olimpiade

olimpiade

Mesajde ruscunicolae » 18 Dec 2005, 15:33

De ce nu exista o bibliografie clara pentru olimpiade?[/b]
ruscunicolae
 
Mesaje: 8
Membru din: 18 Dec 2005, 11:36

Re: olimpiade

Mesajde vioscout » 30 Dec 2005, 22:05

ruscunicolae scrie:De ce nu exista o bibliografie clara pentru olimpiade?[/b]


Olimpiada in sine este un concurs care are la baza curriculum nucleu. Nu ar fi corect sa apara o bibliografie suplimentara pentru simplul fapt ca ar degenera competitia si mai mult... Olimpiada ar trebui sa fie o intrecere intre elevi, unde sa se verifice competentele si creativitatea spontana a acestora si NU o intrecere intre profesori prin intermediul elevilor, in care se evalueaza capacitatea de memorare si unde de cele mai multe ori intervine PCR (pilele, cunostintele si relatiile) profesorilor sau membrilor comisiei centrale. Din experienta celor 3 olimpiade la care am participat direct cred ca am deschis o rana din cele multiple ale invatamantului romanesc... cine si mai ales cand le va inchide si vindeca aceste rani?
Vioscout- IASI
vioscout
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Iul 2005, 10:07

Re: olimpiade

Mesajde vioscout » 30 Dec 2005, 22:07

ruscunicolae scrie:De ce nu exista o bibliografie clara pentru olimpiade?[/b]


Olimpiada in sine este un concurs care are la baza curriculum nucleu. Nu ar fi corect sa apara o bibliografie suplimentara pentru simplul fapt ca ar degenera competitia si mai mult... Olimpiada ar trebui sa fie o intrecere intre elevi, unde sa se verifice competentele si creativitatea spontana a acestora si NU o intrecere intre profesori prin intermediul elevilor, in care se evalueaza capacitatea de memorare si unde de cele mai multe ori intervine PCR (pilele, cunostintele si relatiile) profesorilor sau membrilor comisiei centrale. Din experienta celor 3 olimpiade la care am participat direct cred ca am deschis o rana din cele multiple ale invatamantului romanesc... cine si mai ales cand le va inchide si vindeca aceste rani?
Vioscout- IASI
vioscout
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Iul 2005, 10:07

Mesajde irina_teona » 10 Ian 2006, 16:46

Exista continuturile si limitele continuturilor pentru olimpiada de geografie, atat pentru faza judeteana cat si pentru faza nationala.Noi le-am primit de la inspectorul nostru de geografie inca de la confatuiri , in toamna.
Daca doriti vi le trimit pe mail. O sa le scriu si pe site-ul nostru la diverse.
Succes in pregatirea elevilor pentru olimpiada!
irina_teona
 
Mesaje: 34
Membru din: 28 Aug 2004, 11:37
Localitate: Roman\ Neamt

Mesajde emil » 10 Ian 2006, 17:03

irina_teona scrie:Exista continuturile si limitele continuturilor pentru olimpiada de geografie, atat pentru faza judeteana cat si pentru faza nationala.Noi le-am primit de la inspectorul nostru de geografie inca de la confatuiri , in toamna.
Daca doriti vi le trimit pe mail. O sa le scriu si pe site-ul nostru la diverse.
Succes in pregatirea elevilor pentru olimpiada!

Puteti sa puneti si e www.olimpiade.ro , la "stiri"

multumiri pentru o excelenta activitate pe didactic
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde irina_teona » 10 Ian 2006, 21:57

Eu consider acest site, al carui "suflet" sunteti dumneavoastra, un proiect educational mare, al carui "grup tinta" sunt toti dascalii si elevii din Romania.
Consider ca trebuie sa dezvoltam si sa inoim mereu aceasta "scoala -virtuala a tuturordascalilor din tara" , sa ne demostram noua in primul rand ca suntem valorosi!
Atat cat timpul imi permite, vin de fiecare data cu mare placere, pe acest site.
irina_teona
 
Mesaje: 34
Membru din: 28 Aug 2004, 11:37
Localitate: Roman\ Neamt


Înapoi la Geografie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori