violenta in scoli

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Re: violenta in scoli

Mesajde emil » 15 Noi 2009, 18:56

Buna ziua
Orice mesaj in afara topicului va fi sters.
Rog. fara atacuri la persoana.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: violenta in scoli

Mesajde lilidani » 18 Noi 2009, 20:14

Pentru cei interesaţi: când spuneam de consiliere şi de comunicare, chiar vorbeam serios.
Psihosociologul francez Jacques Salome face demersuri, în Franţa, pentru introducerea în şcoli a disciplinei în care să se înveţe comunicarea nonviolentă. Citiţi despre Salome şi puteţi afla mai multe despre asta, dacă vă interesează.
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: Re:

Mesajde temepentruacasa » 26 Ian 2010, 17:56

”Sa nu uitam ca omul, prin fiinta lui, are o aplecare deosebita spre violenta... Prin violenta a supravietuit.. de cand a coborat din copac si ...pana in prezent... E dovedit acest lucru de istorie...”

Imi pare rau ca vedeti asa lucrurile, mai ales cand aceasta este o viziune distorsionata asupra naturii umane. As fi curioasa sa aflu ce credeti despre acest articol: http://www.alfiekohn.org/miscellaneous/aggression.htm.
temepentruacasa
 
Mesaje: 5
Membru din: 21 Oct 2009, 12:51
Localitate: Ploiesti

Re: violenta in scoli

Mesajde lauragl » 30 Ian 2010, 17:06

Violenta de pe strada, din casele noastre, din filme si de la diverse emisiuni.......e prezenta peste tot! Chestiunea e cum facem fata ...............
Daca unul are chef sa treaca cu masina pe verde , noi suntem pietoni si ne injura asa pret de un minut..........? Cum reactionam...?
Oare cum reactionam la violenta? Riscam si noi sa devenim la fel ?
lauragl
 
Mesaje: 45
Membru din: 03 Sep 2005, 12:15

Re: violenta in scoli

Mesajde lilidani » 31 Ian 2010, 12:43

Învăţând să răspundem nonviolent şi să nu păstrăm înscrise în noi violenţele primite...
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: violenta in scoli

Mesajde namir » 18 Apr 2010, 14:43

emil scrie:Pentru namir : Va atrag atentia ca interventiile dvs nu sunt tocmai corecte, limbajul depaseste anumite limite, normale. Va rog sa va revizuiti atitudinea in interventiile viitoare.

Multumesc de intelegere,

As dori sa-mi aratati care dintre cuvintele scrise de mine depasesc limitele. Si, de asemenea, despre care atitudine este vorba?
namir
 
Mesaje: 3
Membru din: 06 Oct 2007, 12:08

Re: violenta in scoli

Mesajde alexandre » 12 Mai 2010, 19:36

lilidani scrie:Învăţând să răspundem nonviolent şi să nu păstrăm înscrise în noi violenţele primite...



Un raspuns pe care asteptam sa il citesc vreodata postat mai ales in cadrul acestui topic. :wink: Noi insine trebuie sa fim schimbarea pe care o dorim o realitate pura.
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Re: violenta in scoli

Mesajde ela67 » 12 Mai 2010, 22:56

alexandre scrie:
lilidani scrie:Învăţând să răspundem nonviolent şi să nu păstrăm înscrise în noi violenţele primite...



Un raspuns pe care asteptam sa il citesc vreodata postat mai ales in cadrul acestui topic. :wink: Noi insine trebuie sa fim schimbarea pe care o dorim o realitate pura.


De cate ori oare nu ne straduim sa o facem si de tot atatea ori primim oprelisti. De multe ori nu reusesti sa iti explici ce se intampla ca deja ti s-a inchis usa, dar asta e traim in Romania.
Realitatea pura, de care vorbesti, cred ca s-a vrut creata tocmai prin aceasta lume virtuala, lume in care incercam sa aducem fiecare din ce avem mai bun.
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: violenta in scoli

Mesajde ianchis » 14 Mai 2010, 15:45

Violenta este in floare in tara noastra si peste tot in lume. Deja a luat proportii si nu cred ca noi, cei "nonviolenti" putem face ceva pentru a opri treaba asta. E la nivel mondial, nu doar in scoli. Atata vreme cat exista peste tot, nu o putem elimina din scoli. Ea trebuie eliminata din lume si asta e o treaba extrem de complexa.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: violenta in scoli

Mesajde lilidani » 14 Mai 2010, 18:39

alexandre scrie:
lilidani scrie:Învăţând să răspundem nonviolent şi să nu păstrăm înscrise în noi violenţele primite...



Un raspuns pe care asteptam sa il citesc vreodata postat mai ales in cadrul acestui topic. :wink: Noi insine trebuie sa fim schimbarea pe care o dorim o realitate pura.

Mulţumesc, Alexandre!
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: violenta in scoli

Mesajde sportiv » 14 Mai 2010, 22:19

Patologie transmisibila!Oricat am incerca,aceasta este mai puternica!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: violenta in scoli

Mesajde alexandre » 15 Mai 2010, 11:21

ela67 scrie:De cate ori oare nu ne straduim sa o facem si de tot atatea ori primim oprelisti. De multe ori nu reusesti sa iti explici ce se intampla ca deja ti s-a inchis usa, dar asta e traim in Romania.
Realitatea pura, de care vorbesti, cred ca s-a vrut creata tocmai prin aceasta lume virtuala, lume in care incercam sa aducem fiecare din ce avem mai bun.


Numai o secunda – permiteti-mi sa va corectez interpretabilitatea gresita pe care ati dezvolta relationata postarii mele de mai in sus: nimeni (...sau cel putin nu eu) NU a precizat nici macar pentru un moment cu amagitoare aripi ca pentru simplu fapt ca nu raspundem violent sau NU pastram inscrise in noi violente primite (ca sa citez cuvintele intelepte doamnei lilidani) intr-adevar nu intalnim acte violente de-a lungul propiului drum – altfel, nici macar numai formulam „sa nu pastram inscrise in noi violentele primite”, propozitie care clar confirma prezenta violentei (mai des sau mai rar) in viata de zi cu zi. Dar noi ar trebui sa ne ghidam in intregime / pe cat se poate pentru optiunea indepartarii violentei si care ar fi unul dintre cele mai recomandabile moduri decat incercarea insine de a nu raspunde intr-un mod similar sau a nu lasa ca aceste „nedreptati” sa te atinga profund. Sa incercam pe cat se poate ca in momentul in care o usa a fost inchisa in fata noastra sa nu intram pe geam dar sa ne gandim la posibilele motive pentru care acest lucru s-a intamplat de fapt si care ar fi urmatorul pas pentru corectarea dificultatii intalnite.
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Anterior

Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori