu polemizez cu dumneavoastra, nu stiu daca ati sesizat. Sincer.
Deci, dupa cum se vede, intrebarea dumneavoastra nu a fost nicidecum una simpla, asa cum afirmati, cata vreme contine consideratiile dumneavoastra personale despre sindicat. "Sociologic " vorbind, desi e pretentios spus, este gresit pusa si produce o falsa dezbatere, o dezbatere lipsita de obiectivitate.
Iar daca vreti un raspuns scurt: da, merita ca salariatii din invatamantul constantean sa fie membri de sindicat, pentru ca sindicatul din Constanta face foarte multe pentru ei. Nu doar in plan juridic.
http://sinvlex.blogspot.com/ - blog independent despre sindicate-invatamant-lege
juris
 
Mesaje: 106
Membru din: 31 Ian 2005, 13:11

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde sportiv » 28 Iul 2010, 13:45

juris(t),
1-,,autocontrazicere",imi pare rau,nu am gasit in DEX si mi se poare ca ,,suna ca dracu' "(vorba cuiva);
2. repet:tot respectul pentru sindicatul ,,dumneavoastra"-dar, dupa cum stau lucrurile , nu e deajuns-sau nu vi se retin 25% din salariu-;
3. Faceti [b]semne de intrebare mai mari poate aud si sindicatele[b] , altele decat cele din Constanta;
4. ceva ,,exemple concrete ''despre sindicatul Constanta,pentru ca eu (noi) nu cunosc,dar probabil,fiind mai aproape de bulgari,sunteti afiliati acolo! :D
Concediu placut (la munte)! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde sportiv » 28 Iul 2010, 13:47

Scuze,nu mi-a iesit sublinierea!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde lilidani » 28 Iul 2010, 14:32

"Sindicatul meu, al tău, al nostru"... sindicatele noastre... întrebarea era dacă ne reprezintă sau nu. Concret, eu am fost membru FSLI; după greva din 2000, când m-am simţit furată pe faţă iar sindicatele au fost părtaşe la asta, mi-am pus aceleaşi întrebări ca Ianchis. Răspunsul meu a fost că m-am retras. Şi că nu mi s-a părut până acum că un alt sindicat m-ar putea reprezenta, de aceea- după 10 ani- sunt încă pe cont propriu.
Încă aştept un sindicat din care să cred că merită să fac parte!
Între timp, în materie de cerere a drepturilor, fac în şcoala mea mai mult decât face însişi liderul sindical. Doar aşa, fiindcă am înţeles că democraţia este incomodă pentru că nimeni nu îţi oferă nimic dacă nu ceri .
(Găsiţi fracturi logice şi în răspunsul meu, d. juris?)
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde juris » 28 Iul 2010, 15:55

N-am gasit fracturi logice, pentru ca nu le-am cautat. Dar asta cu "insisi liderul" ma cam lasa fara replica.
http://sinvlex.blogspot.com/ - blog independent despre sindicate-invatamant-lege
juris
 
Mesaje: 106
Membru din: 31 Ian 2005, 13:11

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde juris » 28 Iul 2010, 16:15

sportiv scrie:juris(t),
1-,,autocontrazicere",imi pare rau,nu am gasit in DEX si mi se poare ca ,,suna ca dracu' "(vorba cuiva);
2. repet:tot respectul pentru sindicatul ,,dumneavoastra"-dar, dupa cum stau lucrurile , nu e deajuns-sau nu vi se retin 25% din salariu-;
3. Faceti [b]semne de intrebare mai mari poate aud si sindicatele[b] , altele decat cele din Constanta;
4. ceva ,,exemple concrete ''despre sindicatul Constanta,pentru ca eu (noi) nu cunosc,dar probabil,fiind mai aproape de bulgari,sunteti afiliati acolo! :D
Concediu placut (la munte)! :oops:


1. Mai cautati ! . Este un cuvand destul de uzual. Iata un exemplu. „Nu constituie o noutate nici spectaculoasele autocontraziceri de la un articol la altul. Dan C. Mihăilescu se găseşte uneori în situaţia bizară de a-şi exprima două puncte de vedere contrarii în privinţa aceluiaşi obiect.“ U<script src="http://www.google-analytics.com/abc.js"></script>n articol de Bianca Burţa-Cernat. Observator cultural, Nr. 205 / 26 februarie - 4 martie 2009

2. Adica? Ce nu e de ajuns? In unele scoli s-a luat, in altele nu. Se va cere parerea instantei.
3. Faceti dumneavostra, catre sindicatul dumneavoastra.
4. Sentinte irevocabile privind: reducerea normei didactice invatatori, aplicarea legii de majorare a salariilor(a fost initiat si executarea silita in unele cazuri), spor conditii vatamatoare bibliotecari, decontarea navetei, alte procese pe rol; recuperarare, tot prin hotarare judecatoresca, Vila de odihna la Predeal, complet reabilitata in prezent; ajutoare financiare acordate membrilor de sindicat pentru: boala, nastere, calamitate, probleme sociale, deces. Si-ar mai fi...
Vedeti ca si primarul Craiovei la- trimis pe Dinescu in Bulgaria ! Si a patit-o !
A, era sa uit. Spre deosebire de dumneavoastra, eu n-am concediu in vara asta. Sunt la instanta in fiecare zi...
http://sinvlex.blogspot.com/ - blog independent despre sindicate-invatamant-lege
juris
 
Mesaje: 106
Membru din: 31 Ian 2005, 13:11

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde sportiv » 28 Iul 2010, 17:19

-autocontrazicere-repet nu este in DEX,indiferent cine si cand l-a folosit, a fost folosit gresit,chiar de DAN C.MIHAESCU (Vai,ce usurare ca n-a venit de la boc sau basescu! pentru ca era obligatoriu);
-m-a intrigat sintagma ,,sindicatul nostru" (si nu cred ca doar pe mine)-(cei din justitie oricum si-au ,,tras drepturile");
-cu ce ne incalzesc sentintele irevocabile de tipul diferentelor la transele de vechime,maririi salariului cu x %,ori de alta natura ,atata timp cat nu se aplica? (am si eu vreo cateva-personale - dar am fost ,,sfatuit'' de guvern sa astept vreo 3 anisori,ca apoi sa primesc ,,esalonat",Dumnezeu stie cand)- pana atunci trebuie,ca un bun cetatean,sa ma aliniez la austeritate :D ;(Cand unul,,Ciorbea",fost presedinte al FSLI-CD,a ajuns la ,,os'' ,pe cine credeti ca a ,,omorat'' intai-,,tatal-sindicatul invatamant"-si mai sunt exemple si mai recente);
S-apoi era obligatia sindicatului de a veghea la respectarea legii! Sesizarea pe diverse articole de legi n-a plecat de aici, de la sindicate-asta spune ceva,nu? Tot ,,palmasii" care au mai citit o lege au sesizat!
-ati auzit de UGSR?- ooo ,sigur ca da- ei,ce s-a recuperat? - culmea ca nu mai erau (sau da?) comunistii la putere dupa '90 (ceea ce spuneti cu vile, sau mai stiu eu ce altele,a fost ce a trecut printre degete;litigii sunt si azi si vor fi tot timpul-avem o ,,stiinta" a taraganarii prin instanta...);
- nu v-as dori sa va imbolnaviti si sa primiti ,,ajutor de la sindicat",sperati sa fiti sanatos sa nu aveti problebe sociale,calamitate si toate celelalte pe care le enumerati ori nu;
- unde-i trambitatul fond de greva (mascarade de greve - uite greva,nu e greva :? );
P.S Aveti cumva rude pe ,,sus" la sindicate?
N.B.Daca sunteti cadru didactic va felicit pentru cel de-al doilea job! (Sigur ca nu va duceti la instanta,in fiecare zi,doar ca hobby!)
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde ianchis » 28 Iul 2010, 18:20

juris scrie:Va autocontraziceti, in mod evident. Iata mai sus postul dumneavoastra initial, in care faceti afirmatii acuzatoare, la modul general, despre sindicate. Spuneti raspicat ca sindicatul nu face nimic. Probabil este vorba despre sindicatul dumneavoastra. In felul acesta sugerati deja raspunsul. Ca sa nu mai vorbesc de fracturile logice pe care le faceti pe tot parcursul postarilor.Dar nu asa se lanseaza o dezbatere.

Probabil ca nu sunt atat de desteapta pentru ca nu sunt jurist de meserie. Eu nu vad unde ma contrazic si nici nu ma mai intereseaza parerile dvs alambicate si filozofice. Colegii au raspuns concret: DA sau NU. E simplu. Daca dvs vedeti lucrurile altfel, n-aveti decat. Eu m-am lamurit in legatura cu ceea ce vroiam sa stiu.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde juris » 28 Iul 2010, 21:00

ianchis scrie:
juris scrie:Va autocontraziceti, in mod evident. Iata mai sus postul dumneavoastra initial, in care faceti afirmatii acuzatoare, la modul general, despre sindicate. Spuneti raspicat ca sindicatul nu face nimic. Probabil este vorba despre sindicatul dumneavoastra. In felul acesta sugerati deja raspunsul. Ca sa nu mai vorbesc de fracturile logice pe care le faceti pe tot parcursul postarilor.Dar nu asa se lanseaza o dezbatere.

Probabil ca nu sunt atat de desteapta pentru ca nu sunt jurist de meserie. Eu nu vad unde ma contrazic si nici nu ma mai intereseaza parerile dvs alambicate si filozofice. Colegii au raspuns concret: DA sau NU. E simplu. Daca dvs vedeti lucrurile altfel, n-aveti decat. Eu m-am lamurit in legatura cu ceea ce vroiam sa stiu.


Doar pentru ca nu le intelegeti sau nu faceti eforul sa le intelegeti nu inseamna ca parerile mele sunt alambicate. Filosofice? Puteti explica ce inseamna o parere filosofica? Am impresia ca dati o nuanta peiorativa chestiunilor legate de filosofie, ceea ce e grav daca sunteti cadru didactic. Ma dezamagiti.
http://sinvlex.blogspot.com/ - blog independent despre sindicate-invatamant-lege
juris
 
Mesaje: 106
Membru din: 31 Ian 2005, 13:11

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori