Problema

Problema

Mesajde franculescucristian » 27 Apr 2010, 10:26

Imi poate spune cineva din ce este compusa o sare de argint?
Anhidrida de argint este acelasi lucru?
Stiti cumva un produs pe piata romaneaasca care sa contina asa ceva sau ceva asemanator?
As dori sa o folosesc intro solutie de electrolit.
Tin sa mentionez ca nu stiu chime,dar ma fascineaza...asa ca spuneti-mi pe ""romaneste'':)...ca sa inteleg si eu
Multumesc anticipat
franculescucristian
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Apr 2010, 10:16

Re: Problema

Mesajde robertino24 » 01 Mai 2010, 13:52

o sare de argint este o combinație între atomul de Ag şi un radical (Cl, NO3, SO4, etc)
așadar poţi avea o clorură de argint = AgCl
azotat de argint = AgNO3
sulfat de argint = Ag2SO4, cam asa stau sărurile de Ag.
anhidridă = un compus organic sau anorganic care prezintă un deficit de OH până la formarea unei combinaţii acide.
cel mai des electrolit având ca metal Ag este soluţia de AgNO3, dar totodată şi printre cele mai scumpe substanţe.
robertino24
 
Mesaje: 45
Membru din: 25 Oct 2009, 11:52

Re: Problema

Mesajde franculescucristian » 02 Mai 2010, 00:15

Multumesc ptr raspuns
Intradevar dupa lungi cautari pe net am ajuns la concluzia ca-mi trebuie azotat de argint.Pe piata este interzis(am inteles ca inainte sa gasea si in farmacii).Am gasit la un distribuitor(inca nu stiu daca imi da ptr ca sunt persoana fizica)dar este scump 100g/aprox.350ron.Ok...sa zicem ca-mi voi lua intr-un tarziu problema este urmatoarea:cat azotat de argint voi amesteca cu apa distilata ca sa-mi fac solutia de electrolit(scopul este sa umplu un vas de vreo 5 litri).Mai trebuie sa adaug ceva???Poate v-ati dat seama ca doresc sa folosesc aceasta solutie la placarea/argintarea diferitor obiecte metalice sau nemetalice.Cele din urma aplicandule un strat de grafit inaintea procesului de electroliza.Aveti idee de ce voltaj as avea nevoie???
Aaaa...era sa uit...cineva mi-a zis ca ar merge cu reveletor fotografic folosit(contine argintul de pe placile fotografice)...am facut rost de vreo 4 litri si m-am pus pe treaba...dar nimic,am adaugat sare si bicarbonat si tot nimic,am schimbat sursa de curent de la 3,7V la 9,7V si tot nimic.Ambele piese mi s-au ''inegrit''.Catodul(placa de argint)trebuie introdusa in solutie fara sa intre si clestii de atasati firului de la transformator??Eu am introdus cu totul si ma gandesc ca fiind de cupru...intelegeti...
Astept opinii si sfaturi in continuare
ps:mentionez ca nu stiu chimie si va rog sa ma scuzati daca fac greseli
franculescucristian
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Apr 2010, 10:16

Re: Problema

Mesajde robertino24 » 23 Mai 2010, 11:45

problema este ca trebuie stiut volumul de acoperire a obiectului care doriti sa il argitanti.
Volumul unui cub este lungime la atreia, cunoscând volumul (V) corpului şi densitatea (d) Ag puteti determina masa (m) de argint necesară în proces ca
m = d * V.
electroliza raspunde la doua legi, una dintre ele si cea mai des utilizată este m = (A*I*t)/(n*F)
A = masa atomica a Ag = 108 uam
I = intensitatea curentului electric, Amperi
t = timpul de reacţie a procesului, minute sau secunde sau ore, depinde
n = valenta metalului, care este 1
F = nr lui Coulomb, 96500 C
Important este sa cititi pe specificatiile generatorului de curent electric (sa fie de curent continuu obligtoriu) intensitatea de ieşire
Cunoscând toate aceste lucruri puteti determina timpul necesar de electroliză pentru placarea obiectului respectiv.
Atenţie ! procesul de electroliza pt placarea unor corpuri cu Ag se realizezaă în vase de sticlă cu pereti fumuri şi la lumină redusă.
Ag fin divizat de pe obiect în prezenta radiaţiilor saolre sau oricare altă radiatie se transformă în oxid de argint, Ag2O, de culoare neagră.
după scoaterea obiectului din soluţie se usuca la intuneric timp, cred!!!, de 24 ore sau mai mult ???!!!.
robertino24
 
Mesaje: 45
Membru din: 25 Oct 2009, 11:52


Înapoi la Chimie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori