A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde juris » 21 Iul 2010, 09:30

Am citit cu atentie postarile anterioare. Eu nu sunt lider de sindicat, tocmai de aceea pot vorbi cu o anumita detasare. Dilema dumneavoastra hamletiana poate primiun raspuns rapid, daca privim simplu si relativ simplist. A fi sau a nu fi membru de sindicat este o optiune pur personala, pur subiectiva.Punct. Dar nu e chiar asa.
Eu nu am incercat sa conving pe nimeni ca e bine sa fie sau sa nu fie membru de sindicat. Eu incercat doar sa spun ca valoarea unui sindicat sta exact in membrii sai. Se spune ca puterea unui sindicat sta in cel mai slab dintre membrii sai. Inteleg ca va plangeti de lideri, ca le reprosati tradarea si distantarea fata de membri. Pai, "dati-i jos", ca dumneavoastra, membrii, i-ati ales. Acum, sa nu ma acuzati de naivitate sau fariseism. Eu stiu exact cum functioneaza sistemul. Stiu exact cum ajung unii in varful ierarhiei sindicale. Si aici functioneaza principiul "nu conteaza cine voteaza, conteaza cine numara voturile". Dar aici s-a ajuns pentru ca sunt prea putin cei care au curajul sa protesteze, sau sa-si puna intrebari, asa cum o faceti dumneavoastra. De fapt, toti vad ca e ceva in neregula, dar prefera sa-si spuna asta in barba sau pe la colturi. De ce? Sincer, nu stiu. Sa fie lasitate? Sa fie teama? Sa fie lipsa de implicare?
Eu va inteleg in mare masura, pentru ca si eu ma numar printre cei asa-zis "revoltati" sau "Gica Contra". Si eu cred ca se poate mai mult si, mai ales, altfel. Insa puterea mea este extrem de limitata. Daca aveti rabdare va puteti arunca un ochi aici: http://sinvlex.blogspot.com/2009/01/sem ... alism.html si aici http://sinvlex.blogspot.com/2008/10/de-ce-iar.html
Veti constata ca nu ne deosebim prea mult in idei.
http://sinvlex.blogspot.com/ - blog independent despre sindicate-invatamant-lege
juris
 
Mesaje: 106
Membru din: 31 Ian 2005, 13:11

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde sportiv » 21 Iul 2010, 09:43

juris,
Afla ca am fost chiar lider de sindicat,din care faceau parte aproximativ 100 depersoane din scolile localitatii,adevarat mai pe la inceputuri,pana prin 99!
(Teoria votului :D -naivitate;critica-vai,saraca presa-de orice fel-ce ,,castigi” ,doar dusmani; daca se intampla sa ia in seama cineva opinia dintr-o scoala -localitate-se opreste aici,pe cei de ,,mai sus” nu-i intereseaza,au alta ,,viziune asupra lucrurilor”)
Apropo de pseudonim :va numiti juris si mai cum?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde juris » 21 Iul 2010, 11:44

sportiv scrie:juris,
Apropo de pseudonim :va numiti juris si mai cum?


Mi-am declinat identitatea prin semnatura de mai jos. N-am nimic de ascuns.
http://sinvlex.blogspot.com/ - blog independent despre sindicate-invatamant-lege
juris
 
Mesaje: 106
Membru din: 31 Ian 2005, 13:11

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde sportiv » 21 Iul 2010, 15:51

Vorbeam de forum ,nu de blog ,( doar aici discutam)!
N-are rost s-o dam pe ,,contre”! :wink:
Vis-a-vis de sindicate........sunt deja ,,moarte”! Ramane speranta intr- o ,,revenire ” din amorteala!
Va doresc ,,blog-uiala”,(sau bloguiala :?: ) placuta! Prefer sa raman in ,,anonimat” (pentru unii!)
Concediu placut!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde lilidani » 23 Iul 2010, 13:41

Dacă toţi ştim cu stau lucrurile cu sindicatele, înseamnă că apare şi o a treia opţiune: să ne facem noi, cei puţini "Gică-contra" un sindicat care să ne reprezinte în primul rând pe noi, apoi pe ceilalţi colegi de-ai noştri care şi-ar dori, dar nu au curajul să fie contra.
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde ianchis » 23 Iul 2010, 20:40

Pai dl juris spunea ca trebuie sa ne implicam..........
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde sportiv » 23 Iul 2010, 21:40

Sigur,ne putem implica! Haideti sa ne facem fiecare dintre noi,membri de sindicat, cate un blog! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde ianchis » 23 Iul 2010, 21:46

Mai bine haideti sa ne facem fiecare propriul sindicat.......... acasa....... :lol: :lol:
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde juris » 26 Iul 2010, 09:26

sportiv scrie:Sigur,ne putem implica! Haideti sa ne facem fiecare dintre noi,membri de sindicat, cate un blog! :oops:


S-ar putea sa fiti in ipostaza de a va fura singur caciula. Ironia dumneavoastra ar putea fi considerata fina, daca n-ar fi malitioasa... Poate fi si "bloguiala" o forma de implicare. Pacat ca nu-mi cititi cu atentie blogul - v-ar fi util.
Mai sus vorbeati de "contre". Schimbul de pareri nu inseamna, neaparat, contre. Eu, unul, nu-l percep asa.
http://sinvlex.blogspot.com/ - blog independent despre sindicate-invatamant-lege
juris
 
Mesaje: 106
Membru din: 31 Ian 2005, 13:11

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde juris » 26 Iul 2010, 09:32

lilidani scrie:Dacă toţi ştim cu stau lucrurile cu sindicatele, înseamnă că apare şi o a treia opţiune: să ne facem noi, cei puţini "Gică-contra" un sindicat care să ne reprezinte în primul rând pe noi, apoi pe ceilalţi colegi de-ai noştri care şi-ar dori, dar nu au curajul să fie contra.


Ar fi mai usor si, evident, in firescul lucrurilor, sa plece ei, nu credeti?
http://sinvlex.blogspot.com/ - blog independent despre sindicate-invatamant-lege
juris
 
Mesaje: 106
Membru din: 31 Ian 2005, 13:11

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde lilidani » 26 Iul 2010, 11:49

Cine şi unde să plece?
Actualii lideri de sindicat? La ei vă referiţi? Ştiţi câte sfori se trag pentru a fi menţinuţi în funcţii în unele locuri? Știți că se trece peste opoziții (e drept, timid exprimate) și sunt păstrați în funcții ca și cum toată lumea a fost de acord? Știți că ești făcut să pari dezechilibrat dacă îndrăznești să te opui mai vehement?
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde ianchis » 26 Iul 2010, 15:19

Bravo, lilidani ! Exact asa este, cum ziceti ! Oare de ce nu inteleg unii stimati colegi, ca treaba e mult mai "adanca", situatia e mult mai grava. Si eu am spus ca, daca iti exprimi o parere diferita de a majoritatii, iti aprinzi paie-n cap si ai numai de suferit. Din pacate, unii nu vad asa lucrurile si - ori o cred cu tarie, ori o spun doar de ochii lumii - sustin in continuare ca solutia e foarte simpla: "trebuie sa ne implicam". Ei bine, eu nu mai am chef sa "ma implic", adica sa cotizez la infinit pentru bunastarea unor nesimtiti. (Rog sa ma scuzati, sunt foarte nervoasa cand vad asemenea pareri de genul: "sa ne implicam") De parca ar fi vina mea ca treaba merge prost, iar saca m-as "implica", lucrurile s-ar rezolva foarte usor.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde ianchis » 26 Iul 2010, 15:21

lilidani scrie:Cine şi unde să plece?
Actualii lideri de sindicat? La ei vă referiţi? Ştiţi câte sfori se trag pentru a fi menţinuţi în funcţii în unele locuri? Știți că se trece peste opoziții (e drept, timid exprimate) și sunt păstrați în funcții ca și cum toată lumea a fost de acord? Știți că ești făcut să pari dezechilibrat dacă îndrăznești să te opui mai vehement?

Asta e o chestie valabila peste tot: directorat, inspectorat, sidicat........ M-AM SATURAT !! No, ca am facut o rima.....
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde sportiv » 26 Iul 2010, 17:06

Respect parerea altora, dar sa stiti ca am invatat sa ma descurc fara ajutorul cuiva anume (cu blog-neaparat)!
Analizati:,,Legea ia forma capului prin care trece,precum lichidul forma vasului in care este turnat"-nu stiu cine a spus asta,dar ..... :oops:
Multumesc pentru indemnuri-citim si noi legi! :idea:
Numai de bine!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: A FI SAU A NU FI MEMBRU DE SINDICAT..........

Mesajde ianchis » 26 Iul 2010, 20:42

sportiv scrie: am invatat sa ma descurc fara ajutorul cuiva anume

Sunt de acord, dar uneori depindem fara sa vrem de unii sau altii, si daca tot trebuie sa platim o cotizatie, as vrea sa stiu pentru ce dam acei bani. Iar daca tot ii dau, macar sa vad rezultate. Daca nu, nu-i mai dau. Simplu. Parerea mea.....
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator