1 Iunie -O zi "speciala"?

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

1 Iunie -O zi "speciala"?

Mesajde ernaca » 02 Iun 2010, 10:43

1 Iunie 2010...Ziua Copilului...O zi deosebita pentru toti copiii...Fiecare cadru didactic ( invatator sau diriginte) organizeaza ceva deosebit pentru aceasta zi.La o scoala din Bucuresti,o scoala despre care se spune ca ar fi o scoala cu pretentii,o doamna diriginta a organizat si dansa pentru copii ceva deosebit: O sedinta cu parintii si copiii, in care copiii au inceput sa fie criticati pentru faptul ca nu sunt tunsi(adica daca lungimea firului de par depaseste 4 cm ,esti netuns),unii au luat note slabe la teza,altii vin cu hanorace peste uniforma( mentionez ca acei elevi au uniforme).In concluzie,de 1 Iunie,pe o ploaie torentiala,copiii au fost chemati la scoala impreuna cu parintii pentru a fi criticati pentru aceste lucruri extrem de "grave".
Mentionez ca pana in ultimul moment ,am crezut ca suntem chemati toti la scoala intr-o zi atat de speciala ,pentru ca doamna diriginta vrea sa le faca o surpriza placuta copiilor...Surpriza a fost facuta, copiii au fost chemati la judecata chiar de ziua lor!!! Ce ar mai fi de spus despre un astfel de diriginte,care mai este si profesor de matematica si care a incercat sa-si ascunda incompetenta dand vina pe elevi ,o clasa in care cea mai mare nota la teza la matematica a fost 8,50-luata de copii olimpici,( materie multa-predare intr-un ritm alert cu aplicatii putine- recapitulare pentru teza zero- subiecte grele- rezultat catastrofal)?!
Veti spune ca ce s-a intamplat este doar o secventa din viata de elev de clasa a saptea.Da,dar a lasat un gust amar tuturor.De ce? Pentru faptul ca aceasta sedinta a fost facuta de 1 Iunie,pentru faptul ca se apropie vacanta...
ernaca
 
Mesaje: 9
Membru din: 04 Dec 2008, 09:20

Re: 1 Iunie -O zi "speciala"?

Mesajde happiness » 02 Iun 2010, 14:46

Este inadmisibil.Eu pe 1 iunie am fost cu copiii mei in plimbare in parc,ne-am distrat in barcute,am avut si o activitate c aritabila,una la biblioteca,asa incat copiii s-au simtit foarte bine.Orice alta problema se poate rezolva dupa 1 iunie...
happiness
 
Mesaje: 74
Membru din: 26 Oct 2006, 20:29


Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori