Lucrurile interzise in Institutiile de invatamant!

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

Re: Lucrurile interzise in Institutiile de invatamant!

Mesajde dodo1 » 09 Mai 2010, 09:51

alexandre scrie:Daca acest topic se refera in mod general la modul in care elevii folosesc telefoanele mobile, acela mi-a devenit criteriul dupa care am considerat ca ar fi mai bine fara prezenta telefoanelor mobile in institutiile de invatamant,[....]

Telefonul mobil, internetul, ..... sunt lucruri care au devenit necesitate in conditiile actuale. Nu vad ce ce-ar fi interzise ? :roll:
asta e!
Avatar utilizator
dodo1
 
Mesaje: 121
Membru din: 01 Feb 2010, 16:59

Re: Lucrurile interzise in Institutiile de invatamant!

Mesajde alexandre » 09 Mai 2010, 12:39

Intr-adevar si nu inteleg de ce internetul dar si telefoanele mobile au fost mentionate in propozitia dumnveoastra? Am spus doar ca lucrurile poate ar decurge mult mai in regula daca telefoanele mobile ar fi mai bine lasate acasa si nu aduse intr-o institutie de invatamant pentru ca nu toti stiu cum sa le foloseasca cum ar trebui si nu imi pare corect si nici pe departe eficient sa fotografiezi / filmezi profesorii sau elevii fara voia lor in mod particular spre exemplu. Dar, nici nu intra in discutie cat de mult avem nevoie atat de telefoanele mobile sau internet in zilele noastre si nu numai. Dar daca ati fi citit inainte de a posta intregul topic de numai trei pagini, ati fi inteles la ceea ce faceam referinta desigur. :roll:
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Re: Lucrurile interzise in Institutiile de invatamant!

Mesajde ianchis » 09 Mai 2010, 19:29

Ar trebui interzise cateva lucruri in institutiile de invatamant. Insa asta presupune sa fim cu totii de acord si sa respectam legile. Daca ne luam dupa elevi, la ei totul este important si nimic nu trebuie interzis. Daca ne luam dupa noi, dascalii, ne dam seama care sunt lucrurile de interzis, insa nici noi nu respectam ce e de respectat: un fum de tigara in scoala, un copil care are neaparata nevoie de telefon si pe care-l trecem cu vederea, ilegalitatile copiilor ai caror parinti sunt "cineva"..... Pana la urma e normal ca un elev, daca tot are mobil, sa sune de pe el daca are o problema, nu sa mai vina in cancelarie, la telefonul fix..... Insa care probleme sa permita telefonul mobil la copii si care nu? Asta presupune ca noi sa facem pe detectivii in loc sa ne vedem de ale noastre. E cam greu..... Ar trebui schimbate multe prin scoli, parintii elevilor si elevii sa fie educati si sa inteleaga ca interdictiile si legile nu sunt numai pentru altii, noi sa ne autoeducam si sa nu ne mai tremure picioarele in fata oricarui parinte mai banos, directorii sa nu se mai dea dupa parintii cu situatie si pile, ci sa taxeze si iar sa taxeze ce e de taxat. Si atunci, numai atunci ne vom putea gandi la lucrurile pe care sa le interzicem in institutiile de invatamant. E muuult de lucru. De gandit, nu?
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Lucrurile interzise in Institutiile de invatamant!

Mesajde roxanabadea » 09 Mai 2010, 22:14

In primul rand ar trebui interzis elevilor sa vorbeasca asa cum o fac, cu profesorii. Sunt de multe ori atat de lipsit de respect, de parca profesorul ar fi cel mai bun prieten al lui si ar bate mingea impreuna, pe acelasi maidan. Eu, adult, si nu imi permit sa intru pe intrarea profesorilor la scoala unde invata copila mea. De ce nu imi permit? DE RUSINE! In cancelaria virtuala de pe forumul acesta nu am intrat nici macar o data,exact pentru ca stiu unde imi este locul!
''Pe vremea mea''cand trecea un profesor pe coridor si noi nu eram in clasa, il salutam si automat intram in banca, cuminti, astepatand profesorul nostru. Unde este respectul fata de profesori, fata de persoanele mai mari decat noi,fata de persoanele de la care avem ce invata?
Tin minte ca nu indrazneam sa le spun parintilor mei ca un anumit profesor mi-a dat cu linia peste mana pentru ca ma prinsese copiind la vreo lucrare. Stiam sigur ca daca spun asta, voi lua o papara buna de la mama pentru ca1)nu am invatat si am fost nevoita sa ''fur ''copiind 2)pentru ca am suparat un profesor 3)pentru ca am facut-o pe mama de ras. Acum, la o faza asemanatoare, copilul se duce acasa plangand ca ''a fost agresat de profesor''...
"Maine e o alta zi!"-Scarlett O'Hara
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: Lucrurile interzise in Institutiile de invatamant!

Mesajde ianchis » 09 Mai 2010, 22:42

..........si parintele acelui copil vine cu gura mare la scoala si face scandal si plangeri si reclamatii, iar daca profesorul indrazneste sa spuna ceva, sa-si ia apararea, e sanctionat de catre directiune. Eu asa am patit. Directoarea mi-a spus ca in fata parintilor trebuie sa plecam capul si sa tacem din gura, indiferent daca e vina noastra sau nu.
ACESTE CHESTII TREBUIE INTERZISE IN INSTITUTIILE DE INVATAMANT CAT MAI REPEDE!!!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Lucrurile interzise in Institutiile de invatamant!

Mesajde dodo1 » 10 Mai 2010, 00:03

roxanabadea scrie:In primul rand ar trebui interzis elevilor sa vorbeasca asa cum o fac, cu profesorii. Sunt de multe ori atat de lipsit de respect, de parca profesorul ar fi cel mai bun prieten al lui si ar bate mingea impreuna, pe acelasi maidan. Eu, adult, si nu imi permit sa intru pe intrarea profesorilor la scoala unde invata copila mea. De ce nu imi permit? DE RUSINE! In cancelaria virtuala de pe forumul acesta nu am intrat nici macar o data,exact pentru ca stiu unde imi este locul!
''Pe vremea mea''cand trecea un profesor pe coridor si noi nu eram in clasa, il salutam si automat intram in banca, cuminti, astepatand profesorul nostru. Unde este respectul fata de profesori, fata de persoanele mai mari decat noi,fata de persoanele de la care avem ce invata? [....]

exista totusi niste principii cum ar fi cel al agalitatii de exemplu, iar principiile nu admit exceptii :wink:
asta e!
Avatar utilizator
dodo1
 
Mesaje: 121
Membru din: 01 Feb 2010, 16:59

Re: Lucrurile interzise in Institutiile de invatamant!

Mesajde roxanabadea » 10 Mai 2010, 08:03

ianchis scrie:..........si parintele acelui copil vine cu gura mare la scoala si face scandal si plangeri si reclamatii, iar daca profesorul indrazneste sa spuna ceva, sa-si ia apararea, e sanctionat de catre directiune. Eu asa am patit. Directoarea mi-a spus ca in fata parintilor trebuie sa plecam capul si sa tacem din gura, indiferent daca e vina noastra sau nu.
ACESTE CHESTII TREBUIE INTERZISE IN INSTITUTIILE DE INVATAMANT CAT MAI REPEDE!!!



....Ma mir ca nu va lasa nervii cu asa copii si asa ''sprijin al directiunii''... Sa va dea Doamne-Doamne rabdare si statul in loc sa va ia din bani, mai bine v-ar da sporuri sa va tina, sa nu fugiti incotro vedeti cu ochii,pentru ca mai sunt destui copii buni care au nevoie de dascali adevarati, si care nu au ce cauta in aceeasi oala cu restul lumii...

Da, dodo, de acord cu egalitatea, dar stim si noi fabula cu Samson si Samurache:''vreau egalitate, dar nu intre catei!'' :wink:
"Maine e o alta zi!"-Scarlett O'Hara
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: Lucrurile interzise in Institutiile de invatamant!

Mesajde sportiv » 10 Mai 2010, 12:53

Incet,incet nu se va mai interzice nimic! Vor trece basescu si boc prin fiecare scoala si vor da indicatii! Funeriu le va scrie noaptea,ca noapte este in capul lui!(ca ministru vorbesc-in rest nu ma intereseaza!)
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Anterior

Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori