Nu exista viata după moarte – e doar o iluzie spun medicii

Discutii off-topic, despre orice

Re: Nu exista viata după moarte – e doar o iluzie spun medicii

Mesajde yanna_dayana » 27 Iun 2010, 17:27

cine crede in reincarnare?
eu cred in asa ceva
de exemplu: acum un an bunicul meu a murit iar anul acesta ca prin minune s-a nascut un verisor la inceputul lunii februarie..... nu credeam ca Dumnezeu poate aduce o asemenea lumina in sufletele noastre dupa o asemenea tragedie.........
a X-a C.E.V.M. "Singura anomalie este incapacitatea de a iubi."
Avatar utilizator
yanna_dayana
 
Mesaje: 916
Membru din: 04 Mar 2010, 21:35
Localitate: Galati

Re: Nu exista viata după moarte – e doar o iluzie spun medicii

Mesajde ianchis » 27 Iun 2010, 17:36

Asta nu inseamna neaparat reincarnare, Yanna! Copii se nasc in fiecare zi!
Se spune ca, dupa moarte, sufletul se reincarneaza cam la 150 de ani de la moartea corpului in care a existat. Bineinteles ca sunt doar speculatii....... Cum spuneam, Dumnezeu este singurul care stie adevarul.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Nu exista viata după moarte – e doar o iluzie spun medicii

Mesajde yanna_dayana » 27 Iun 2010, 17:41

ianchis scrie:Asta nu inseamna neaparat reincarnare, Yanna! Copii se nasc in fiecare zi!
Se spune ca, dupa moarte, sufletul se reincarneaza cam la 150 de ani de la moartea corpului in care a existat. Bineinteles ca sunt doar speculatii....... Cum spuneam, Dumnezeu este singurul care stie adevarul.


aha ...am inteles.... nici nu stiam : "sufletul se reincarneaza cam la 150 de ani de la moartea corpului in care a existat"
a X-a C.E.V.M. "Singura anomalie este incapacitatea de a iubi."
Avatar utilizator
yanna_dayana
 
Mesaje: 916
Membru din: 04 Mar 2010, 21:35
Localitate: Galati

Re: Nu exista viata după moarte – e doar o iluzie spun medicii

Mesajde ianchis » 27 Iun 2010, 17:43

Asa am citit, s-au facut studii si s-a ajuns la aceasta concluzie. Asta se stie pana la ora actuala :)
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Nu exista viata după moarte – e doar o iluzie spun medicii

Mesajde iradian » 28 Iun 2010, 09:19

Hmm, ce fel de studii sunt astea si cine le-a facut? Nu cred ca "se stie" asa ceva, din simplul motiv ca e ceva care nu poate fi demonstrat. Insa e usor sa selectezi sau interpretezi niste date ca sa sustina ceea ce vrei sa dovedesti, oamenii de stiinta fac asta tot timpul (si in general fara rea-vointa). Iar pe jurnalisti ii intereseaza sa aiba un articol captivant.

Daca vorbim de Dumnezeu... sa nu uitam ca aceasta credinta in reincarnare e total incompatibila cu crestinismul - asta nu prea se spune la televizor sau in articole, nu-i asa? Multi oameni ajung sa creada in reincarnare considerandu-se in continuare crestini, cand de fapt ei accepta o idee pagana in locul lui Hristos (daca sufletul omenesc n-ar fi unic si nemuritor, iar in locul unei mantuiri unice ar fi o iluminare/evolutie in trepte pe parcursul a mai multe cicluri de viata, ar insemna ca invierea lui Hristos nu e necesara). Parerea mea e ca fiecare ar trebui sa fie constient de ceea ce crede... in lumea asta new-agista e foarte important sa facem eforturi sa ne informam.
Blog personal: http://teamadetrepte.wordpress.com/
Resurse pentru optimizarea site-urilor: http://halte.ro/
iradian
Site Admin
 
Mesaje: 50
Membru din: 23 Noi 2008, 23:36

Anterior

Înapoi la Zona libera

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator