O pata de cerneala

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

O pata de cerneala

Mesajde stanuta_grigorica » 10 Dec 2005, 09:38

Gustul amar al petei de cerneala

Corneliu Ciocan



Toata zbaterea dascalimii romanesti a fost in zadar. Sute de ore pierdute, materie ramasa in urma cu greu recuperabila intr-un an, nervi si stres, tratative duse doar de dragul tratativelor, timpul liber al copiilor dat peste cap, sambete si duminici pierdute pe la scoala, greve ale foamei. Si toate astea pentru ce? Pentru un amarat de sapte la suta marire de salariu in doua etape la anul. Da, sapte la suta, pentru ca atat ramane dupa ce se scad angaralele datorate statului. Atata tevatura pentru niste bani pentru proiecte doar finantabile, si nu finantate.
Dupa doar doua saptamani de la “marea victorie sindicala“, dascalii s-au prins ca au fost trasi pe sfoara si ca au luptat de pomana, pentru doar doua-trei kilograme de carne in plus la salariu. Marele maestru al medierii, marinarul ancorat la Cotroceni, a mai marcat o victorie in agenda. Victorie dubla: o data a reusit sa readuca profesorii si copiii in clase cu promisiunea unui spor de inca 0,93% si apoi un tun mediatic prin celebra fraza “Hai dom’ profesor, eu nu stiu franceza, si mata stai in spital si faci greva foamei?!“.
Dezamagirea este mare pentru toata dascalimea. Pe moment, s-au lasat furati de carisma prezidentiala si au abandonat lupta. Acum, profesorii se dau peste cap cu recuperarile, pentru ca exista pericolul ca sa ramana fara bani de Sarbatori, si fac ore in plus de mantuiala. Si pentru ca brambureala sa fie completa, unii urmasi isteti ai hatrului Creanga au inventat ora de saptezeci de minute. Daca nu sunt bani, exodul dascalilor spre alte domenii va continua, iar suplinitorii vor face orele de mantuiala.
Criza de autoritate a celor pusi sa ne educe copiii va creste, ducand automat la erodarea credibilitatii si respectului fata de cadrele didactice. Lipsa de respect poate lua forme violente, de la sfidare pana la agresiune, asa cum s-a intamplat la Constanta. Greva a fost o pata de cerneala pe activitatea si asa precara a invatamantului romanesc. O pata de cerneala care a lasat un gust amar si dascalilor, si copiilor, si parintilor, care au fost alaturi de grevisti in speranta unei schimbari in bine a procesului educational.


Vineri 09.12.2005
stanuta_grigorica
 
Mesaje: 1095
Membru din: 06 Noi 2004, 21:55

Mesajde mariro » 10 Dec 2005, 16:39

Un gust amar pe un fond de tristete generala!... :cry:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde gica_ionescu » 10 Dec 2005, 17:24

O fi o alta urmare a grevei si campania mediatica a violentei in scoli?
Nu vi se pare ca suntem pusi sub lupa si studiati ca niste biete euglene?
Ei nu vad latura sociala a acestei agresivitati? De ce nu combat cauzele acestui efect care se dezvolta monstruos ?
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde gica_ionescu » 10 Dec 2005, 17:32

Haideti sa facem o programa pentru un optional care sa urmareasca aplanarea conflictelor si negocierea lor.

Poate si psihologia ar fi bine sa fie introdusa la clasele gimnaziale!
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde mariro » 10 Dec 2005, 19:18

gica_ionescu scrie:Haideti sa facem o programa pentru un optional care sa urmareasca aplanarea conflictelor si negocierea lor.

Poate si psihologia ar fi bine sa fie introdusa la clasele gimnaziale!


Eu zic sa facem guvernantilor un optional- "obligatoriu" :lol: :lol: intitulat "CUM SCOT OAMENII DIN SARACIE!" :roll:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde crynight1969 » 10 Dec 2005, 22:40

Surprize,surprize! Andreea Marin :?
E o nevoie de senzational de nu se poate...
Banuiesc ca e o intrebare retorica...Acest subiect sigur va starni vorbe multe ...Hai sa bem un pahar de vin ca doar asa ne invata "marineru" si Voronin cauta sa-l imbete...Putin pandeste!
Nu trebuia sa fie data pe post aceste imagini cu profe" de romaNA VIOLENTATE...VA FI UN "EXEMPLU" PT. ALTI ELEVI CA..."SE POATE"!
Dragi colegi, se pare ca va trebui sa.."coboram" din turnul nostru de fildes in strada ca sa vedem "situatiunea"...Azi la mine s-au spart 3 geamuri si am alergat dupa copii ca sa-i potolesc...Sunt puternic si responsabil, am facut si un pic de arte martiale dar nu pot face fata la acest "avortoni" care o chinuie pe femeia de servici si o jignesc pe directoare...sunt copii cu parinti in Spania, lasati de izbeliste...Voi cum inchideti ochii? Ca eu nu pot...Desteapta-te romane! Oare n-ar trebui sa schimbam imnul de STAT degeaba...Sarbautori fericite, iar soricul si carnatii sa nu lipseasca ,de pe scaun ca ...bonuri de masa n-avem...! Cu bine!La Multi Ani!
crynight1969
 
Mesaje: 15
Membru din: 04 Dec 2005, 18:50

Mesajde stanuta_grigorica » 13 Dec 2005, 16:21

Valul de violente din scoli sunt un semnal foarte grav...Acesti copii sunt adultii de maine...Ei cresc fara respect de lege,regula sau bun simt!Sunt generatia care s-a nascut cu ideea de libertate prost inteleasa...Scolile noastre au inceput sa semene cu cele din Bronx...Daca nu se impune respectarea Regulamentului scolar,nu va fi bine!Avem legi si nimeni nu le respecta...Acesta e tristul adevar!
stanuta_grigorica
 
Mesaje: 1095
Membru din: 06 Noi 2004, 21:55

Mesajde crynight1969 » 13 Dec 2005, 19:17

Pentru o clipa am crezut ca s-a intamplat o minune...azi copiii erau foarte cuminti la ore si am putut sa lucrez cu ei.Am multumit in gand Domnului, chiar si acum vad ochii tuturor atenti la mine.Am crezut ca am haina rupta sau sunt murdar pe fata dar, nu aveam nimic grav. :D
Ingandurat am venit in cancelarie cautand motivul acestei cumintenii bruste a elevilor... :(
Stupoare...pacat! as fi vrut sa dureze aceasta minune mai mult...Ce era de fapt? Venise politistul in scoala...cu noi reglementari cu privire la violenta din scoli si a impartit amenzi(vreo cateva) la parintii copiilor cu probleme... 8)
Tot ceea ce n-a reusit o pleiada de profesori si rugaciunile parintelui din sat care si preda religia...a reusit un simplu politist: LINISTE! si...respect! :wink:
Raman la ideea ca e valabil reflexul pavlovian...omul asculta doar de frica!
Cu bine! Sarbatori fericite! Si...cat mai putine incidente scolare... :(
crynight1969
 
Mesaje: 15
Membru din: 04 Dec 2005, 18:50

Mesajde gica_ionescu » 17 Dec 2005, 12:34

,,Du-te stea sclipitoare,
Pe obrazul doamnei invatatoare
Si adu-i fericire si bucurie !"

Am gasit in buzunarul hainei un biletel cu aceasta urare...Mi se pare cea mai frumosa urare de sarbatori desi este nesemnata!

Gica
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde mariro » 17 Dec 2005, 13:27

gica_ionescu scrie:,,Du-te stea sclipitoare,
Pe obrazul doamnei invatatoare
Si adu-i fericire si bucurie !"

Am gasit in buzunarul hainei un biletel cu aceasta urare...Mi se pare cea mai frumosa urare de sarbatori desi este nesemnata!

Gica


Frumoasa surpriza in prag de sarbatori! Sa tot primesti asa ceva! :lol:
Numai bine!
Mari
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde carmenica » 29 Dec 2005, 16:18

Gandur curate,
Lumina de argint,
Urari luminate,
Si adevar in gand...
Avatar utilizator
carmenica
 
Mesaje: 131
Membru din: 04 Aug 2004, 22:36
Localitate: Suceava

Mesajde cristina_rm30 » 31 Dec 2005, 23:14

Sunt de acord cu voi, dar sa nu uitam ca daca copiii nu ne asculta, suntem legati de maini si de picioare, nu avem ce masuri sa luam, mustrarile deja ii lasa reci pe toti, la fel si scazutul notelor la purtare, si daca parintii nu vor face front comun cu noi, suntem pe nicaieri. O sa ajungem sa ne fie frica sa intram la ore. Dupa cate am observat eu, elevii nu sunt acasa deloc pedepsiti. Si atunci ce putem face? Ba mai mult distorsioneaza voit faptele petrecute in scoala si-i mai intorc si pe parinti impotriva noastra, si ne mai si trezim acasa cu amenintari care mai de care din partea parintilor. Din nefericire cunosc foarte multe astfel de cazuri. Pentru ca ei au bani si mai au si "anumite" relatii. Ce e de facut? Oricum noi suntem cei care vom avea cel mai mult de pierdut, dupa ce am pierdut deja atat de mult.
cristina_rm30
 
Mesaje: 20
Membru din: 02 Dec 2004, 01:35


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori