Legea invatamantului 2010

Noile legi ale Învâţământului sunt supuse dezbaterii publice.

Sunteti de acord cu noua lege?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde claudia1976 » 10 Apr 2010, 15:31

delia_73 scrie:
polistef scrie:Am citit cu atentie legea şi consider că se face un pas înainte prin aplicarea ei. O consider bună pentru momentul acesta.Nu trebuie să ne temem de părinţi sau de autorităţile locale...mai repede să ne temem de colegii noştri care în multe situaţii ,pentru un salariu de merit ...sau alte interese v-au insultat sau nu v-au recunoscut meritele... E drept că în Consiliul de Administraţie s-ar putea să existe un tractorist, o lăptăreasă sau alte persoane care n-au pregătirea noastră,dar care ne pot surprinde prin soluţii simple ,pragmatice ... şi mai ales sincere. :lol:
Legea învăţământului 2010 are câteva articole neclare...exemplu art.219 (3),,au absolvit ciclul de, :?: ... :roll: Oare cine denumeşte profesorul anului pe şcoală..nu este iar un măr al discordiei între cadrele didactice...mai ales în şcolile mici cu 3-4 cadre didactice cum sunt cele din Delta Dunării... :cry: Să fim optimişti şi să devenim mai buni pentru a depăşii toate obstacolele! :)


dumneata te auzi cand spui asemenea aberatii?
ori esti aproape de varsta de pensionare, ori esti vreun director in Delta Dunarii care e pe bune cu primarul din localitate. Nu ti-ar fi rusine sa spui ca "se face un pas inainte prin aplicarea ei". sau "mai repede să ne temem de colegii noştri care în multe situaţii ,pentru un salariu de merit ...sau alte interese v-au insultat sau nu v-au recunoscut meritele" dar mai ales "E drept că în Consiliul de Administraţie s-ar putea să existe un tractorist, o lăptăreasă sau alte persoane care n-au pregătirea noastră,dar care ne pot surprinde prin soluţii simple ,pragmatice ... şi mai ales sincere." sigur nu ai ce cauta pe acest forum.



Aveţi dreptate. Doamna are 34 de ani vechime. E in prag de pensie. Putin îi pasă de cei care urmează să intre în învăţământ sau care vor "beneficia" de această lege în următorii ani...

viewtopic.php?f=71&t=15038&p=148299#p148299ptate:
claudia1976
 
Mesaje: 410
Membru din: 05 Aug 2007, 13:23

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde polistef » 10 Apr 2010, 19:47

Christos a înviat!
Legea învăţământului 2010 este o lege bună pentru această perioadă ,,cu inerţie'' de a nu schimba vechile reguli,atăt de comode pentru multe cadre didactice.Legea aduce multe modificări foarte bune :evaluarea pe bază de portofoliu..categorii de competenţe-cheie ce determină profilul elevului...unde este concurenţă admiterea se va face prin examinare...angajarea şi eliberarea din funcţie a personalului didactic se face de directorul unităţii şcolare cu aprbarea Consiliului de Administraţie...sunt de acord cu procentul 33%reprezentanţi ai Consiliului Local ,33% părinţi ai elevilor şi 33%profesori...şi directorul nu este preşedintele C.A. :)
Nu sunt de acord cu art.232(3)...Oare de ce profesorul pentru învăţământul primar nu poate preda la clasele I-Iv limba straină dacă a învăţat-o în liceu sau în facultate? De ce este nevoie la acest nivel (I-IV)de diplomă de studiu sau certificat de competenţe pe limba respectivă ? În mediu rural mereu rămân ore de lb străină pe care în final le predă ,,una cu liceul''...că de d-na institutor este necalificată pentru lb.străină... dar trebuie să-şi ajute elevii la lecţiile de limba engleză în orele de muzică pentru ca i-o cer părinţii...este corect :?: :cry:
Stimaţi colegi vă rog să-mi explicaţi cum se calculează 90 de credite transferabile pentru a preda o anumită disciplină? :roll:
polistef
 
Mesaje: 61
Membru din: 17 Ian 2010, 15:03

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde polistef » 10 Apr 2010, 20:17

claudia1976 scrie:
delia_73 scrie:
polistef scrie:Am citit cu atentie legea şi consider că se face un pas înainte prin aplicarea ei. O consider bună pentru momentul acesta.Nu trebuie să ne temem de părinţi sau de autorităţile locale...mai repede să ne temem de colegii noştri care în multe situaţii ,pentru un salariu de merit ...sau alte interese v-au insultat sau nu v-au recunoscut meritele... E drept că în Consiliul de Administraţie s-ar putea să existe un tractorist, o lăptăreasă sau alte persoane care n-au pregătirea noastră,dar care ne pot surprinde prin soluţii simple ,pragmatice ... şi mai ales sincere. :lol:
Legea învăţământului 2010 are câteva articole neclare...exemplu art.219 (3),,au absolvit ciclul de, :?: ... :roll: Oare cine denumeşte profesorul anului pe şcoală..nu este iar un măr al discordiei între cadrele didactice...mai ales în şcolile mici cu 3-4 cadre didactice cum sunt cele din Delta Dunării... :cry: Să fim optimişti şi să devenim mai buni pentru a depăşii toate obstacolele! :)


dumneata te auzi cand spui asemenea aberatii?
ori esti aproape de varsta de pensionare, ori esti vreun director in Delta Dunarii care e pe bune cu primarul din localitate. Nu ti-ar fi rusine sa spui ca "se face un pas inainte prin aplicarea ei". sau "mai repede să ne temem de colegii noştri care în multe situaţii ,pentru un salariu de merit ...sau alte interese v-au insultat sau nu v-au recunoscut meritele" dar mai ales "E drept că în Consiliul de Administraţie s-ar putea să existe un tractorist, o lăptăreasă sau alte persoane care n-au pregătirea noastră,dar care ne pot surprinde prin soluţii simple ,pragmatice ... şi mai ales sincere." sigur nu ai ce cauta pe acest forum.



Aveţi dreptate. Doamna are 34 de ani vechime. E in prag de pensie. Putin îi pasă de cei care urmează să intre în învăţământ sau care vor "beneficia" de această lege în următorii ani...

viewtopic.php?f=71&t=15038&p=148299#p148299ptate:

Drăguţă ,
Îmi pare rău ca te-am supărat ! :| Ai dreptate că sunt în prag de pensionare şi poate ar trebui să fiu nepăsătoare :| ... Vorbesc gândindu-mă şi la fiul meu cel mare care are pregătirea de institutor (a terminat Liceul Pedagogic si facultate). Mai mă gândesc la nepoţii mei care vreau să se bucure de un învăţământ de calitate ...Sunteţi mulţumită de calitatea actului didactic? Eu nu sunt!... Peste puţin timp îmi vei da dreptate...De ce ţi-e frică? Aştept un răspuns . :)
polistef
 
Mesaje: 61
Membru din: 17 Ian 2010, 15:03

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde claudia1976 » 10 Apr 2010, 21:09

De incompetenţii care ne vor evalua.
claudia1976
 
Mesaje: 410
Membru din: 05 Aug 2007, 13:23

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde mitridate » 10 Apr 2010, 23:01

Nu mi se pare normal ca din componenta consiliului de administratie sa faca parte doar o treime dascali ai scolii, o treime parinti si o treime consilieri locali, iar presedintele consiliului de administratie sa nu fie directorul scolii.
De asemenea, nu mi se pare normal ca dupa terminarea clasei a 8-a pana la bacalaureat sa nu mai fie nicio evaluare nationala. Asta in conditiile in care elevii din clasele a 2-a, a 4-a, a 6-a si a 8-a sunt evaluati.
mitridate
 
Mesaje: 1
Membru din: 17 Sep 2006, 11:53

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde claudia1976 » 11 Apr 2010, 08:28

mitridate scrie:Nu mi se pare normal ca din componenta consiliului de administratie sa faca parte doar o treime dascali ai scolii, o treime parinti si o treime consilieri locali, iar presedintele consiliului de administratie sa nu fie directorul scolii.
De asemenea, nu mi se pare normal ca dupa terminarea clasei a 8-a pana la bacalaureat sa nu mai fie nicio evaluare nationala. Asta in conditiile in care elevii din clasele a 2-a, a 4-a, a 6-a si a 8-a sunt evaluati.


Iată de ce nu mi se pare normal ca angajatorul să fie şcoala/directorul.
claudia1976
 
Mesaje: 410
Membru din: 05 Aug 2007, 13:23

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde cremened » 11 Apr 2010, 13:10

Actualul Proiect al Legilor Educatiei, mi se pare cel mai modern dintre multele proiecte nefinalizate de dupa 1990. Inteleg ca intentiile de descentralizare, sustinute de actualul Proiect de Cod al Legilor Educatiei deranjeaza pe multi "Beneficiari" ai Legiilor Educatiei care sunt in vigoare acum ! Ar fi un pas inainte, in urma caruia unii simt ca vor pierde niste privilegii; rezistenta la schimbare nu este un lucru nou. Sper ca ideile valoroase ale domnilor profesori Funeriu si Miclea, sa aiba castig de cauza prin aceasta lege ! prof. Dorin Cremene
Fişiere ataşate
Propuneri_LegileEducatiei2010.doc
Propuneri de completare LEN_2010
(27.5 KiB) Descărcat de 83 ori
cremened
 
Mesaje: 6
Membru din: 12 Ian 2008, 12:21

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde danuindianu » 11 Apr 2010, 13:28

Haide sa-mi zic si eu parerea...nu stiu cat conteaza?!
Pentru cei care au ales invatamantul din pasiune o sa le dispara cheful repede!!!
Pentru cei care au obtinut un post in urma examenului de titularizare si s-au multumit cu salariile proaste in ideea ca macar "e ceva sigur" ...mare dezamagire!!!
Cine vrea sa distruga invatamantul romanesc si asa destul de afectat de toate cate se intampla?
Cine are de castigat din toata chestia asta?
Sa plecam toti afara....?
:mrgreen:
Stau si ma intreb daca vad eu doar negru sau este la mijloc calitatea de parinte si nemultumirile pe care le am in raport cu "modul in care se face carte"?De ce eu sunt capabila sa-mi amintesc o multime de lucruri pe care le-am invatat acum...douazeci si de ani ,iar copiii mei nici ce au invatat acum doua saptamani?
O reforma este necesara dar daca tot se impune de ce sa nu o facem cum trebuie?
danuindianu
 
Mesaje: 1
Membru din: 13 Sep 2009, 14:06

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde delia_73 » 11 Apr 2010, 17:02

cremened scrie:Actualul Proiect al Legilor Educatiei, mi se pare cel mai modern dintre multele proiecte nefinalizate de dupa 1990. Inteleg ca intentiile de descentralizare, sustinute de actualul Proiect de Cod al Legilor Educatiei deranjeaza pe multi "Beneficiari" ai Legiilor Educatiei care sunt in vigoare acum ! Ar fi un pas inainte, in urma caruia unii simt ca vor pierde niste privilegii; rezistenta la schimbare nu este un lucru nou. Sper ca ideile valoroase ale domnilor profesori Funeriu si Miclea, sa aiba castig de cauza prin aceasta lege ! prof. Dorin Cremene


nu tineti cu noi , dupa cum se vede. dvs sunteti titular? ca daca nu , atunci se intelege de ce sunteti pro .

"Înainte de plecarea din ţară a părintelui unui elev: educatoarea, învăţătorul, dirigintele şi psihologul şcolar vor desfăşura acţiuni educative specifice, cu familia şi elevul în cauză. Acţiunile de consiliere vor continua cu elevii, pe toată perioada absenţei din ţară a unuia sau a ambilor părinţi." :lol: si daca se duce la cersit si nu esti anuntat ca i-au plecat parintii copilului ce mai consiliaza educatoare, invatatoarea etc. La dvs la club vin numai copii cu talente deosebite, dar in scoli avem de toate felurile de copii . Asa ca mai bine analizati inainte sa va pronuntati. Fara suparare , dar cred ca multi sunt de acord cu mine care lucrez cu copii din toate minoritatile tarii.
delia_73
 
Mesaje: 4
Membru din: 28 Sep 2006, 16:08

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde emil » 11 Apr 2010, 17:25

cremened scrie:Actualul Proiect al Legilor Educatiei, mi se pare cel mai modern dintre multele proiecte nefinalizate de dupa 1990. Inteleg ca intentiile de descentralizare, sustinute de actualul Proiect de Cod al Legilor Educatiei deranjeaza pe multi "Beneficiari" ai Legiilor Educatiei care sunt in vigoare acum ! Ar fi un pas inainte, in urma caruia unii simt ca vor pierde niste privilegii; rezistenta la schimbare nu este un lucru nou. Sper ca ideile valoroase ale domnilor profesori Funeriu si Miclea, sa aiba castig de cauza prin aceasta lege ! prof. Dorin Cremene

Interesanta si constructiva pozitia dvs. Puteti sa ne demonstrati de ce numai aceasta lege e un pas inainte si nu ar fi si legea Andronescu? sau ambele? Puteti sa spuneti totusi care sunt partile bune si care cele rele? Puteti sa va exprimati parerea clara despre elementele esentiale ale noii legi: Clasa a 9-a, Clasa Pregatitoare, Titularizarea, Finantarea per capita?

Puteti sa imi explicati ce propuneri sunt acestea de mai jos, cand de fapt sunt lucruri existente si aplicate deja, sau ar trebui sa fie deja respectate? :

o Activităţile educative şcolare, vor fi asistate, monitorizate şi consiliate de psihologi, sociologi şi psihoterapeuţi şcolari.

o Psihologul şcolar va aviza şi evalua durata, calitatea şi impactul asupra elevilor, al activităţilor de învăţare organizate cu elevii, după orele de curs.

o Consiliu de Administraţie al unităţii de învăţămân preuniversitar, încheie protocoale de colaborare cu Poliţia, Jandarmeria Locală şi Poliţia Comunitară precum şi cu familiile elevilor care comit infracţiuni şi prezintă tulburări de comportament.

o Instituţiile menţionate mai sus, stabilesc prin decizie, care dintre informaţii sunt de interes public şi care sunt confidenţiale.

o Pentru rezolvarea operativă a problemelor de management educaţional, curriculum şcolar, educaţie permanentă, MECTS şi Inspectoaratele Şcolare Judeţene, asigură, prin pagini de internet dedicate educaţiei, asistenţă psihopedagogică şi juridică pentru unităţile/instituţiile de înv. preuniv. din subordine.

o Înainte de plecarea din ţară a părintelui unui elev: educatoarea, învăţătorul, dirigintele şi psihologul şcolar vor desfăşura acţiuni educative specifice, cu familia şi elevul în cauză. Acţiunile de consiliere vor continua cu elevii, pe toată perioada absenţei din ţară a unuia sau a ambilor părinţi.


Multumesc
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde polistef » 11 Apr 2010, 23:25

delia_73 scrie:
cremened scrie:Actualul Proiect al Legilor Educatiei, mi se pare cel mai modern dintre multele proiecte nefinalizate de dupa 1990. Inteleg ca intentiile de descentralizare, sustinute de actualul Proiect de Cod al Legilor Educatiei deranjeaza pe multi "Beneficiari" ai Legiilor Educatiei care sunt in vigoare acum ! Ar fi un pas inainte, in urma caruia unii simt ca vor pierde niste privilegii; rezistenta la schimbare nu este un lucru nou. Sper ca ideile valoroase ale domnilor profesori Funeriu si Miclea, sa aiba castig de cauza prin aceasta lege ! prof. Dorin Cremene


nu tineti cu noi , dupa cum se vede. dvs sunteti titular? ca daca nu , atunci se intelege de ce sunteti pro .

"Înainte de plecarea din ţară a părintelui unui elev: educatoarea, învăţătorul, dirigintele şi psihologul şcolar vor desfăşura acţiuni educative specifice, cu familia şi elevul în cauză. Acţiunile de consiliere vor continua cu elevii, pe toată perioada absenţei din ţară a unuia sau a ambilor părinţi." :lol: si daca se duce la cersit si nu esti anuntat ca i-au plecat parintii copilului ce mai consiliaza educatoare, invatatoarea etc. La dvs la club vin numai copii cu talente deosebite, dar in scoli avem de toate felurile de copii . Asa ca mai bine analizati inainte sa va pronuntati. Fara suparare , dar cred ca multi sunt de acord cu mine care lucrez cu copii din toate minoritatile tarii.

Doamnă Delia_73,
Sunteţi lider de sindicat? Cred că nu...Atunci de ce vă exprimaţi :,,nu ţineţi cu noi...''Ar trebui să scrieţi :,,nu ţineţi cu mine'' Şi apoi cred că suntem în aceiaşi barcă cu mine ,cu domnul Dorin Cremene,chiar dacă avem opinii diferite. De fapt purtăm dicuţii despre noua lege...de aceea am intrat pe acest forum...departe de a vă contrazice părerile...trebuie să respectăm opiniile fiecăruia ...fără a-l trimite la plimbare...Aveţi o teamă nejustificată de director(directorul poate fii destituit de CA dacă nu-şi vede de treabă..nu mai trebuie aprobarea ISJ-ului). Directorul are putere limitată doar de a executa şi de a propune.Vă este teamă că pierdeţi titularizarea...fiţi liniştită..odată titulară sunteţi şi după aprobarea legii pe postul actual..dar atenţie la calitatea muncii la catedră ...pentru că toţi ochii comunităţii vor fii pe noi...si chiar dacă mai greşim..căci este omeneşte ,contractul de muncă nu se pote desface la primele greşeli...şi apoi există instanţă de judecată şi nu cred că cineva poate să facă ce vrea...pentru că orice greşală se poate plăti...cunosc un astfel de caz când un viceprimar a fost destituit de cosilieri ...si în final acestia i-au plătit salariile pe toată perioada...Iar părinţii,credeţi că ne vor da afară cănd noi ne facem treaba bine? E o absurditate! Ce spuneţi? O să-mi spuneţi că sunt în prag de pensionare şi că nu ştiu ce vorbesc? :cry:
polistef
 
Mesaje: 61
Membru din: 17 Ian 2010, 15:03

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde polistef » 11 Apr 2010, 23:44

claudia1976 scrie:De incompetenţii care ne vor evalua.

Dragă Claudia,
Incompetenţi se găsesc pe toate palierele ...nivelele...m-ai înţeles? Teama ne urmăreşte toată viaţa, dar nu trebuie să o cultivăm...I-a colacul de salvare ...Întoarce-ţi faţa către Dumnezeu şi vei fii puternică. :) Eliberează-te de teamă! Fii încrezătoare în forţele tale şi vei trece cu bine !
polistef
 
Mesaje: 61
Membru din: 17 Ian 2010, 15:03

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde claudia1976 » 12 Apr 2010, 13:21

polistef scrie:
claudia1976 scrie:De incompetenţii care ne vor evalua.

Dragă Claudia,
Incompetenţi se găsesc pe toate palierele ...nivelele...m-ai înţeles? Teama ne urmăreşte toată viaţa, dar nu trebuie să o cultivăm...I-a colacul de salvare ...Întoarce-ţi faţa către Dumnezeu şi vei fii puternică. :) Eliberează-te de teamă! Fii încrezătoare în forţele tale şi vei trece cu bine !



Dumneavoastră sunteţi dascăl ?
Cam multe greşeli de ortografie... Ortogramele se învaţă în clasele primare :(
claudia1976
 
Mesaje: 410
Membru din: 05 Aug 2007, 13:23

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde polistef » 12 Apr 2010, 17:12

claudia1976 scrie:
polistef scrie:
claudia1976 scrie:De incompetenţii care ne vor evalua.

Dragă Claudia,
Incompetenţi se găsesc pe toate palierele ...nivelele...m-ai înţeles? Teama ne urmăreşte toată viaţa, dar nu trebuie să o cultivăm...Ia colacul de salvare ...Întoarce-ţi faţa către Dumnezeu şi vei fii puternică. :) Eliberează-te de teamă! Fii încrezătoare în forţele tale şi vei trece cu bine !



Dumneavoastră sunteţi dascăl ?
Cam multe greşeli de ortografie... Ortogramele se învaţă în clasele primare :(

:oops:
Da ,am greşit! Am rectificat ,,Ia colacul de salvare'' . Dar nu-mi vorbeşti despre mesajul transmis? Aştept un răspuns. :)
polistef
 
Mesaje: 61
Membru din: 17 Ian 2010, 15:03

Re: Legea invatamantului 2010

Mesajde delia_73 » 12 Apr 2010, 18:15

Doamnă Delia_73,
Sunteţi lider de sindicat? Cred că nu...Atunci de ce vă exprimaţi :,,nu ţineţi cu noi...''Ar trebui să scrieţi :,,nu ţineţi cu mine''


Cand am spus "noi" , m-am referit la noi cadrele didactice, mai tinere printre care si fiul dvs. - la el nu va ganditi , si el este unul din noi.Nu trebuie sa fi lider ca sa te exprimi cu persoana I plural. Si repet : se cunoaste ca sunteti in prag de pensionare. Foarte bine ca va spuneti opiniile , dar nu sunt eu de acord cu ele. Nu mi-e frica de director, mi-e frica de oameni ca dvs ., care nu-i intereseaza daca vine laptareasa si tractoristul in C.A. care oricum vor fi unii dintre cei care iau parte la decizii. In rest , o saptamana usoara.
delia_73
 
Mesaje: 4
Membru din: 28 Sep 2006, 16:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dezbaterea publică privind Legile Invatamantului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori