testarea nationala

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

testarea nationala

Mesajde mela » 06 Feb 2004, 18:26

Am inteles ca in fiecare an se gasesc pe ,,undeva", modele de teste pentru Testarea Nationala, cam in jur de 100-200, care cuprind inclusiv cele 10 variante din care se extrag subiectele finale. Are cineva cunostinta despre asa ceva? Puteti sa-mi dati adresa site-lui?
Multumesc mult!
mela
 
Mesaje: 58
Membru din: 27 Ian 2004, 22:32
Localitate: Satu Mare

Mesajde marikaj » 22 Mar 2004, 11:29

Desi nu stiu nimic despre subiectul propus de mela, intr-adevar ar fi interesant....
In legatura cu testarea nationala am o alta nelamurire! Si anume cum se va desfasura examenul in scolile care sunt centre de examen. Daca exista scoli care au rezolvat situatie in mod acceptabil sa ne impartaseasca si noua ideea. la noi la scoala se invata in 2 schimburi si ultima saptamana de scoala, dupa cum stiti se suprapune cu saptamana de examen la clasa a 8-a. iar sugestia sa programam cele 2 schimburi de la 12 incolo mi se pare putin cam ... trasa de par, avand in vedere ca profesorii mai sunt si la asistenta pe la alte scoli sau la corectare. In lege spune ca fiecare unitate va lua masuri pentru a rezolva aceasta situatie, dar cum ?
Maria
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori